Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

camera armor ?
Xenija
[02. 03. 2008.]

Da li ga neko koristi i sluzi li cemu osim da se prasina hvata izmedju njega i aparata (kako nadjoh na nekom stranom forumu)?

www.cameraarmor.us

www.digitalcamerawarehouse.com.au/category253_1.htm


Jethrotull
[02. 03. 2008.]

vec je ovo pitanje postavljeno na forumu i mogu ti rec da je ovo kglupost kupovat prava mamipara:)

nego mozes li ti meni provjerit kakve su cijene za podvodno kuciste za Nikon D200

omot
[02. 03. 2008.]

Meni su u Prizmi objasnili da čuva kučište prije svega od vlage, a potom i prašine. Povrh toga, donekle ublažava udarac kojim bi eventualno tijelo odnosno objektiv bio izložen. Nešto je ipak znakovito. Tu gumenu čarapu rade za većinu DSLR-ova, ali ne rade niti za jedan model Olympusa (sic!):-)

omot
[02. 03. 2008.]

...a da...@Jet je apsolutno u pravu :)))

Zabac
[02. 03. 2008.]

Mislim da je bacen novac za tak nekaj. Ako se slika po kisi, uzeti kabanicu za fotic (to mi izgleda korisnije). Kaj znaci zastita od vlage? Tak tijelo ima dihtunge (brtve), a najveca rupa na foticu (ona za objektiv) nije zadihtana (dihta metal na metal i ne vjerujem da je hermeticki). Prasine se treba bojati, a ne vlage.

Xenija
[02. 03. 2008.]

ja sam nesto gledala ali ga nisam nasla na forumu tako da hvala na odgovorima

za Jethrotull-a provjeri ti sta ti odgovara (samo da je au) i tako sam sve sto sam kupila kupila on line i to od firmi iz AU koje se bave samo on line prodajom (jer je povoljnije, a postage cost iz npr. H.K. ili USA je skup pa dodjes na isto)pa se javi

Jethrotull
[02. 03. 2008.]

ok, ajd malo cu da pogledam po netu pa ti javim:)

Jethrotull
[02. 03. 2008.]

LINK

e sad neznam koliko ovo kosta u AU:)

scubacro
[02. 03. 2008.]

Jethro,ako je bitna cijena, pogledaj NIMAR, bili su a mislim da su i dalje najjeftiniji...www.nimar.it

Jethrotull
[02. 03. 2008.]

evo rece chinggis da je ovo ok za to sto meni treba

LINK

ako neko ima cijene za ove vrece nek javi, ono sto bi htio da radim ne prelazi dubinu vecu od 2m

scubacro
[02. 03. 2008.]

pogledaj tu cijene za ewamarine http://www.kohscamera.com/Ewa-Marine.htm

Jethrotull
[02. 03. 2008.]

hvala!:)

Xenija
[03. 03. 2008.]

ovo prvo sto si pokazao ne mogu da nadjem samo iz USA ,

http://cgi.ebay.com.au/Ikelite-6812-UW-Housing-for-Nikon-D200-Digital-SLR_W0QQitemZ140149141548QQihZ004QQcategoryZ4703QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQ_trksidZp1638.m118.l1247QQcmdZViewItem

a ovo drugo od ewamarine izgleda mnogo manje ozbiljno

( danas ne stignem imam goste pa cu ih sutra kontaktirat posalji mi za koji model vrece ili vreca da pitam)

maks
[03. 03. 2008.]

Imam taj cameraarmor za nikon d80 ( dobio s fotićem ) i mogu reći da bi vjerojatno bio koristan u nekim ekstremnijim uvjetima. Pada mi na amet nekakvo penjanje, planinarenje i sl. Guma mi se čini vrlo otporna a i onaj štitnik za objektiv bi mogao dobro zaštititi od udarca. Ovo s prašinom je istina, ta guma ko da privlači prašinu :-)

poz

Gara
[03. 03. 2008.]

Camera armour ima svoju upotrebu, koja ne iskljucuje upotrebu nekih drugih pomagala i zastita.

1. Rijec je o zastiti od mehaničkih udaraca po aparatu i objektivu kada se oni nosi oko vrata ili u ruci, a pri tome se treba "penjat, provlacit..." td. To nije podvodno ili vodozastittno kuciste

2. Za dulje transporte opreme koriste se bolja (skuplja) "tvrdja" zastita primjerice tipa Peli Case.

3. Vecina profi SL ili DSL nema mogucnost nabavke koznih ili plasticnih navlaka koje pomazu pri kracim transportima, ali ne zasticuju od jacih mehanickih udaraca. Postoje surogati, ali ne kao Camera Armour.

4. Camera Armour nije zastita od vode niti joj je to svrha

5. Nakon upotrebe sve treba skinuti, oprati i osusiti.

6. Ako nema potrebe za mehaničkom zaštitom ne treba stalno nositi CA na aparatima.

7. Cijena je minimalna u odnosu koliko moze sprijeciti ostecenja (grebanje kucista objektiva i kucista aparata), ako je rijec o skupljim aparatima.

8. Kod skupljih se instrumenata i kamera barata sa cak 10% cijene koja treba biti ukljucena u njihovu zastitu (od udaraca, prasine, vlage...). Sve se to vremenom isplati

9. Camera armour nije apsoputna zastita od kise, ali privremeno moze posluziti.

10. Cameru armour ce nabaviti onaj koji svoje aparate izlaze opasnosti da se izgrebu na stijena ili da su u kontaktu s blatom

Xenija
[03. 03. 2008.]

Hvala maks i Gara na iscrpnom odgovoru, (postovi o odgovarajucoj podvodnoj opremi su za Jethrotull-a

[02. 03. 2008., 14:30 Jethrotull] nego mozes li ti meni provjerit kakve su cijene za podvodno kuciste za Nikon D200 ")

chinggis
[03. 03. 2008.]

dakle ako se kupuje podvodno kučište za neki aparat (slr) tada treba uzeti u obzir i veličinu "portova" za objektive, različiti objektivi različiti portovi, uglavnom nisu uračunati u cijenu samoga kučišta. zatim treba uzeti "ruke ili ruku" na koju se montira flash ili neka druga rasvjeta to je dodatna cijena koja se zbraja na cijenu kučišta, pa onda idu flashevi ili flash koji se posebno kupuje.

postoje kučišta kojima se ne mijenjaju portovi za objektive.

dakle računica bi išla

kučište +

port +

ruke +

rasvjeta =

materijal od kojega se rade kučišta su jeftina polkarbonatna plastika (pleksiglas) ili malo skuplja staklopalstična i još malo skuplja metalna kučišta, dubina raste s kvalitetom materijala. najčešće se nalaze ili pleksiglas kučišta(do 50m) ili metalna(oko 150m). Ako se kupuje kučište u svakom slučaju treba paziti na dosjede da su glatki ravni, na gumice da su čiste i bez ikakvih dlačica(dlačica na 30m = prodor vode u kučište) moraju biti malo podmazane silikonskom mašću ali ne previše jer bi propustile. sve to vrijedi i za flasheve i njihova kučišta. jednom kada se stavi objektiv na aparat i kučište se zatvori, više nije moguče promijeniti objektiv a da se ne izroni, za razliku od izmjene objektiva na "zraku". dakle ako se snima sa ribljim okom koje pod vodom daje fotografiju koja je ekvivalent fotografiji snimljenoj širokokutnim objektivom, zaboravite na makro. da bi snimili makro fotografiju morate izroniti i promijeniti objektiv, sačekati da prođe dekompresija pa onda ponovo zaroniti. dakle, računajte na nekoliko dana snimanja, a to je samo u idealnim uvjetima. ako se digne vjetar i valovi zamute more, čekat ćete da se sve to smiri pa onda ponovo zaroniti i snimiti. a do tada se flora i fauna deset puta promijenila.

kada snimati?

jako dobro pitanje. i jako težak odgovor.

ujutro prije nego se vjetar digne i valovi, sunce je nisko i nema dovoljno svjetla, ali je more bez sedimenta dakle čisto bistro. to je uglavnom rano ujutro.

u podne je najbolje svjetlo, ali i najviše sedimenta.

kasno navečer sediment se spustio na dno ali nema ni sunca, jedina rasvjeta je flash i baterijske svjetiljke.

opčenito muljevito i pjeskovito dno rade puno sedimenta, kameno i šljunkovito dno puno manje.

"vreče" štite fotić od vlage, prašine, prskanja, zaljevanja ali ne i od mehaničkih udara. kao niti od prevelikog tlaka koji se javlja prilikom ronjenja sa bocama. ako vam treba zaštita za fotić od vlage prašine, poljevanja vodom, blatom tada vreča je dobra solucija i jeftina.. ja nikada ne bi stavio fotić u nju i zaronio na 30-40m dubine, jednostavno se bojim da fotić ne bi izdržao tako veliki tlak.

vreče se rade od poliuretanske folije debele oko 2mm, folija se lako popravlja sa vručom peglom i aluminijskom folijom :)) i inače je vrlo čvrsta. največi neprijatelj je uv zrake, kada izronite, pokrijete je ručnikom i izdržat će vam dosta vremena. i obavezno u kučište ili vreču staviti veču količinu silica gela, ne štediti na njemu.

ching :))

Jethrotull
[03. 03. 2008.]

model je ovaj "ewa-marine U-BXP"

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…