Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

RAW+JPG za recovery?
blue
[24. 10. 2012.]

Nedavno mi se dogodila neugodna situacija sa karticom. Vratio sam se s terena i kompjuter mi nije htio prepoznati karticu, pa sam je iscupao iz citaca kartica i ponovo stavio..i tako par puta.. i nakon toga ju je procitao ali je prikazao 0 bajtova u DCIM folderu, 0 bajtova u MISC folderu, tj. nije ih niti kao foldere prepoznao nego kao fajlove.

Probao sam razne programe za recovery i svaki je nasao nesto, ali ni jedan ono sto mi treba. Kartica je bila puna CR2 fajlova, a programi su nalazili NEF, TIFF,...(mada fajlovi tog tipa nisu nikad bili na kartici), a oni koji su upsjeli pronaci CR2 fajlove - bili su neupotrebljivi.

Na kraju sam uz puno muke i pomoc nekog open source programa iz konzole uspio sve spasiti. Doduše u međuvremenu sam promjenio i kabel od citaca kartica i nekako najvise sumnjam u njega da je on uzrok svih problema.

Poslje sam guglao o recovery programima i kako rade na nacin da traze headere fajla da bi odredili gdje koja slika pocinje, pa RAW cesto zamjene sa TIFF formatom i sl. pa mi je palo na pamet je li mozda dobro snimati RAW+JPG na karticu, cisto za slucaj lakseg recovery-a ako ne uspije prepoznati RAW?


nik
[24. 10. 2012.]

RescuePRO (koji zna doći uz SanDisk kartice) mi je griješkom izbrisane DNG-ove spasio kao NEF-ove. Što i nije bio neki problem, jer su ih Adobe Bridge i CameraRaw pravilno prikazivali, odnosno konvertirali u JPEG-ove.

Kako sam tu karticu zadnji puta popunio do kraja dosta prije tog događaja, RescuePRO je našao i spasio i neke stare fotke, za koje ni nisam znao da su bile na kartici :))

Ako ti kapacitet kartice i duža brzina zapisivanja na karticu RAW+JPEG fajlova nije problem - pucaj RAW+JPEG, ne može škoditi.

Terzic
[24. 10. 2012.]

Vrlo sličnom slučaju sam svjedočio.

Uzrok se pokazao čitač kartice. Završio isti čas u smeću.

blue
[24. 10. 2012.]

I kartica i citac su Sandisk, s tim da je citac star cca 6 godina, a kartica mozda godinu dana. I moj ce zavrsit na slican nacin.

Iako je sve od Sandiska RescuePRO ipak nije uspio nista spasiti. Nasao bi CR2 ali ga ni Aperture, ni Lightroom, ni Photoshop, ni DPP nisu mogli otovoriti.

Uglavnom ovaj program me spasio.. pa mozda nekom dobro dođe.

Terzic
[24. 10. 2012.]

ako nisi formatirao karticu u međuvremenu probaj s drugim čitačem, čisto da vidiš jel u njemu.

6 godina je puno za takvu sićušnu elektroniku.

Baya
[24. 10. 2012.]

To je katarza za Canonaše: slike im nestanu pa se ukažu kao da su iz Nikona. :-))))

Lagonda
[24. 10. 2012.]

LOL Baya...

Fala Bogu, ja nemam problema s karticama. A im ih svih kapaciteta.

Imam cak i jednu Lexar PRO od gige. Uf, to je bilo skuuuuuppooooo...

I jos uvijek sljaka. :)

Roby-ZD
[24. 10. 2012.]

redovoto backupiranje izbjeglo bi stres :)

mmatija
[24. 10. 2012.]

Ako si u ZG možemo uz kavicu riješiti problem

Antarctica
[24. 10. 2012.]

He he! Lagonda,je li to ona za cca 15 000 kuna?

Terzic
[24. 10. 2012.]

Roby,

Nije stvar u backupu nego kad dođeš doma sa slikanja, a ne možeš otvoriti slike jer se nešto blesira i odbija raditi.

Roby-ZD
[25. 10. 2012.]

Događa se...postoji i mogućnost spajanja aparata na komp, ako čitač ne čita :D

blue
[25. 10. 2012.]

Nakon koristenja sa citacem kartica vise je nisam mogao ni s fotoaparatom procitati :(

Night
[25. 10. 2012.]

Vanjski čitači najčešće imaju miniUSB konektor koji nije baš heavy-duty konektor i često pukne lem ili se pinovi toliko saviju da gube kontakt. Zato preferiram one što se ugrade u 3.5" slot od diskete i spoje na ploču, tu nema nikad gubitka kontakta.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…