Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Knjige o fotografiji i značajkama dobre fotografije
mcquinn
[24. 05. 2012.]

Bok,

zanima me šta bi od literature na hrvatskom jeziku preporučili vezano za fotografiju općenito?

Ono što me posebno zanima je koje sve značajke utječu na stvaranje (dobrog) estetskog dojma, tj. na temelju čega gledatelji ocjenjuju fotografiju kao "estetski vrijednu".

Povrh opće poznatih značajki poput oštrine, svjetline, kontrasta, kompozicije... sigurno postoji još toga. Posebno me zanima utjecaj boje na impresiju gledatelja.

Znam da je ocjena fotografije isključivo subjektivna ocjena, ali zasigurno postoje neka općeprihvaćena pravila.

Pozdrav, Matija.


flyboy
[24. 05. 2012.]

Čovjek se zove John Hedgecoe, profesor je fotografije na "Royal College of Art", UK; dosta njegovih knjiga je prevedno na Hrvatski. Jednu noviju sam nedavno vidio u Algoritmu. Neke starije prevedene knjige možda nađeš na sajmu krame na Britanskom trgu u Zagrebu, nedjeljom. Mislim da neke ima i Julio Frangen (Unifoto-zinac). Hedgecoe kvalitetno piše, ne blebeće samo o broju leća u grupama i sl.

Sretno...

Tomislaw
[24. 05. 2012.]

Osim već spomenutog Hedgecoea topla preporuka i za Adrian Bailey i Adrian Holloway, Sve o fotografiji u boji. Knjiga jest nešto starija, polovica sedamdesetih te se dosta bavi i postprodukcijom u komori, ali usprkos tome je i dalje vrlo aktuelna.

housel
[24. 05. 2012.]

Imam foto-priručnik, John Hedgecoe, 78', strava knjiga, jako puno informacija

VedranS
[24. 05. 2012.]

Potvrdujem ovaj "Foto-prirucnik" od J. Hedgecoe-a, stvarno odlicna knjiga, lijepo sistematizirana, informativna i puna svakodnevno iskoristivih savjeta!

Zeke
[25. 05. 2012.]

Slažem se s mišljenjima o knjigama J. Hedgecoe. Mali ispravak za flyboy - bio profesor. Na žalost je preminuo od raka 2010. godine.

Ali nemojmo zaboraviti domaće autore:

Tu je vječni Milan Fizi: Fotografija koji se može skinuti i u pdf izdanju.

Za utjecaj boje na impresiju gledatelja svakako potražiti knjigu Nikole Tanhofera ( nije nužno na ovom linku )

Febivjetar
[25. 05. 2012.]

jel mora biti na hrvatskom? danas ima toliko boljih, kvalitetnije pisanih knjiga sa neusporedivo boljim fotkama i primjerima od Fizijeve ili Tanhoferove knjige al nisu prevedene. i to baš kaj se tiće estetike i boja....

pixino
[25. 05. 2012.]

Moja preporuka: Promišljati fotografski

mcquinn
[25. 05. 2012.]

Super, hvala na savjetima! Nije nužno da je na hrvatskom (iako mi je iskreno ponekad lakše za razumjeti ako je pisano na hrvatskom...).

Na šta si mislio točno Febivjetre?

Lagonda
[25. 05. 2012.]

Trebas napraviti fotku koju nitko ne razumije, umrijeti i onda dobijes brdo love. :)

Febivjetar
[25. 05. 2012.]

Matej, ovisi za koju vrstu fotografije te zanima. meni su često specijalizirane najbolje. ove neke opčenite vodiče tipa Hedgecoe ili naslovi "Learn to photograoh everything" najčešće su upravo to -preopčenite. istina, neka opća pravila postoje ali nije ista estetika kod modne, kvaziumjetničke ili pejzašne fotografije.... ako te budu interesirale knjige na engleskom o pejzažnoj fotografiji, bilo divljoj bilo urbanoj, putopisnoj/travel fotografiji mogu ti napisati ali za neku modnu ili konceptualnu fotografiju me nemoj pitati. to me ne zanima.

mcquinn
[25. 05. 2012.]

Mene to najviše zanima sa nekog tehničko-psihološko-socijalnog aspekta...Npr. najčešće su dobre fotografije kontrastne ili često se na dobrim fotografijama koriste komplementarne boje ili...

Kad bi mogao naći neka općeprihvaćena pravila, bilo bi mi od velike pomoći!

mcquinn
[25. 05. 2012.]

Mene to najviše zanima sa nekog tehničko-psihološko-socijalnog aspekta...Npr. najčešće su dobre fotografije kontrastne ili često se na dobrim fotografijama koriste komplementarne boje ili...

Kad bi mogao naći neka općeprihvaćena pravila, bilo bi mi od velike pomoći!

Davor-Zerjav
[25. 05. 2012.]

Općeprihvaćenih pravila nema. Postoje neke smjernice koje mogu pomoći vizualnoj artikulaciji neke ideje koju želiš prenijeti fotografijom. Likovna teorija je primjenjiva ako ju znaš prenijeti na fotografiju (dakle, od slikarstva je fotografija u vizualnom smislu naučila puno, ali i zadala neke nove standarde zbog obrnutog postupka stvaranja slike i fotografije; slika se stavlja-na platno, fotografija se uzima-od svijeta). Zato su knjige o teoriji likovnosti dobre za vizualnu kulturu. O boji koja te očito jako zanima na našem jeziku nema bolje od Tanhoferove knjige "O boji na filmu i srodnim medijima" - moja je dodatna preporuka Johannes Itten: "The art of color" na temelju koje je Tanhofer primjenio teoriju boje u likovnim umjetnostima na filmu i fotografiji.Ittena je malo teže nabaviti i malo je skuplji, ali definitivno vrijedi.

SMVO
[25. 05. 2012.]

Najjeftiniji način nabave izuzetnih knjiga o fotografiji

mcquinn
[26. 05. 2012.]

OK, izvukao sam predložene naslove i krećem u najbliži antikvarijat :-)

Hvala svima, ako iskrsne neki novi prijedlog molim da postate.

Usput naletih i na ovo...

http://fotoklub-cakovec.hr/wp/2012/03/foto-lektira

Febivjetar
[28. 05. 2012.]

"tehničko-psihološko-socijalnog aspekta"... -onda definitivno "Landscape Within: Insights and Inspirations for Photographers" od autora David Warda. ima dosta o povijesti fotografije ali definitivno vrijedi pročitati. ne znam da li, bar među pejzažnim fotografima, itko toliko razmišlja o kompoziciji. možda Charlie Waite, Joe Cornish ili Fatali... također od istog autora odlična knjiga:"Landscape Beyond: A Journey into Photography". to je klasik. ma klasik je i ova prethodna.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…