Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

još jedno m42 pitanje...
23-D
[18. 11. 2009.]

...šta se dešava ako na aparat zašerafim neku m42 leću koja je ustvari predviđena za aparate za povećanje?????

Da li je to iskoristivo? I kakva je inače optika na tim lećama????


Zabac
[18. 11. 2009.]

Sve se more. Kvaliteta najvjerojatnije upitna. Kaj ne probas. Pazi da duboko ne ulazi u tijelo fotica, da ne osteti ogledalo. Ovak i onak kontrolu fokusa ne radis u objektivu, nego na mutnom staklu (analogni stari) ili putem AF senzora u tijelu (analogni ili digitalni). Za probu uzmi jedno povecalo i stavi pred fotic i isprobavaj, pa bus videl efekt.

Uzivaj i postavi u galeriju koji uradak.

Guybrush
[19. 11. 2009.]

Evo da odgovorim i tu, pošto nagađanja tipa "kvaliteta upitna" ili "to je na razini lomografije" zapravo nisu ni blizu istini :) Dok moderna AF macro stakla često muku muče s napajanjem high pixel density senzora dovoljnom količinom podataka, ima enlarger objektiva koji uspješno resolvaju neusporedivo veće razlučljivosti.

Objektivi za enlarger(aparat za povećavanje) su izuzetno kvalitetna stakla ako se radi o brandu s imenom (Schneider Componon, Rodenstock Rodagon, Nikon EL-Nikkor, Minolta E-Rokkor, itd). Većinom dolaze u m39 mountu (ovisno o fokalnoj), a ima ih i u M42 pa i u većem navoju (Meopta, PZO, Industar, Vega...). Takva stakla se normalno koriste na LF aparatima - pod uvjetom da se mogu ugurati u shutter - jer pokrivaju dosta veliki image circle (4x5", 5x7", 10x12") pa se mogu koristit i kao tilt-shift objektivi na manjem formatu.

Obzirom da su simetričnog designa (najčešće double gauss) svejedno je s koje strane se montira: slika je uvijek ista. Jedino treba voditi računa da kraće fokalne (35-70mm) često nije moguće fokusirati na beskonačno, kao i da će velike fokalne (160mm+) zahtijevati preveliku udaljenost od senzora (ekstenziju).

Tri su osnovna problema pri korištenju ovih leća:

1. Coating je najčešće slabiji od 'general use' stakala, pa ih treba dobro zaštititi od sunca i flarea. Ako se koriste za macro, onda o tome ne treba razbijati glavu;

2. Nemaju klasičnu mogućnost fokusiranja već ih se montira na mijeh (bellows), a takav setup je više statičan nego za 'terensko' snimanje;

3. Svi su ovi objektivi uglavnom optimizirani za rad na manjim udaljenostima i korigirani za flat field, tako da najbolje rade kao macro stakla. Neki resolvaju vrtoglave rezolucije i nadmašuju 'klasične' macro objektive u oštrini, radio sam testove i ostao nemalo zaprepašten kad sam vidio da enlarger objektiv od $10 rastura neke specijalizirana macro stakla koja koštaju par tisuća :)

ervin
[19. 11. 2009.]

@guybrush, svaka čast na odgovoru... konkretno i upotrebljivo!

23-D
[19. 11. 2009.]

Siniša, Care!!!!

Zahvaljuem puno!!!

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…