Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

vijesti: godina 2007.: Ožujak: vijest br. 486

Vučemilovićeve fotografije u Samoboru

[napisao simon. 7 Ožujka 2007.][vijest pročitana 1612 puta]

14306B.jpg

vrijeme: 11.3.2007. - 8.4.2007., 12,00 mjesto: Samobor; Foto galerija Lang, Langova 15 organizator: Foto galerija Lang url: http://www.fotum.hr/ Izložba fotografija Nikole Vučemilovića pod nazivom 'Split' otvara se u nedjelju, 11. ožujka, u podne, u Foto galeriji Lang u Samoboru. Radovi se mogu pogledati do 8. travnja.

'Širenjem fotografske kulture putem amaterskog klupskog djelovana, tzv. 'saveznih' i 'republičkih' izložbi umjetničke fotografije i časopisa poput 'Fotografije' od 1948. i 'Foto Kino Revije', te neizostavno serije međunarodnih izložbi fotografije u Zagrebu od 1951. na kojima sudjeluje i Nikola Vučemilović, osjetno dolazi kako do proširenja registra fotografskih tema, tako i do obogaćenja medija inovativnim postupcima.

Dokumentarnost fotografske slike, koja je u razdoblju nakon II. Svjetskog rata bila maskirana sintagmom 'humanosti' i interesa za vizualizacijom ljudskih sudbina, sjajno se pozicionirala unutar dva različita, ali relativno bliska idejna koncepta: soc-realizma i neorealizma, posebno onog koji se sredinom četrdesetih i početkom pedesetih godina formirao u Italiji.

Nikola Vučemilović je znao vrlo dobro pomiriti ta dva koncepta, i može se slobodno - iz današnje perspektive - reći, s jasnom orijentacijom prema neorealizmu. Neorealizam, treba znati, nije bio neka 'škola', već više način kojim je promatran svijet i život. Neke od Vučemilovićevih fotografija iz sredine pedesetih godina kao da su izvađeni kadrovi iz neorealističkih filmova V. de Sice, R. Rossellinija ili L. Viscontija, i upravo je ta 'filmska' sceničnost Vučemilovićevih fotografija neutralizirala retoriku lokalne ideologije.

Ovdje se dakako ne radi o preslikanim motivima, već o osjećanju duha vremena i, što neizostavno treba uzeti u obzir, osebujnoj mediteranskoj pitoresknosti. Fotografija je bila idealan medij za 'humanu' interpretaciju opće i specifične zbilje, a njena dokumentarnost idealna komponenta njene socijalne uloge. Priznanja koja je Vučemilović stekao u to vrijeme na brojnim nacionalnim i državnim revijama fotografije, potvrđuju da se upravo ta socijalna dimenzija njegove fotografije prepoznala, što je objektivno i zavrijedila.' Želimir Koščević, odlomak iz studije

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…