Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

KVALITETA LCD MONITORA
Senn
[26. 12. 2007.]

KVALITETA LCD MONITORA

Dugo sam proučavao koji ću LCD monitor kupiti jer prvenstveno mi je bitna kvaliteta slike. Po zanimanju sam fotograf i u više navrata sam se našao u situaciji da su mi drugi govorili kako mi je slika užasna, da se vide neka izbijanja boja u crnoj (zrno ili tako nešto), da mi je slika pre malo kontrastna, da su mi boje isprane, da nemam detalja u bijeloj ili crnoj itd.

Večina starih CRT monitora (monitori s katodnom cijevi) bi za obradu fotografije trebala biti boja od "običnih i jeftinih" LCD monitora koji se danas mogu naći na tržištu (20" Wide LCD monitori za 2000 kuna). Čuo sam da LCD monitori mogu biti i bolji i da im profesionalnih LCD monitora koji u prikazu boja (color gamut) su u rangu CRT monitora ili čak bolji. Pošto sam po prirodi perfekcionista :), potrudio sam se pronači koji će LCD monitor biti dobar za mene.

Skužio sam da se LCD monitori prema vrsti matrice dijele na tri glavne skupine: TN-Film, VA i IPS panele.

1. TN-Film paneli (Twisted Nematic + Film)

TN-Film paneli se koriste u večini TFT proizvodnih procesa LCD monitora večine proizvođača (Samsung, LG.Philips, AU Optronics, BOE HyDis, CMO, CPT itd). Pošto današnja politika proizvođača je "Što jeftinije, to bolje", gotovo svi proizvođači koriste TN-Film panele za proizvodnju monitora jer je ta tehnologija najjeftinija. Drugi razlog za korištenje TN-Film panela je ta što oni daju najbrži odaziv (brzina odaziva do čak 2 milisekunde, u nekim vrstamma mjerenja - Grey to Grey). To je izbor "Gamera" kojima termin "ghosting" nije poželjan.

Tn-Film karakterizira velika brzina odaziva a i mogućnosti tzv. "overdrivea" u kojima se podizanjima napona na čelijama postižu još veće brzine. Problemi TN-Film matrica su jako mali i ograničeni kutevi gledanja, posebno vertikalni, neuniformiranost rasvijete površine ekrana. Gledanje filmova može biti "zrnato" i nivo crne nije toliko dobar (Crna nije crna nego siva). U zadnje vrijeme, nivo crne je popravljen i generalno gledajući je dovoljno dobar, pogotovo u monitorima u kojima se korsti tehnologija "Dinamičkog kontrasta". Veliki nedostatak TN-Film panela je izrada u "samo" 6-bitnoj tehnologiji (svaka od RGB boja prikazuje se samo u 6 bita), tj. sve tri boje su prikazane "samo u 24 bita (RGB, 6x3=24). Rezultat je prikaz samo 262.144 boja, tj. prikaz npr. sive boje u samo 4 gradacije. Različitim načinima "ditheringa" i nekih vrsta interpolacija prikaz se povečava na 16.2 miliona boja, ili čak punih 16.7 miliona boja.

ZAKLJUČAK TN-Film panela:

Znači, TN-Film LCD monitori u današnje vrijeme su dobri za svakodnevnu upotrebu, surfanje, pisanje teksta, igranje, gledanje filmova. Loše strane su loš prikaz boja, mali vidljivi kutovi (maksimalno 160 stupnjeva horizontalno i vertikalno), loš prikaz crne boje itd. Dobra strana je najbrži odaziv matrice i najjeftinija proizvodnja.

2. VA paneli (Vertical Alignment) VA tehnologiju izmislio je Fujitsu 1996. godine a iz nje su proizašle MVA, P-MVA i A-MVA.... sve do PVA

MVA (Multidomain Verical Alignment) tehnologija koju je Fujitsu prizoveo 1998. godine je kompromis između TN-Film i IPS tehnologije. MVA tehnologija je donjela do tada jako brzi odaziv matrice od samo 25 milisekundi (što se sa IPS tehnologijom nije moglo, a blizu je TN-film tehnologije), uz kuteve vidljivosti od oko 160-170 stupnjeva što je također bilo blizu IPS tehnlogdije i bolje od TN-Film tehnologije. MVA tehnologija je pružala mogućnost jako visokog kontrasta u kojem je bila bolja od ostalih tehnologija. Problem danas kod MVA tehnologije je brzina odaziva matrice koja je svrstava u kategoriju koja nije dobra za "Gamere". Sa predstavljanjem "Overdrive" tehnologije ubrzavanja matrice povečanjem napona na kristalima koji brže mijenjau stanje, došli smo do novih VA tehnologija...

P-MVA (Premium MVA) koju je prizveo AU Optronics i S-MVA (Super MVA) od CHi Mei Optoeletronics i Fujitsu. Ti paneli su donjieli bolju brzinu odaziva "sivo do sivo tranzicija". Reprodukcija boja tih panela također je "defektna". Oni daju vibrantne i svijetle boje, ali neki tonovi boja (posebno tamnih) često se mijenjaju ako promijenimo kut gledanja za jako malo. Paneli su izrađeni u 8-bitnoj tehnologiji (prikazuju pravih 16.7 miliona boja), ali neki od panela dolaze u 6-bitnoj tehnologiji izrade sa interpolacijama i ditheringom kojim aprokisiraju 16.7 miliona boja. Crna boja je najbolja točka MVA panela a gledanje filmova na njima izgleda da je najbolja opcija.

A-MVA (Advanced MVA) tehnologija koja je slijedeći korak MVA tehnologije panela, donjela je bolje rezultate u prikazu boja (boje više nisu isprane) i bolje kuteve gledanja koji dosežu čak 178 stupnjeva u horizontalnom i vertikalnom smjeru. Također, pojačan je kontrast koji se penje do 1200:1 (čak i 2500:1 u današnje vrijeme), zahvaljujući novom optimiziranom pixel dizajnu. A-MVA tehnologija se danas koristi u modernim TV LCD monitorima od 32" do 42" i više.

PVA (Patterned Vertical Alignment) tehnologija koju je prizvezo Samsung kao svoju alternativu na MVA. Po nekim gledanjima, PVA se toliko razlikuje od MVA, da se može gledati kao zasebna kategorija, ali.... da ne mijenjamo podjelu na tri - evo je ovdje.

PVA paneli su iste strukture kao i MVA paneli, postižu nešto bolje kuteve gledanja, prikaz boja nije savršen (slično kao i MVA), ali su puno bolji od TN-Film panela. Brzina odaziva je u početku bila loša, ali predstavljanjem MagicSpeed (Samsungova verzija overdrivea, ubrzavanja promjene statusa kristala povečavanjem napona), brzina odaziva je jako poboljšana, tako da se ti paneli mogu koristiti i za igranje. Kontrast PVA matrica se kreće od oko 600:1 do 1000:1 i taj podatak je kod Samsunga vrlo točan. Nema varanje i boostanja parametara na papiru. Često se događa da je u stvarnosti kontrast veći nego na papiru (ostali proizvođači često varaju). Generalno gledajući, PVA tehnologija je poboljšanje MVA tehnologije u smislu povečanja vidljivog kuta, kontrasta i kvalitete izrade (jer se rade samo u Samsungu). Gledanje filmova je vjerojatno jedina slaba točka PVA tehnologije (zrno i noise) u čemu je MVA tehnologija bolja. PVA paneli se izrađuju u 8-bitnoj tehnologiji prikaza boja, ali u zadnje vrijeme radi smanjenja troškova ima i 6-bitnih panela sa interpolaicaijama i "ditheringom".

Samsung je proizveo i novu matricu...

S-PVA (Super Patterned Vertical Alignment) panel. Predstavljanjem već navedene "MagicSpeed" tehnologije (Samsungova verzija overdrivea), poboljšali su brzine odaziva, i prikaz boja, pa su ti paneli pogodni i za igranje i brze promjene kadra. Izgled svakog kristala je promijenjen i sada izgleda kao "bumerang" (zašto ?, nemam poima :) :) :).

Moja opaska: Proizvođač vrhunskih profesionalnih monitora za obradu fotografije EIZO u velikom broju svojih monitora koristi S-PVA matricu od Samsunga.

ZAKLJUČAK VA panela:

VA je po prikazu boja bolji od TN-Film matrica ali lošiji od IPS matrica. Odličan za gledanje filmova, dovoljno dobar vidljivi kut.

3. IPS (In Plane Switching) tehnologija izrade LCD panela koju je 1996. godine prizveo Hitachi.

IPS tehnologija riješila je probleme malih vidljivih kuteva i loše reprodukcije boja. Ime IPS (In Plane Switching - neću prevoditi :) dolazi od kristala u čeliji koji leži paralelno na panelu. Kad se na čeliju primjeni napon, kristali se okreću za 90 stupnjeva i propuštaju svijetlo kroz matricu, dok kada su u pasivnom stanju, zatvaraju matricu. Zato, kad TFT tranzistor rikne, taj piksel na ekranu ostaje crne boje, ne kao kod TN-Film matrice.

Originalna IPS matrica poboljšana je i iz nje su proizašle današnje S-IPS (Super-IPS) i AS-IPS (Advanced Super IPS) matrice.

S-IPS paneli su danas u upotrebi i poboljšali su veliki nedostatak starije IPS tehnologije, jako spori odaziv (čak i ispod 60 milisekundi) na oko 25 milisekundi ili čak ispod 16 milisekndi, naravno, zahvaljujući "Overdrive" tehnologiji. U zadnje vrijeme moderni S-IPS i AS-IPS paneli su u brzini odaziva približno isti kao i najbrže TN-Film matrice.

IPS tehnolgija pruža najbolji prikaz boja (pravih 8-bita, 16.7 miliona boja) i najbolje kuteve gledanja (178 vertikalno, 178 horizontalno) i jedina crna točka je prikaz crne boje kad se monitor gleda sa strane - izbija ružičasta boja iz crne (pink hue). Naravno da je u modernim monitorima i to ispravljeno ali u praksi i to nikad nije bio veliki problem.

Tradicionalno, S-IPS tehnologija imala je jako mali kontrast (oko 200:1) što je rezultiralo sa lošom crnom bojom (prava crna je samo tamno siva), što nije bilo primjetno u dnevnim uvjetima, ali u zatamnjenoj prostoriji nikako nije bilo crne. Što se crne tiće, IPS matrica još nije dosegla MVA matricu, a i prikazivanje filmova pati od zrna (radi overdrive tehnologije).

Moja opaska: Prikaz crne na mom NEC MultiSync 20WGX2 Pro 20" wide screen monitoru (1680x1050) je savršen, nema izbijanja pozadinskog svijetla, odaziv je doveden na samo 6 milisekundi (sve po testovima na netu - svi nedostaci popravljeni, iako mi profesionalci kažu da taj monitor nije ni do koljena pravim pro monitorima - EIZO, Lacie... itd) - eh, kako tehnologija napreduje.

ZAKLJUČAK IPS panela:

IPS je po prikazu boja najbolji na LCD tržištu, gotovo dobar kao i profesionalni CRT monitori ili bolji, vidljivi kut je također najbolji, odaziv dovoljno dobar, kontrast malen ali opet poboljšan. IPS je najskuplja tehnologija proizvodnje LCD panela.

---------------------------------------------------------------------

NASTAVAK - KVALITETA MONITORA LAPTOPA

Kako mi je nedavno riknuo laptop, već duže vrijeme namjeravam kupiti novi, ali pošto sam ovoliko prošao sa stolnim LCD monitorima, odlučio sam to znanje primjeniti i na laptop, tj. ekran laptopa.

Naravno, želim laptop sa LCD ekranom u IPS (S-IPS) tehnologiji, pa sam se prihvatio posla (traženje po internetu, čitanje, uspoređivanje, forumi.... itd).

Nakon gotovo dva mjeseca svakodnevnog neobaveznog prčkanja i čitanja, došao sam do zaključka: Svi laptopi dolaze sa TN-Film matricom, što je za mene bilo veliko razočaranje. Naravno, pronašao sam ja čak dva laptopa koji imaju IPS matricu i to su:

- Asus V6Va sa 15.1" ekranom SXGA+ (1400x1050) displejom, Pentium M750, prvo izdanje Centrino tehnolgoje.

- IBM/Lenovo T60p sa 15" ekranom UXGA (1600x1200), i SXGA+ (1400x1050) 4:3 (nije wide) displejom, T7200 Intel Core2Duo, najnovije izdanje Centrino Cord2Duo tehnologije (koštao je oko 20.000 kuna, ali i preko FER-a oko 12.000 kuna)

Naravno da se oba više ne proizvode i teško ih je naći. Novi T60p (i njego naslijednih T61/T60p) više nije 3:4 ekran nego je wide i više nije IPS (naziv kod IBM-a za IPS je FlexView), pa ako neko ima taj laptop i želi ga prodati, molim javite se :) :) :

Naravno da proizvođači laptopa kriju podatke o tehnologiji izrade LCD monitora kao zmija noge. Ne mogu naći niti jedan na kojem piše da "možda" ima neku drugu tehnologiju izrade LCD-a, npr PVA s kojom bi također bio zadovoljan. Negdje naletim na podatak gdje piše koji je proizvođač matrice (npr: AU Optronics, Samsung, LG.Philips, Sharp, BOE Hydis, Htachi, Chi Mei Optoelectronics, Chunghwa Pcture Tubes, NEC, ID Tech, HannStar) pa po njihovim specifikacijama ekrana koje daju za laptope mogu pronači koju tehnologiju koriste, ali..... posla preko glave.

Pronašao sam način kako skužiti da li je tehnologija matrice 6-bitna ili 8-bitna, tj. da li se upotrebljava interpolacija ili dithering. Sa programčićem koji ima samo 20 kb i prikazuje sliku gradacija boja (RGB) na ekranu može se samo jednim pogledom vidjeti da li je gradacija kontinuirana i glatka ili postoje stepenice. Program možete skinuti OVDJE.

Primjeri gradacije na malom laptopu i mojem PRO monitoru, odrezan samo dio i smanjen:

Laptop Dell D410 - 1024x768

GORE - Laptop Dell D410 rez: 1024x768 - vidljive stepenice na gradaciji.

NEC MultiSync 20WGX2 Pro - 1680x1050

GORE - NEC MultiSync 20WGX2 Pro rez: 1680x1050 - nema vidljivih stepenica na gradaciji.

Evo i original screenshotovi (pokreneš program, alt-pint screen) i paste u novi dokument u Photoshopu, snimljeno u JPG, sa minimalnom kompresijom (quality 12):

Stolni LCD monitor NEC MultiSync 20WGX2 Pro 1680x1050 AS-IPS matrica - screenshoot

Laptop, Dell D410 1024x768 TN-film matrica - screenshoot

Što se vidi na slikama (cropao sam ih). Prikazane su linije crvene, zelene i plave boje i siva. Svaka boja je prikazana u dva reda, jedna stupnjevita, druga postepena, kao gradijent. Ako je gradijent gladak, bez stepenastih prijelaza, vaš monitor je 8-bitni, tj. matrica prikazuje punih 16.7 miliona boja. Ako je gradijent stepenast, vaš monitor je 6-bitni, tj prikazuje 262.144 boja uz moguće interpolacije i dithering (umjetnih 16.2 miliona boja ili 16.7 miliona boja). Tj. to je način da primjetite kako vaš monitor prikazuje boje.

E, sad, nakon ovako lijepog teksta i mog truda, vrijeme je da se i vi potrudite. Ono što vas molim je da skinete programčić Color Gradients (ima samo 20 kb), pokrenete ga, i snimite screenshot ekrana (Alt + PrintScreen, na laptopima Alt + Function + PrntScrn ili bilo kakve kombinacije). Otvorite Photoshop (ili neki drugi program za obradu slike), otvorite novi dokument (veličina dokumenta u pixelima bi trebala biti veličina capturiranog ekrana, tj. 1024x768 ili 1680x1050 u mojim slučajevima), pa pastate capture u dokument (Ctrl+v ili Edit - Paste), Flaten Layers, Save as - TIFF. Nakon toga možete i snimiti u JPG dokument, obavezno minimalna kompresija (quality 12) da se gradijenti ne naruše kompresijom JPG algoritma. Nakon toga stavite te dvije slike na web (npr: www.imageshack.us) i linkajte ispod (objašnjenja na imageshacku).

Još jednom što treba napraviti:

- Skinuti Color Grdients program (20 kb) OVDJE

- Pokrenuti program (preko cijelog ekrana pojave se trake s prikazima gradijenta boja RGB i sive)

- Alt + Print Scr

- Otvori Photoshop

- Novi dokument (Ctrl + N)

- Paste (Ctrl + V)

- Flaten Image (Edit - Flaten Image)

- Save As - snimiti kao TIFF

- Save As - snimiti kao JPG (kompresija minimalna, quality 12)

Kako bi sve trebalo izgledati:

Ime ili nick: Senn

Stolni monitor LCD/CRT

Poptuno ime monitora: NEC MultiSync 20WGX2 Pro

Ostali podaci sa monitora: ???

Rezolucija: 1680x1050

Broj boja: 32 bit

Pretpostavljam da matrica je: IPS

Gdje je monitor kupljen: Zagreb, HG-Spot

Okvirna cijena, i kada: 4800 kuna, rujan 2007

SLIKA

NEC MultiSync 20WGX2 Pro

ili

Ime ili nick: Senn

Laptop

Potpuno ime laptopa: Dell D410

Ostali podaci laptopa: Intel Centrino M725 1.6 Ghz, 1024x768, 760 MB, 40GB, GMA 950

Rezolucija: 1024x768

Broj boja: 32 bit

Pretpostavljam da matrica je: TN-Film

Gdje je laptop kupljen: Zagreb, Kodeks

Okvirna cijena; 12.000 kuna, lipanj 2004

SLIKA

Laptop Dell D410

Eto, nadam se da će nama svima, fotografima, sada biti lakše u odabiru monitora (možda) ako se ljudi potrude i postaju ovdje svoje rezultate. Gornji tekst sam pisao onako iz glave, iz svega što sam u zadnjih par mjeseci naučio. Molim da sve ovo ne uzimate kao "zdravo za gotovo". Moguće da sam sve to krivo shvatio i krivo napisao, moguće da sam totalno pogriješio. Tehnologije se mijenjaju, možda sam ja u zaostatku i možda je sve to već u nekim drugim vodama, možda su TN-Film matrice postale najbolje, možda se IPS matrica prestala proizvoditi :) Možga se pokaže da test sa Color Gradientom ne valja (iako se meni kristalno čisto pokazala razlika između dva LCD ekrana). MOžda će na nekim monitorima koji imaju savršen gradijent, prikaz boja biti užasan, ali samo na osnovi tehnologije izrade LCD matrica zaključujem da znam što hoću (IPS) pa se nadam da će sve ostalo biti bolje.

Upozoravam da se ograđujem od ikakvih šteta ili krivih zaključaka vezanih uz ovaj tekst koji je samo informativne prirode.

Senn

www.sencar.hr

www.photo.net/photos/Senn


omot
[26. 12. 2007.]

Lafčina si @Senn. Odličan tekst.

Senn
[26. 12. 2007.]

eh, nemogu editirat teks, izašao je iz granica sive boje.

Rješenje je da ga probate selektirati, onda će biti čitljiv, ili molim janka da ga malo preformatira ako se može.

zhrsan
[26. 12. 2007.]

a meni? :)

Stolni monitor LCD

Poptuno ime monitora: PHILIPS 220WA

Rezolucija: 1680x1050

Broj boja: 32 bit

null

kikki
[26. 12. 2007.]

svaka čast! da kojim slučajem kupujem monitor nebi te prestao gnjaviti za pomoć :)))

nik
[26. 12. 2007.]

senn, svaka cast i hvala na trudu sto si ovo podijelio s nama! :))

evo i moje dvije lipe: neko vrijeme trazio ljudski lcd za po doma, da se vidi posten komad slike (alati na notebooku, slika na vanjskom monitoru - remote desktop ili tako nesto to zovu) a da ne bankrotiram.

model je dell 2007fp, s-isp matrica *najverojatnije* (dell je prestao objavljivati podatke o matricama, ali po forumima vele da je rev. A05 monitora made in češka s-isp matrica). 20", klasicni 4:3 prikaz, 1.600 x 1.200, cca 3.300 kn s PDV-om.

vise na ovom linku a mozda je zgodno znati da ga preporucuju i decki iz BUG laba, naravno u toj dijagonali i kategoriji cijene uz napomenu da je upit prvenstveno bio vezan uz kvalitetu prikaza boja / uporeba obrada fotografije. valjda i njihove dvije lipe nesto znace...

vise o dojmovima u radu za tjedan-dva, kada ga uspijem kako treba isprobati.

nik
[26. 12. 2007.]

opet ja :)) zgodan link za pogledati koji panel ima vas monitor.

nicols
[27. 12. 2007.]

Ime ili nick: nicols

Laptop

Potpuno ime laptopa: HP nc8430

Ostali podaci laptopa: Intel Core Duo 2.0 Ghz, 1680x1050, 2GB, 120GB, Ati Mobility Radeon 1600

Rezolucija: 1680x1050

Broj boja: 32 bit

Pretpostavljam da matrica je: TN-Film

Kada je laptop kupljen: 10/2007

SLIKA

nc8430

Senn
[27. 12. 2007.]

hmmmm.

Nakon dužeg razmišljanja došao sam do zaključka da apsolutno nema veze postati screenshoot jer je to capture sa VGA/DVI izlaza, a na izgled na ekranu.

Trebali bi mi opisati da li imate fini gradijent ili stepenasti izgled.

Svaka od boja prikazana je u dva reda. Prvi red je stepenasti, drugi bi trebao biti fini gradijent na kojem se ne vide stepenasti prijelazi. Tako, molim ako možete riječima opisati..

Druga opcija bi bila snimiti ekran fotoaparatom :)

zhrsan
[27. 12. 2007.]

:))) nije važno :P

nicols
[27. 12. 2007.]

A glazbena želja? :)

Ajde dođi kod mene u Karlovac, popit ćemmo kafu/pivu/sok kod mrmla, pa pogledaj kako izgleda na mom laptopu, a dam ti i da zavrtiš taj programčić na svim laptopima koje imam u trgovini (10-ak komada) :D

Oceana
[27. 12. 2007.]

meni jednako zgleda na ekranu kao i kad napravim screenshot...nema nikakvih prijelaza, cak mi se cini da je ljepsi prijelaz neg na tvojoj slici ali to moze biti do prikaza ili kompresije jpega.

Ime ili nick: Oceana (Anamarija)

Stolni monitor LCD

Poptuno ime monitora: Samsung SyncMaster 960BF

Rezolucija: 1280x1024

Broj boja: 32 bit

Pretpostavljam da matrica je: ?

Gdje je monitor kupljen: Zagreb, Links

Okvirna cijena, i kada: 2668,27 kuna, 19.1. 2007.

Ne znam jel bitno, graficka je NVIDIA GeForce 4 MX 440 i bas nije nesto, komp je star 5 godina. ima intel proc na 2.4 GHz. za lap ti napisem kad ga pokrenem, bas me zanima jer znam da ga moram postelati i spojiti ovaj monitor i na njega jer mi slika na njemu nece biti dovoljno dobra

nik
[27. 12. 2007.]

Samsung 960BF has a 19 inch 4 ms (g2g) TN panel, prema http://flatpanels.dk/panels.php

Senn
[28. 12. 2007.]

Nicols. Evo, dolazim danas (petak, 28.12.2007) u Karlovac, tj. prolazim kroz Karlovac. Skočit ću kod mrmla na kavu (ako je tamo), pa mogu i do tebe da vidim tih 10 laptopa :)

Samo, problem je gdje te naći. Najbolje ako ovo vidiš i pročitaš, i ako imaš vremena da me nazoveš na 098 386-774, ja sam u karlovcu oko 18.00 ali odmah putujem dalje.

Senn

fly
[28. 12. 2007.]

Tip: Stolni LCD (TFT)

Ime: Sony SDM-X95K

Rezolucija: 1280x1024

Boje: 32bita

Matrica: P-MVA (vjerojatno)

Kupljen: jesen 2006

Cijena 4000kn (onda)

Prijelaz: fin :]

nicols
[28. 12. 2007.]

Senn: sorry, ali danas sam ugasio kropjuktor u 15:00 i sad sam tek upalio ... tako da nisam vidio ovo što si napisao :(

Rebel
[02. 01. 2008.]

Ime ili nick: Iva

Notebook: Fujitsu Siemens Amilo La1703

Ostali podaci: AMD Sempron 3600+, 15.4" WXGA CrystalView, 1GB DDR2, HDD 120GB SATA

Rezolucija: 1280x800

Broj boja: 32 bit

Pretpostavljam da matrica je: neam pojma :p

Gdje je monitor kupljen: Pula, HG-Spot

Okvirna cijena, i kada: 4900 kuna, sijecanj 2007 (sad je cijena oko 3800)

prijelaz fin :)

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…