Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Čakule :) predgovor izložbi?
alfa91
[26. 01. 2024.]

Duži, kraći, samo naslov pa ostaviti gledaocima na volju/ideju, napisati ili ispričati šta si želio pokazati, koliko dugačko, di je granica ukusa ili pristojnosti?

:) :)


janimir
[27. 01. 2024.]

padaju mi na pamet dva odgovora:

A - tebi na volju i

B - ovisi o odviše faktora ;)

 

No da proćakulamo malo o B: tko je publika? Gdje će biti izložba? Predgovor pišeš sam za sebe, ili pišeš za nekog drugog, ili ga netko piše za tebe? Tko piše predgovor? (Autor radova ili autor postava, prijatelj pjesnik, prijatelj kustos, plaćeni kustos…?) Predgovor za tiskani katalog, ili za on-line najavu izložbe? Izložba je prva u nizu, ili druga, ili jedina? Izložba početnika, ili retrospektiva autora koji je dugo (i puno) djelovao?

I onda može slijediti još dugi niz podpitanja.

Lupit ću neki primjer koji mi prvi pada napamet: hajdmo reć tiskani katalog za autora koji nije poznat u kraju u kojem izlaže. Piše kustos iložbe. Ako u katalogu postoji tekst “o autoru” ne treba u predgovoru pisati o autoru (od kud dolazi, koliko je star, što je radio…) već samo o: 1 – njegovom doprinosu području u kojem stvara / se izražava, 2 – njegovim fotografijama koje izlaže kao o cjelini koja će biti viđena, i 3 – istaknuti nekoliko radova koji najzornije pokazuju “njegov potpis”…

To može ispast pola kartice teksta, kartica, a može i dvije. Ovisi, naravno, o veličini kataloga. Katalog “letak” s 6 uspravnih stranica “american formata” (to je A4 falcan dva puta pa se dobije “harmonika cca 10x21cm”) dopušta kratak tekst o autoru i kratak predgovor izložbi jer mora postojati i naslovnica i popis svih izložaka i, na koncu konca poneka fotografija.

Katalog B6 formata od 16 stranica dozvoljava više teksta, no kao nekakvo pravilo bi bilo da tekst(ovi) ne smije(u) uzeti više prostora od reprodukcija jer katalog mora biti u službi fotografije, a ne u službi promocije pisca predgovora.

Ne? ;)

alfa91
[27. 01. 2024.]

To nije čakula, to je studija ;)

agni
[29. 01. 2024.]

zahvaljujem se na Jankovom tekstu ! Zanimljivo:-)

alfa91
[06. 02. 2024.]

Slažem se.

janimir
[07. 02. 2024.]

a kratka vam neka ćakula… :D

hajde: podpitanja, kontrapitanja…

alfa91
[09. 02. 2024.]

Ajmo nastavit...

"konobar jel može još jedna runda"?

Tema izložbe je npr:život ribara na moru od potezanje mriža po zimi uz valove do lipog zalaska sunca u proliće.

Ima li smisla u predgovoru navesti iz kojeg razloga si odabrao baš tu temu?Nešto tipa boravio si na koči, impresioniran si teškim poslom, želiš pokazat koliko se ti ljudi namuče, koliko im ponekad zna biti lipo... ili puštaš gledatelja da sam dođe do nekih zaključaka da je to teško, lipo, obiteljski posao.......?Da li gledatelju izložbe svojim predgovorom sugeriraš kako bi trebao doživit tvoje radove ili je na neki način pravilnije njemu ostaviti na izbor kako će doživit tvoju izložbu?

"konobar ako može i pepeljara"? :) :)

janimir
[10. 02. 2024.]

Situacija o kojoj pišeš (uvod u izložbu pisan u prvom licu) je više nalik na “artist statement” (oliti umjetnikova izjava) nego li na kakav klasičan predgvor izložbi/katalogu. Može, naravno.

U takvom slučaju treba napisati što te dovelo obradi/bilježenju/stvaranju fotografija baš te tematike. No, nekakva je obaveza u “artist statement-u” ne pisati o sebi, nego s nekoliko rečenica (ne nužno pjesnički povezanih) pisati o radu (izložbu gledamo kao jedninu) kojeg pokazuješ. Tu spominješ što te privuklo temi, kako si ju obradio ili obrađivao. Kako si birao konačne radove za izlaganje, možda i tehniku, ali samo ukoliko je nečime posebna.

Da ne tražim primjere po i oko interneta, mogu ti preporučit da pogledaš predgovore koje su drugi pisali za moje izložbe:

https://belaj.com/hr/naslovnica/

a posebno za “Klobuk” di mislim da me kustosica baš “pogodila”: https://belaj.com/hr/moj-klobuk/moj-klobuk-i-zagrebacka-street-art-fotografija/

a razliku između predgovora i “artist statement-a”potražiš na https://belaj.com/hr/kosturko/

kustosov predgovor: https://belaj.com/hr/kosturko/samoubojiti-kosturko/

i moj “pogovor”: https://belaj.com/hr/kosturko/kako-ubiti-nezivo/ (ali samo tu, jer baš ne volim pisati “artist statement-e” – ak mi netko kuži fotku: OK, ak ne: tko ga šiša ;))

agni
[10. 02. 2024.]

Krešimir Oremović je odlično "profi" napisao predgovor za Kosturka, tj. riječnikom stručnjaka, kvalificirane osobe .Predgovori su (ovdje) umjetnička nadogradnja ,a glavni lik dobiva dodatnu dimenziju. Intrigantni su i poticajni, no najbliži mi je i najprihvatljiviji /riječnikom/ tvoj predgovor izložbi (kao osobi koja je van umjetničke branše). Život Kosturka kroz fotografije tek „diskretno“ usmjerene naslovom pružaju mogućnost slaganja vlastite priče. Mislim da je dobro i prvo i drugo .

Možda je važno: prostor gdje se izlaže , tko će pohoditi izložbu, na koga autor cilja ,da li je to široka publika (tek) ljubitelja fotografije , ili uži krug umjetnika, znalaca .

Kvalitetni su i razumljivi tekstovi Draženke J.E., M.Grakalića i M.Ž.Matića koje si dostavio u linkovima,kao što su i kvalitetni tvoji izložbeni radovi.

Moje skromno mišljenje je da je za pisanje predgovora (ako ga piše netko drugi) važna stavka osobno ,ili bar donekle poznavanje autora. Govorim iz /gotovo beznačajnog/ iskustva komentiranja fotografija na zinu.

agni
[10. 02. 2024.]

isprika dečki, sad vidim da je Janko razložio točku B (27.01.24). Referirala sam se na Janka od 10.veljače.

Tema me zanima, no neugodno mi je postaviti upite javno pa se povlačim.Poz:-)

alfa91
[12. 02. 2024.]

Zašto se povlačiš, nije ovo privatna rasprava: koga žena ili muž varaju ;)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…