Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Tweakanje fotosenzora - HR, AA/CFA uklanjanje...
vmandic
[21. 09. 2012.]

Bok, ne znam je li bilo rasprava na ovu temu, ali saznavši za stranicu MaxMax i kompaniju koja se bavi uklanjanjem AA, CFA, mikroleća filtera sa senzora, palo mi je na pamet postoji li išta slično u balkanskoj okolici, jer vrlo rado bih tweaknuo jedan aparat s obzirom na rezultate koje daje AA/CFA/microlense removal.

Primjeri sa maxmax.com, Canon 30D sa i bez Color Filter Arraya (naravno da se onda dobiva monokromatska fotografija):

30D sa CFA

30D bez CFA

Cijena se inače kreće od 400$ nadalje, ali treba slati u Ameriku, a to me baš i ne privlači. :)

Hvala...


vmandic
[21. 09. 2012.]

Iz nekog razloga link ne radi, adresa je: www.maxmax.com

MAXMAX LINK

goran6ak
[21. 09. 2012.]

Vidi ga, proradio je: MAXMAX

flolic
[21. 09. 2012.]

Maxmax jedini to komercijalno radi, a postupak je daleko od trivijalnog.

Ja sam uspješno uklonio CFA sa jednog CCD senzora iz web kamere, ali to je puno lakše na malom senzoru...

seewolf
[21. 09. 2012.]

bilo je opcija da sam narucis drugo staklo za ispred senzora pa ga sam promjenis.. ali kao sto fiolic reko, postupak je daleko od trivijalnoga.

da dodes do senzora treba doslovce cijeli fotic rastavit, a to je laki dio. probaj ga ti sastaviti da ti ne ostane rezervnih djelova :D.

pera
[22. 09. 2012.]

" probaj ga ti sastaviti da ti ne ostane rezervnih djelova :D."

Ta ti je dobra bas me nasmijalo najbolje moguce pojasnjenje

vmandic
[22. 09. 2012.]

Gorane hvala, BB očito ne radi na svim preglednicima. :)

Znam ja da je to daleko od trivijalnog pošto sam pročitao većinu posla koji se radi na toj stranici i kako i zašto, nego nitko mi nije još odgovorio, postoji li išta slično, ne mora biti EU MAXMAX, nego netko/nešto da bi se usudio takvo što na APSC senzoru za neke novce, a da je to radio i zna što radi?

Thanks flolic. :)

flolic
[22. 09. 2012.]

seewolf- AA filter ispred senzora na bilo kojem Canon DSLR-u ću skinuti zatvorenih očiju za pola sata :) To je nikakav problem i do sada sam modificirao na desetke aparata.

Mikroleće i Bayerova maska su nešto sasvim drugo, te stvari su sastavni dio samog senzora i nalaze se na silicijskoj površini chipa. Za doći do njih treba "rastaviti" senzor, odnosno skinuti staklo koje je u tvornici zalijepljeno na keramičko kućište senzora. I to je još najjednostavniji dio posla, jer treba imati tehnologiju za skinuti mikroleće i CFA. Ja sam to radio mehaničkim putem odnosno struganjem, a ispravni način je korištenjem jakih otapala. Nažalost, sve kemikalije koje sam probao nisu uopće djelovale na mikroleće i matricu.. :(

Baš sam nedavno razmišljao o tome i uskoro ću pokušati sa vrućom koncentriranom nitratnom i sulfatnom kiselinom, pa kud puklo, puklo :D

filiplphoto
[23. 09. 2012.]

flolic : i kakvi su rezultati micanja AA filtra ispred senzora? Da li se poveća značajno oštrina odnosno razlučivost fotke?

gogoya
[23. 09. 2012.]

jedno pitanje (slobodno pišem ufajući se u onu da nema glupih pitanja, nego samo glupih odgovora. Što nije istina, ima ih glupih, o ima) - ima li šanse da tvornica koja radi senzore proda zainteresiranima isti, a bez tih AA, bayera i ostalih sr..a?! ;)

hac
[23. 09. 2012.]

gogoya vjerovatno bi prodali,samo mislim da ne bi htjeli ni razgovarat ak nije u pitanju bar 10 tisuča komada d,-)

flolic
[24. 09. 2012.]

@filiplphoto - nisam radio direktne usporedbe, ali razlika je lako vidljiva

@gogoya - mislim da je i 10 tisuća komada premala brojka ;)

Bayerova matrica i mikroleće se ionako stavljaju u zadnjoj fazi proizvodnje chipa, tako da nije nikakav problem proizvesti isti i bez njih. Sony ima odličnu gamu kolor CCD senzora koji su se ugrađivali u DSLR aparate (Nikon D40, D50, D80...) međutim nema takvih monokromatskih senzora, iako bi oni imali svoje tržište (industrijske, mikroskopske, astronomske kamere). Stvar je u ekonomiji, potražnja za kolor senzorima se mjeri u milijunima, a za monokromatskim u djeliću tog broja.

S druge strane Kodak (današnji Truesense Imaging) sve CCD senzore proizvodi u kolor i monokromnoj varijanti. Nažalost Kodak senzori imaju nekih mana koje Sony-jevi nemaju...

Ako nekoga zanima kako izgleda slika sa monokromnog senzora, evo jedan link na fotku koji sam upravo snimio. Snimljena je astronomskom kamerom sa Kodak KAI4021M mono senzorom, kroz Pentacon 50/1.8 objektiv zatvoren na f11. Apsolutno nikakva obrada osim podešavanja krivulja i histograma, bez sharpanja. Konvertirano u jpeg 100% kvalitete, u punoj rezoluciji.

Slika

gogoya
[24. 09. 2012.]

impresivno, u svakom slučaju! ;)

flolic
[25. 09. 2012.]

Evo još jedna fotka, Pentacon 50/1.8 @ f4, KAI4021M kamera i 30s ekspozicije. Full reza.

Ljink

gogoya
[25. 09. 2012.]

koliko detalja...

vmandic
[25. 09. 2012.]

to vam ja govorim... aaaaahhh kako lepo!!! :)

vmandic
[25. 09. 2012.]

Odrekao bih se boje istog momenta, pristao bi na 3mpx kameru, samo da je takav output imati...

flolic
[25. 09. 2012.]

Jel' da? I ja bi to na svom Canonu :))

Mono senzor i dobra optika daju maksimalnu moguću rezoluciju, ograničenu jedino zakonima fizike. Na ovim mojim fotkama se vidi da je svaki, pa i najsitniji detalj strogo definiran, sve do razine od jednog piksela.

Pixelpeeperski raj :))

vmandic
[25. 09. 2012.]

Nije pixelpeeperski raj nego pojava pixel zapisa kakava bi trebala biti, a ne ko na mom sonyu gdje mi piksel razmeljan u crtice, tj. šum, koji je toliko ružan da mi ni digitalni fejslift ne pomaže, al jbg. :)

t i h e p a t n j e ...

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…