Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

vijesti: godina 2018.: Studeni: vijest br. 1963

Izložba fotografija Tomislava Veića “Hrvatski ratnici – Ukrajina”

[objava za medije: 24. Studenog 2018.][vijest pročitana 1525 puta]

pozivnica-mk-press.jpg
KRIVUDANJA--photo-by-Tomislav-Veic.jpg
MK-SP-MEDVEGRAD.jpg
TOM_0237.jpg
TOM_0370.jpg
TOM_0995.jpg
TOM_0787.jpg
TOM_1213.jpg
TOM_1337.jpg

Moto klub specijalne policije iz Domovinskog rata i Hrvatski povijesni muzej pozivaju Vas na otvorenje izložbe fotografija autora Tomislava Veića “Hrvatski ratnici – Ukrajina” u povodu 100. godišnjice završetka Prvog svjetskog rata u petak, 30. studenog 2018. godine u 19 sati u Hrvatskom povijesnom muzeju, Matoševa 9, Zagreb.


Izložba umjetničkih fotografija HRVATSKI RATNICI – UKRAJINA 1918./2018. dio je istoimenog projekta Moto kluba specijalne policije iz domovinskog rata (MKSP) a koji je u cjelini svojim nazivom, sadržajem i porukom posvećen hrvatskom ratniku u svim povijesnim vremenima.

Projekt je uključivao putovanje motorima od Hrvatske do Ukrajine, obilježavanje i odavanje počasti poginulim hrvatskim vojnicima na području Galicije i Bukovja tijekom I. svjetskog rata, susret s lokalnim vlastima i policijom. Upravo na temelju prikupljenih materijala s putovanja MKSP pripremio je dokumentarni film i predmetnu izložbu umjetničkih fotografija.

Autor fotografija Tomislav Veić, ujedno i sam branitelj, posebne trenutke na putovanju dijelio je s članovima MKSP, a oni ih sada zajedno, fotografijom kao zaustavljenim trenutkom, žele podijeliti i s posjetiteljima ove izložbe.

Fotografije prate sedmodnevno putovanje u Ukrajinu na koji su članovi MKSP krenuli 18. lipnja 2018. iz Zagreba te ga nastavili kroz Mađarsku, Poljsku i Češku. Prethodno su svoj osobni doprinos misiji putovanja članovi MKSP iskazali na vrlo dojmljiv način: svaki je iz svoga kraja donio grudu zemlje na oltar Domovine na Medvedgradu. Blagoslovljena zemlja razasuta je po grobištima stradalih Hrvata u Ukrajini, njih gotovo 70 000, koji se nikad nisu vratili u svoj rodni kraj, kako bi majka Domovina, makar simbolički, ponovno zagrlila svoje sinove. Na svom putovanju članovi MKSP posjetili su, odali počast i obilježili brojna mjesta stradanja hrvatskih vojnika iz I. svjetskog rata. No posebnu pozornost iskazali su na Užočkom prijevoju, mjestu gdje su ratovali hrvatski ratnici u uvjetima vrlo sličnim onima u kojima su ratovali i hrvatski specijalci na Velebitu, a ujedno i jednom od najvećih stratišta Hrvata u Prvom svjetskom ratu, donedavno neobilježenom. Članovi MKSP ispravljajući stoljetnu nepravdu dali su izraditi spomen ploču od bračkoga kamena s posvetom ratnika ratniku na hrvatskom i ukrajinskom jeziku. Uz potporu lokalnih ukrajinskih vlasti ta je spomen ploča sada trajni podsjetnik i spomenik hrvatskome ratniku u Ukrajini.

Stotinu godina je prošlo no hrvatski ratnici nisu zaboravljeni. Niti onih koji su ih čekali više nema, ali ima onih koji prkose zaboravu. To je poruka koju s ovim putovanjem, filmom i fotografijama žele poslati hrvatski ratnici, heroji Domovinskog rata - ne smije i, dok je njih, neće biti zaborava!


Članovi Moto kluba specijalne policije iz Domovinskog rata udrugu su osnovali s ciljem okupljanja i povezivanja svih pripadnika specijalnih jedinica policije, radi promicanja i održavanja njihova ratnog identiteta te sprječavanja zaborava njihova doprinosa u obrani i oslobađanju Hrvatske tijekom Domovinskog rata. Članovi Moto kluba njeguju trajno sjećanje na žrtve i njihovo dostojno obilježavanje, ali i na ideale, povijesne i suvremene, kojima su vođeni tijekom svog aktivnog sudjelovanja u najznačajnijim akcijama u obrani suvereniteta RH.

Ovaj ambiciozno zamišljeni projekt prijavljen je na javni natječaj Ministarstva hrvatskih branitelja Psihološko i socijalno osnaživanje te podizanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja, hrvatskih branitelja s invaliditetom, HRVI, stradalnika i članova obitelji smrtno stradaloga i nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata te su zahvaljujući izvrsnim ocjenama projekta osigurana sredstva za njegovu organizaciju i provedbu.


Tomislav Veić (rođen 1968. godine u Zagrebu) još u osnovnoj školi upoznaje fotografiju koja ga zarana zaokuplja, a prva iskustva stječe izradom fotografija u crno-bijeloj tehnici. Tijekom školovanja pa sve do početka rata intenzivno se bavi fotografijom na raznim područjima – od pejzaža i aktova do apstraktne fotografije. Danas sam naglašava da su njegove fotografije iz tog razdoblja nastajale u okviru njegovih limitiranih mogućnosti kao samoukog i mladog fotografa.

Nakon poduže stanke (od kraja rata pa do sredine prvog desetljeća ovog stoljeća) kupnjom digitalnog fotoaparata započinje ponovo stvarati. Njegovi radovi ubrzo postaju zapaženi u javnosti i medijima kako u Hrvatskoj tako i u svijetu. Izlagao je na više grupnih i samostalnih izložaba, a prvo zapaženije pojavljivanje njegovih radova je bilo u sklopu izložbe finalista natječaja “Photodays 2010” u Muzeju za umjestnost i obrt.

Prva mu je samostalna izložba fotografija “Glazba – to su oni” održana za Božić 2015. godine u Dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Nakon te izložbe Foto galerija “Siscia obscrura” ga poziva 2016. godine na sudjelovanje u izložbi “Industrijska baština Siska” gdje se predstavio s 35 crno-bijelih i kolor fotografija koje spajaju objekte industrijske baštine Grada Siska s glazbenicama koje su smještene u tim objektima. Na poziv Hrvatske iseljeničke zajednice u Čileu 2018. godine mu je postavljena samostalna izložba u Estadio Croata de Santiago. Uz navedene izložbe izlagao je i na brojnim zajedničkim i žiriranim izložbama: Zagreb Salon, Organ Vida, Svijet Knjige, Fotozine, itd.

Od više dobivenih nagrada rado ističe nagradu za fotografiju “Dok lampioni lete u nebo”. Njome je 2017. godine osvojio prvo mjesto za najbolju fotografiju na natječaju kojime je svjetski fotografski div Nikon obilježio 100. godišnjicu postojanja i 50. godišnjicu natječaja. Te je godine na “Nikon Photo Contest” sudjelovalo više od 21 tisuće fotografa iz 172 zemlje svijeta. Fotografija je bila predstavljena na izložbama u Londonu, Tokyu, Pekingu i Parizu kao i u još nekoliko svjetskih metropola.


  • Nositelj projekta i organizator izložbe: Moto klub specijalne policije iz Domovinskog rata;
  • Projekt odobrilo: Ministarstvo Branitelja Republike Hrvatske;
  • Organizator izložbe: Povijesni Muzej;
  • Suradnici na projektu: dr. sc. Amir Obhođaš, Hrvatski državni arhiv, dr. sc. Jevgenij Paščenko, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, izvanredni profesor na Katedri za ukrajinski jezik i književnost, Nikola Tominac, pukovnik u miru.

Izložba ostaje otvorena do 1. ožujka 2019. godine.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…