Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

fotkanje apartmana/soba - cijena-pravila ?
cptnchunk
[24. 06. 2012.]

Pozdrav :D

Zanima me da li je netko (a vjerujem da je) ikad fotkao apartmane i sobe po hotelima ? Kako sam siguran da je, zanima me da li postoje neka pravila (nepisana) što se tiče fotkanja interijera (da li koristiti flash ili ne, otvoreni-zatvoreni prozori...) i koliko se kreće neka standardna cijena za to tj koliko da naplatim ?


matko
[24. 06. 2012.]

po nekoj zdravoj logici ti nebi trebao flash,pogotovo ako ne slikas nekoga u toj sobi.

uzmi stativ i ako treba produzi ekspoziciju...

to je moje misljenje

cptnchunk
[24. 06. 2012.]

kul kul to sam i mislio gledajući okolo fotke.... a cijena ?

ibanezfrelon
[24. 06. 2012.]

Flash koristim ako želim istaknut nekakav lijep pogled kroz prozor, pogled na more i sl pa da na bude sve skureno.

Naplaćujem 200kn po apartmanu (8-10slika) i 500kn za kuću. Ako je apartmana više isti dan onda je svaki 5. gratis.

Stativ će dobro doć da možeš držat na 100asa i f11

blade8699
[24. 06. 2012.]

oko 100€ je čisto ok :)

cptnchunk
[24. 06. 2012.]

aha kužim kužim :D moram složit neku ponudu jer su to manje više apartmani i pojedinačne sobe pa da si zaradim nešto...moram si računat po slici koliko da naplatim kako bi mi bilo svejedno koliko je fotki po apartmanu ili sobi da budem tu negdje uvjek.

ibanezfrelon
[24. 06. 2012.]

Pokušaj što bolje kadrirat isprve, da ne moraš ispravljat kasnije i tako gubit na širini. Dobro pogledaj sobu, vidi ako se može šta popravit prije slikanja, izbaci kante od smeća van, popravi zavjese, izravnaj plahte na krevetima, upali sva svjetla... U svakoj sobi poslikaj neki detalj sa plićim dof-om (cvijeće na stolu, lijepa noćna lampa, ručkice ormara...) , znači nešto što je malo ljepše.. Izbjegavaj slikat sobe gdje direktno sunce tuče kroz prozore.

cptnchunk
[24. 06. 2012.]

kul kul :D fala na savjetima !

-Ante-
[24. 06. 2012.]

Ja slikam bez stativa, i vjerovatno bi slike bile puno bolje da radim sa njime.

Ali radim pomalo groznučavo, pa nemam živaca za njega.

Mislim da je fleš puno bitnija stvar od stativa u intzerijerima, jer uvijek treba poravnavati svjetlo izvana koje tuče kroz prozore sa zasjenjenim inventarom...kojega treba nekako izvući.

Bez fleša, dok dovedeš dijelove interijera u harmoniju sa svjetlom izvana, obavezno spališ prozore..barem ja.

A pošto nemam fleš, za ispod 24mm, izvlačim, tj. smanjujem sjene..

A time gubim na kvaliteti cijele fotke.

Što se tiče cijene mislim da je realnije pogađati se po jedinici (bio to apartman, soba, kuća, hotel), nego li izražavati cijenu po slici.

Nisu ni vlasnici apartmana tupani, hoću reći, imaju svoje neke plafone.

A činjenica je da oni što imaju više, to im je teže platiti za fotke.

Matej9o
[25. 06. 2012.]

ne treba ti uopce flash ako imas stativ. za fotke sa pogledom na more fino opalis dvije exp. (jednu za sobu, drugu za prozor) i sve 5. Mislim da to puuuno bolje izgleda nego sa nabijanjem flasha ;)

blackbird
[25. 06. 2012.]

nije da baš imam iskustva s ovime, ali nekako mi je vrlo logično to što piše ante. naime, zar prozori i zavjese neće biti spaljeni ako je vani sunčan dan a unutra dugačka ekspozicija?

a možda nekakav umjereni hdr?

goan2506
[25. 06. 2012.]

Mislim da je KreSica objavljivao ovdje svoje radove interijera rađenih HDR-om i foografije su savršene, jasno fino dozirani HDR.

Dilba
[25. 06. 2012.]

Evo ti kako se to umjereno radi sa više expozicija i sa stativom LINK

Ako ne znaš koristiti blic za interijere mislim da ćeš napraviti više štete nego koristi, tako da definitivno ne blic.

Goertosing
[25. 06. 2012.]

Znam za nedavni slučaj u Dubrovniku gdje je lik platio 800 kn agenciji koja je poslala nekog "fotografa" s kompaktom (vjerojatno aparat vrijedi manje od naplaćenog iznosa) i koji je okinuo možda 7-8 slika. Nije bio zadovoljan s kvalitetom dobivenog, ali bome nije se niti previše bunio na cijenu.

Ovo 200 kn za jedan apartman tj. 8-10 slika mi se čini premalo. Mislim da bi se cijena trebala individualno određivati prema količini uloženog posla, opreme i konačnog dobivenog rezultata. Pri tome treba razlikovati cijenu za okidanje par slika bakici koja iznajmljuje dvije sobe u sklopu svoje kuće i cijenu za pravi posao kada se radi reklama za hotel ili neki ozbiljni smještaj. Tu treba napraviti i kompletnu ponudu, tj nekoliko dobrih slika mjesta, pogleda i pristupa, detalja vezanih uz ponudu, možda čak i neku 'priču', uz naravno same apartmane. Isto tako ne može istu cijenu imati rad fografiranja kada se samo "dođe i okine koja slika" zatečenog stanja, kao i rad u kojemu prije slikavanja ide priprema (micanje svih nepotrebnih stvari iz kadra, premještanje, kombiniranje, dodavanje nekih drugih detalja, osmišljavanje čitavog koncepta 'fotoreklame', koncept ambijenta itd. Nije isto niti kada se radi o jeftinijem apartmanu koji nije primarni izvor prihoda i o nekom luksuznijem smještaju kojemu se itekako vraća investicija u kvalitetan marketing.

Imamo dvije varijante korištenja opreme:

- bez dodatne rasvjete: samo aparat, širac + macro i stativ

Radi se HDR, različite ekspozicije i spajanje slika. Pri tome nije loše poigrati se i s različitim točkama fokusa. Recimo napravi se više slika istog kadra, ali različitog fokusa (blenda se postavlja na onu vrijednost pri kojoj objektiv daje najbolji rezultat). Cropaju se samo djelovi u fokusu i spaja u jednu sliku. Tako bude sve potpuno čisto u fokusu s najboljim rezultatom. Problem je što zna zezat software pa ne ispadne uvijek savršeno.

Kod HDR-a (izjednačavanje ekspozicije na prozorima/vratima/otvorima i unutra + mračniji djelovi), treba paziti na to da prikaz ostane realan, a to i nije baš uvijek lako (ako želimo izvući što više detalja)

- sa rasvjetom (bljeskalice + slave grupe, paneli/reflektori)

Jedna bljeskalica za većinu prostora nije dovoljna. Iz razloga što će uvijek svijetlo biti dosta usmjereno (na sredini više, na rubovima manje) i dolaziti će do 'vinjetiranja svijetla'. To se zapravo najviše primjeti kod ultra širokokutnih objektiva. Najčešće rubovi između zidova i stropa ostanu dosta tamniji. Tu je i problem sjena. Zato treba složiti sistem od nekoliko bljeskalica u grupu, tako da svaka pokriva svoje područje. Treba paziti i na sjene tako da druga bljeskalica ubija sjenu koju stvara prva. U dosvjetljivanju detalja pomažu reflektori. Ako se koristi i rasvjeta prostora (luster, lampe) onda treba stavljati gelove na bljeskalice i/ili zlatne reflektore tako da se ujednači toplina boja (teško je i u PS-u kasnije popravljati balans bijele ako je tu istovremeno svijetlo bljeskalice 5600K i svijetlo halogenih žarulja 3000K). Treba obratiti pozornost naravno i na refleksije kojih ne smije biti, odbljesci na namještaju i sl.

Ako je posao dobro napravljen, onda se neće uopće skužiti na slikama da su korištene bljeskalice. I dobiti će se veliki dinamički opseg bez korištenja HDR tehnike.

Za ovaj prvi način, bez rasvjete, treba znanja u obradi i dosta dosta obrade. Drugi način, sa rasvjetom, zahtjeva veći angažman na samome terenu a i skuplje je... Ako tražimo profesionalne rezultate onda to sigurno ne može biti bez rasvjete

Evo jedna slika (random na brzinu iskopao na googleu)

- korišten samo aparat s nekom srednjom ekspozicijom uz koju se vidi istovremeno soba i pogled vanka. Ali to je daleko od dobre slike. Desni dio iza kreveta dosta taman, po zidovima sjene na sve strane, boja zidova je poprimila odsjaj drugih boja u prostoriji. I ono što jako nedostaje je količina svijetlosti u sobi

-ovdje sve isto + što je izgoren pogled prema van:

- jedan primjer HDR-a, tipično pretjeran. Postignut je cilj većeg dinamičkog opsega, ali i dalje tu ima mračnih/sjenovitih kutaka, + što prikaz nije realan

HDR interijer + pogled kroz prozor

-primjer kombinacije s rasvjetom; ovdje se može jasno viditi loše postavljena rasvjeta jer strop u desnom dijelu ima dosta svijetla dok je u lijevom taman; krevet i detalj na njemu su jako dobro osvijetljeni (možda malo preeksponirano ali nebitno), dok je pod pretaman. Sa boljom kombinacijom rasvjete bi se sve lijepo pokrilo.

soba i pogled na more

- slično kao gore samo što je ovdje bolje rješena rasvjeta:

- ako gledamo samo na količinu svijetla (ne oštrinu i ostale nedostatke na fotografiji), onda je ovo idealno za apartmane:

(svijetla ne nedostaje nimalo, a rasvjeta je diskretna i teško je skužiti da je uopće korištena)

- jedno dobro rješenje s ekspozicijom, ali takva može biti eventualno jedna slika, jer apartmane za ljetovanje treba prikazati u toplom dnevnom i svijetlom ambijentu

hotel soba i pogled, noć

i evo konačno par idealnih primjera odrađenih sa jako dobrom rasvjetom:

- bijeli zidovi su stvarno bijeli (gotovo izgoreni - kakvi i trebaju biti), namještaj ujednačeno kompletno osvijetljen a ujedno bez itijednog vidljivog odbljeska i pun pogled kroz prozor.

- ovdje se može primjetiti kako je korištena samo foto rasvjeta, jer lusteri i ostale lampe u prostoru su isključene. Zeznuto je što strop nije baš najbolje osvijetljen (lijevo previše, desno manje), ali u globalu slika je reklamni pun pogodak. Uz naravno dobro pogođene detalje: jednostavnost i čistina

Goertosing
[25. 06. 2012.]

Ispričavam se radi ove slike što je poremetila temu.

btw. nedostaje link na ovo zadnje:

- ovdje se može primjetiti kako je korištena samo foto rasvjeta, jer lusteri i ostale lampe u prostoru su isključene. Zeznuto je što strop nije baš najbolje osvijetljen (lijevo previše, desno manje), ali u globalu slika je reklamni pun pogodak. Uz naravno dobro pogođene detalje: jednostavnost i čistina

Goertosing
[25. 06. 2012.]

LINK - rasvjeta prostor + pogled vanka

-Ante-
[25. 06. 2012.]

Odlične informacije Goertosing, hvala :)

Mada je meni ova fotka iznad pomalo neprirodna (nepostojanje zidova), slažem se da je čest standard za fotke interijera.

A što od rasvjete je korišteno na donjoj slici; fleš, 2..lampe, što li već?

zamorac
[25. 06. 2012.]

I kako je uspio tu rasvjetu sakrit iza sirca, a da bacaju jednolicno svjetlo tako daleko? Tj. ako je sve zgurao sebi iza ledja, zar ne bi prva 3-4 metra bila presvijetla, a krevet i osobito zavjese vec pretamne? Prcam o ovoj zadnjoj fotki naravno.

Tomislaw
[25. 06. 2012.]

@zamorac:Udaljeniji dio sobe osvjetljava dnevno svjetlo koje dopire kroz balkonska vrata, a fleševima je samo izjednačio ovaj bliži dio sobe? Samo nagađam obzirom da nemam iskustva s tim.

zamorac
[25. 06. 2012.]

A ne znam bas, cini mi se jako tesko uskladit kolicinu dnevnog svjetla i blica, tj u kojoj tocki se ta dva izvora svjetla dodiruju? Vidjelo bi se na stropu kao tamniji dio u sredini.

zamorac
[25. 06. 2012.]

Joj pardon, ja pricam od predzadnjoj fotki, nisam skuzio da je na linku druga fotka. Dalke ona di su u prednjem dijelu sobe kauc i stolic i tv, a u pozadini krevet.

Night
[25. 06. 2012.]

Za rasvjetu je dobro koristiti omekšivače, npr. kišobrane, ako se koristi samo flash obično se dogodi da se vide tragovi svjetla, kao stožac koji se pruža od blica prema dalje. Također je moguće i iskoristiti zid iza sebe za bouncati svjetlo. I poželjno je da nije samo jedan flash nego barem dva, kako bi se ujednačile obje strane, ako je prostorija veća može ih biti i više.

weberica
[25. 06. 2012.]

ma joooj, ne komplicirat, što jednostavnije i jeftinije, pa znamo di živimo!

Ja sam radila x web stranica za te iznajmljivače i nijednom nisam dobila kvalitetne fotografije. Njima je sve dobro samo da je jeftino.

Baki sa dvije sobe snimiš s jednim blicom na aparatu , bouncaš od stropa, naplatiš 200 kuna

Nešto veće snimiš po danu ( bez sunca u sobi i upaljenim svim sobnim svjetlima ) sa stativa, 2 exp hdr (tak se snimaju virtualne 360 panorame)

... i sretno sa plaćanjem :)

Goertosing
[25. 06. 2012.]

Ovo ljeto ću napraviti jedan tutorijal za korištenje rasvjete kod fotografiranja apartmana, i staviti ovdje ;)

Ovo gore u prošlom postu nisu moje slike, nego s interneta!

Svojih takvih nemam kod sebe, tj. našao sam par starih bezveznih (s puno nedostataka) ali evo ipak stavljam tu za primjer i pojašnjenje:

- Tu sam koristio samo dvije bljeskalice. Jedna na lijevoj strani usmjerena prema sredini stropa (buncanje), a druga na desnoj strani usmjerena prema zidu kako bi se unutarnja strana zida izjednačila sa količinom svijetla koje dolazi izvana.

- Greška 1: nedostatak još jedne bljeskalice i stvaranje duple sjene (lampa kraj kreveta), i slabo osvijetljen dio poviše vrata (zbog toga je bijela boja poprimila odsjaj samih vrata)

- Greška 2: nisam pazio na sjenu na samim vratima, tj. glupo izgleda ova crta na vratima između dnevnog svijetla i unutarnjeg, vrata bi trebala biti kompletna u jednoj ekspoziciji

- Greška 3: nisam koristio nikakve difuzore, kišobrane niti panele. Zbog toga se na vratima vidi odsjaj. Reflektirajući panel bi pomogao i dosvijetliti dio iznad vrata (umjesto dodatne bljeskalice)

- Greška 4: svejedno nisam dobro namjestio ekspoziciju pa mi je izgorilo nebo vanka, i pod tarace

Sve u svemu slika je za "bakicu s dvije sobe" više nego dobra. Ali za neku ozbiljnu reklamu za kakav hotel ili sl. je katastrofa

I ova slika s interneta, po meni izvrsno odrađena rasvjeta, samo pojašnjenje kako je dobivena:

- Pogledajte televiziju. Iza televizije nalazi se jedna skrivena bljeskalica koja se okida preko radijskog okidača. Ispod same televizije vidi se svijetlo od bljeska. Ona osvijetljava zid poviše nje, sredinu i čitavu suprotnu stranu.

Obratite pažnju i na ekspoziciju poviše kreveta

iz pozadine odakle je napravljena slika, osvjetljavaju dvije bljeskalice. Jedna na lijevoj strani na stalku na visini u razini malo iznad fotoaparata, sa max zoom-om doseže skroz duboko do iza kreveta. Ona stvara ove sjene koje se vide lijevo kod pribora za jelo i lustera na gornjoj lijevoj strani.

Treća bljeskalica nalazi se desno od fotoaparata i ona bunca od strop na desnoj strani.

Sve skupa su postavljene tako da uklanjaju sjene jedna drugoj, i dosvjetljavaju svaki kut u sobi bez odbljesaka. Naravno neizbježne su neke greške koje se popravljaju kasnije u PS-u.

U to je uloženo dosta vremena dok se iskombinirala rasvjeta, ali zato je rezultat gotovo vrhunski. Jako dobro su poredani detalji na slici, kao pribor za jelo, jabuke i cvijet. I takvu sliku može bilo koji hotel koristit za reklamu svog smještaja. Bome i takav fotografski posao treba naplatiti sukladno traženom/dobivenom rezultatu.

Goertosing
[25. 06. 2012.]

ajme ovih BBC kodova, mora li svaki put uspjet iz 15-og pokušaja...

ISPRIKA!

Svojih takvih nemam kod sebe, tj. našao sam par starih bezveznih (s puno nedostataka) ali evo ipak stavljam tu za primjer i pojašnjenje:

- Tu sam koristio samo dvije bljeskalice. Jedna na lijevoj strani usmjerena prema sredini stropa (buncanje), a druga na desnoj strani usmjerena prema zidu kako bi se unutarnja strana zida izjednačila sa količinom svijetla koje dolazi izvana.

- Greška 1: nedostatak još jedne bljeskalice i stvaranje duple sjene (lampa kraj kreveta), i slabo osvijetljen dio poviše vrata (zbog toga je bijela boja poprimila odsjaj samih vrata)

- Greška 2: nisam pazio na sjenu na samim vratima, tj. glupo izgleda ova crta na vratima između dnevnog svijetla i unutarnjeg, vrata bi trebala biti kompletna u jednoj ekspoziciji

- Greška 3: nisam koristio nikakve difuzore, kišobrane niti panele. Zbog toga se na vratima vidi odsjaj. Reflektirajući panel bi pomogao i dosvijetliti dio iznad vrata (umjesto dodatne bljeskalice)

- Greška 4: svejedno nisam dobro namjestio ekspoziciju pa mi je izgorilo nebo vanka, i pod tarace

-Ante-
[25. 06. 2012.]

Koliko onda bljeskalica treba da bi se postigao optimalan efekt?

Zar nisu dovoljne 2..? (dobro, vjerovatno su dovoljne 2 kad se izvježbaš).

Zanima me, jer se ne kužim u rasvjetu, a razmišljam o nabavci kakvog fleša i sl..

Hvala :)

alfa91
[25. 06. 2012.]

Ja sam također koristio samo stativ i ljudi su bili zadovoljni, također mi je i cijena bila tu negdi oko 200 kn po apartmanu.Ukoliko je jedna kuća sa recimo 4-5 apartmana (znaći ista lokacija, jedan dan posla ....)spustiš malko cijenu jer je puno teže da ideš 5 apartmana u 5 okolnih mista.Šta je gore napisano, pripazi na red u sobi, slikaj koji cvit ili nek ti donesu malo voća pa u jednu teglu kao dekoracija.Ja bi nekakve terase sa dalmatinskim ambijetom dopunio sa bocunom od 1/2 l vina i dvi lipe ćaše na stopi za vino u svakoj pola prsta vina....Ako ti je ta kao jedna jedinica slikaj i vrtal,cviće, lozu ukoliko postoji, pogled na more.....popločan kamin ukoliko ga gosti koriste.....Neka ti prozori gledaju u kontra svitlo pa će ti nebo biti više plavo i manje sprženo....Sritno ;)

Goertosing
[26. 06. 2012.]

Pa nema pravila oko toga koliko je čega dovoljno. To prvenstveno ovisi o samome prostoru. Uvijek se može odraditi s manje ili više opreme. S više je naravno lakše postići bolji rezultat. S manje obično treba više kombiniranja i truda. Može se naravno i bez ikakve rasvjete (kako sam već gore opisao).

Kod korištenja rasvjete bljeskalica/ili rasvjetno tijelo je glavna komponenta, ali ne i jedina. Veliku ulogu igraju foto kišobrani (kojih ima difuzorskih i reflektirajućih). Kroz difuzore prolazi svijetlo bljeskalice, ali filtrirano tako da ne ostaju odbljesci i sjene su jako mekane. Za velike površine (znači kada slikavamo prostor a ne npr portret) onda treba nekako povećati kut osvijetljenja. To se najbolje radi s reflektirajućim panelom straga, iza difuzorskog kišobrana. Ili druga kombinacija umjesto običnog kišobrana - difuzorski brolly box.

Zatim, bljeskalice imaju senzore za daljinsko svijetlosno okidanje. Ali zbog ograničenog položaja i kuta, to često nije dovoljno pa se trebaju koristiti radijski transmiteri (kao i kod fotografiranja ove gore predzadnje slike - gdje jedna bljeskalica nije u vidokrugu glavne). Na ovoj mojoj zadnjoj slici se vidi još jedan nedostatak - bljeskalice su prenisko postavljene, pa tu je potreban i stalak za barem jednu bljeskalicu da osvijetljava iz gornjeg položaja i uklanja ove sjene od donje postavljene bljeskalice.

Imam neke kataloge u kojima su prikazane opće kombinacije s rasvjetom (načini postavljanja i oprema), mogu ti poslati na mail, samo mi napiši na poruku adresu

Travas
[26. 06. 2012.]

"što jednostavnije i jeftinije, pa znamo di živimo!"

Tako je, sto jeftinije to bolje.

Najbolje besplatno.

ico00
[26. 06. 2012.]

Evo da se i ja priključim raspravi.

Kao prvo moraš shvatiti da koju god cijenu kažeš će njima biti previše. Šupu od apartmana će znati naplatiti 50 eura, ali za dobre fotke će koja tisuća biti užasno puno.

Ja sam si formiranje cijene pokušao postaviti kroz neku jednadžbu koja obuhvaća uloženi trud, vrijeme fotkanja, amortizaciju aparata, vrijeme na obradu i gušt fotkanja, benzin. Možda ću biti zadovoljan sa nekom malom lovom ako imam veći gušt kod fotkanja i ako pokrijem sve putne troškove. Ali ako gubim cijeli dan na fotkanju i obradi, fotkam neku šupu od apartmana i dobijem za kikiriki, onda mi se to baš i ne isplati, pa rađe ni ne fotkam.

Sumnjam da postoji neki konkretan cjenik. To je kao kod svadbi npr. Netko će uzet 15.000kn, a netko 5.000. A sad nek klijent vidi koja mu kvaliteta odgovara.

Kaj se samog fotkanja tiče ja fotkam samo sa stativom. Ne mislim da je rasvjeta loša nego ju nemam i ne znam raditi s njom. A da ju imam i da radim s njom morao bi i cijenu dignuti, a ni ovako ljudi baš ne žele platiti.

Nedavno je jedan hotel kontaktirao kolegu fotkanje cca 20 soba i skoro su umrli kad im je rekao 4000kn. Tako da....

Ja sam skroz zadovoljan kak to ispada samo sa stativa. Primjere možeš vidjeti ovdje

(interijeri)

Nekada ostavim da su prozori skureni, a nekada radim dvije ekspozicije, pa posebno izvučem prozor.

Kod interijera ćeš se sresti sa problemom refleksija na nekim sjajnim površinama, sa rušećim linijama i vjerojatno sa mješanjem dnevnog i umjetnog svjetla. Mene najviše muče refleksije na mediapanu.

weberica
[26. 06. 2012.]

travas@ krivo si me svatio - gore spominju 200 kn po apartmanu - znači da na to nema smisla potrošiti više od 2 sata maksimalno , uključujući: oblačenje, spremanje opremice, odlazak na lokaciju, probe i snimanje, povratak doma, uređivanje fotki, slanje i naplatu. A to teško da će se stići ako se nosi 3 blica, stativi, difuzori itd i ako nije u susjedstvu. Za te pare ja bi stavila flash na aparat, uperila u strop, opalila 3x po prostoriji i ajbokđenja...

Zato velim što jednostavnije jer se to očito premalo može naplatiti.

nik
[26. 06. 2012.]

@ico00 - dobar sajt!

blue
[26. 06. 2012.]

Moje iskustvo s terena:

- ako su mali apartmani/sobe uglavnom radim flash u plafon pa malo poslje u lightroomu/photoshopu posvijetlim zidove. Novi Lightroom 4 ima dobar Shadow/Highlights alat pa se prozor i sl. moze dobro izvuc. Za jednu takvu sobu ili apartman potrosim oko pola sata na terenu i mozda do sat vremena u obradi. Problem je kad je kadar takav da se vidi plafon onda se skuzi da je plafon dosta svjetliji od zidova pa treba malo vise truda u photoshopu al se izvuce. U malim sobama to se rijetko kad dogodi.

- ako je veci apartman onda jedan flesh ne moze sve pokriti pa radim hdr. Kombinacija sa vise bljeskalica uvijek negdje napravi neke nelogicne sjene i nikad srece s tim :( Probjem sa jednom i drugom metodom je sto treba pusiti i ambijentalnog svijetla pa se zna dogodit da jedna soba baca na zuto, druga na zeleno.. pa i tu treba petljat u photoshopu ali i tu novi Lightroom ima brush za white balance pa se da lako izvuc.

Snimanje sa vise flesheva izgleda impresivnije, pa mozes i vise naplatit, ali je bar meni to puno veca muka i puno duze traje nego opalit 5 razlicitih ekspozicija i pustit photomatix da sazvace nekakvu hdr fotografiju.

Ako je pogled kroz prozor los, tipa pogled na neku zgradu onda sprzim prozor. Bolje da je bijelo nego pogled na neku zgradu. Ako je lijep pogled onda ili puno flasheva ili hdr.

Sve je dobro i lako ako je sunce na npr. istoku a prozor na zapadu i sl. ali ako sunce probiva kroz prozor onda je problem, pogotovo ako su zavjese na prozorima.

Sto se cijene tice.. za sobu ili manji apartman (cca 1 sat posla ukupno) cijene su uglavnom od 200-350 kn, a za neki veliki apartman sa vise soba (al opet nista fensi), par fotki eksterijera i sl. oko 500 kn.

Nekakav kafic, disko klub, jako luksuzni restoran, uglavnom veliki prostori na kojima izgubis puno vremena za pofotkat i detalje i total prostora iz raznih kuteva i to sve fino obradit, uglavnom prostor na kojem izbubis jedan dan posla snimajuci i par dana obrađivajuci uglavnom se naplati oko 4000-7000 kn.

Ono sto mene konkretno zanima je kako se osvjetli ovakva soba?

Kempinski - pogled na Nil

Pokusao sam par puta doznati od studija koji snimaju u luksuznim hotelim ali svi svoju tehniku rasvjete skrivaju.. a eto, ako dobijes priliku snimiti jednu ovakvu fotografiju za Kempinski, Sheraton i sl. cijena je oko 5000 kn za jednu sobu tj. jednu fotku ali se ta fotka radi skoro cijeli dan a obrađuje oko par dana ;)

blue
[26. 06. 2012.]

Probjem sa jednom i drugom metodom je sto treba pusiti i ambijentalnog svijetla pa se zna dogodit da jedna soba baca na zuto, druga na zeleno..

Pri ovome sam mislio na npr. dnevni boravak spojen sa blagovaonom i kuhinjom.. a dio tog velikom prostora ima svoju rasvjetu.

zoCK
[26. 06. 2012.]

Kak vam se dopadaju moje fotke?

http://www.pansionmario.com/galerija.html

epozar
[26. 06. 2012.]

interieri su ti pretamni.. tj bar digni srednje tonove

ibanezfrelon
[26. 06. 2012.]

Svatko se mora prilagodit svojoj klijenteli. Moja je takva koja puno više gleda na cijenu negoli na najsitnije detalje na fotkama. Također, uglavnom me angažiraju iz agencija kojima je jako bitno da se posao obavi korektno ali i što brže moguće. Znači, neka slikam 5 soba u nekom hotelu, za to mi treba max 1 sat te još možda kojih 15ak min puta. Na obradu svih tih fotki mi treba još max 1 sat a naplatit ću barem 800kn.

Ne može se ni gledat baš sve "po sobi" jer ja na ovaj način zaradim nekih 400kn po satu, a da kažem klijentu da naplaćujem 400kn po sobi i da ću se gubit sat vremena po toj sobi namještajuće kišobrane, softboxe i stotinu bliceva vjerovatno bi me poslali u ----- m------- i pozvali bi kojeg od lokalnih dečki koji će posao obavit sa zadovoljstvom za 100kn.

Ipak sam ja sa Krka a tu su ljudi rođeni sa zmijom u džepu :))) , zato i kažem, svatko mora prepoznat svog klijenta i svoje tržište.

Zelena
[26. 06. 2012.]

Mene zanima kako taj posao "odrađujete"-na crno ili preko nekoga,jer opet se vraćamo na ono-naplatu,ako smo fizička osoba !

Ispričavam se,ali tema se jednostavno nadovezala :)

zoCK
[26. 06. 2012.]

nemam pojma kak su mi se je tri puta pojavio post :-(

Sorry, Jankecov sajt :-)

Kaj se tiće posvjetljivanja, bilo je vremena samo za automatski kontrast, sharpen i odmah predao slike na licu mjesta, apsolutno nikakve druge dorade.

epozar
[26. 06. 2012.]

ma daaaaj .. uvijek ima toliko vremena za dva klika više :)

ovako ti izgleda baš to.. neobrađeno, fotke vani su ok

Mortal
[26. 06. 2012.]

Zock neću komentirat kvalitetu fotografije, svi mi ovjde znao napraviti fotografiju. Već to da su plahte na krevetima zgužvane, kupaone bi slikao iz malo daljega ne moraju se baš vidjeti bijelim kitom zakrpane pločice na podu.

Ali za plahte da te slike stavim na internet ubila bi me šefica odmah...

BuffaloSoldier
[26. 06. 2012.]

@blue: majstor u Kempinskom je mogao malo bolje nafrljit taj prozor, svjetlo je super, ali fotku s takvim rubovima na prozoru bi me bilo sramota isporučit. Uvjren sam da ovu fotku nije problem napraviti bez flasha, mada bi jedan običan flash mogao pomoći.

@ico00: sviđa mi se galerija, mislim da koristimo sličnu tehniku.

sokol
[27. 06. 2012.]

Svašta se mora raditi za preživiti, to mi je jasno, ali da je to ubitačno zaglupljjuće i to je istina, to je poražavajuća metamorfoza fotografa u sobaricu. Makar mislim da nije posao fotografa da popravlja plahte, aranžira cvijeće, čisti ćenife i banje, to na sugestiju fotografa mora raditi sobarica ili osoba koju odredi vlasnik ili menadžer.

Što se pak fotografiranja uz studijsku rasvjetu tiče, mislim da kod nas nema ili se mjeri u promilima promila klijentela koja je spremna platiti tisuću i više kuna po smještajnoj jedinici za takav tip fotografije.

sokol
[27. 06. 2012.]

Mislim da bi se radi korektnosti informacije, smještajne jedinice morale vidjeti iz raznih kuteva ali CIJELE, nikako mi nisu prihvatljivi odrezani kreveti, prepolovljene sobe, i bilo koja vrsta sakaćenja, ili cijela smještajna jedinica ili krupni plan komada namještaja, ili plitki detalji .

Nema ništa gore od odrezanog kreveta, i s njim u kadru, razbiti prozor i prpolovljeni balkon, s osakaćenim drvetom pod balkonom !

Ili plastični stolci na terasi, po mogućnosti isto s odrezanim nogama ! :)

A u drugom planu gazdarica s viklerima i vampisrkim zubima ! :)))

ico00
[27. 06. 2012.]

Sokol, apsolutno se slažem da nije an fotografu da se bavi plahtama i sličnim glupostima.

Jednom zgodom fotkam apartmane i kažem ženi prije da počisti i postavi sve kak želi da bude na fotkama. I dođem ja tamo, a po kupaoni one odvratne vreće za smeće vire iz kanti, metle na sve strane, ispred kuće iz asfalta viri trava koju je onda ipak odlučila odrezat, pa po ormarima deke... I kaj bi ja sad trebao? Spremati i čistiti kuću? Ne pada mi na pamet. Kak si pripremiš tak buš i imal fotke.

zoCK
[27. 06. 2012.]

A kaj ja morem, da ti ne velim da se je to slagalo pet minuta prije fotkanja. Ali, nije me ni briga, ja stvarno ne namjeravam peglati plahte :-)

Kak sam dobil, tak sam fotkal. Da ne velim da sam ih još i ravnao.

Kupaonu nisam mogao snimiti ni iz jednog drugog kuta, jerbo je cijela metar sa metar :-)

Kaj ovi širci rade čuda :-)

Inće, nije problem snimati u kempinskom i sličnim hotelima, jerbo je sve "ajnc-a", i s današnjima aparatima nema potrebe ni za dodatnim osvjetljenjem. NO, daj ti radi u ovim uvjetima :-)

Goertosing
[27. 06. 2012.]

Za banje od metar sa metar se koristi fisheye. Malo deformacija ali zato sve stane u kadar i izgleda veće nego što zapravo jest

blue
[27. 06. 2012.]

Bilo bi dobro da Stojcic da komentar koliko "nije problem" snimati u luksuznim hotelima je je sve "anjc-a".

Kako ne treba teglit tonu opreme i poslje provest dane i dane u postprodukciji za dobit jednu kvalitetnu fotografiju hotelske sobe.

BuffaloSoldier
[27. 06. 2012.]

...slažem se, sve to stoji, ali ovaj tvoj primjer nije baš mjerodavan za takav način fotografije.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…