Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Prebacivanje iz RAW-a u JPG
LeaB
[25. 01. 2012.]

alo ekipa.

trebam pomoć.

naime, kako najbrže i najlakše prebaciti fotke sa CD-a na kojima su spržene fotke u RAW formatu i prebaciti ih u JPG format?

moram li prebacivati jednu po jednu ili postoji neki način kako ih mogu sve odjednom prebaciti?

poludit ću :(


Zabac
[25. 01. 2012.]

Adobe LightRoom, ja tako radim. Eksportiram ih u neki folder s unaprijed zadanim parametrima. Lightroom ti ne kopira originale na disk ako to ne želiš.

Lidija_Lolic
[25. 01. 2012.]

Iako i sama koristim Lightroom kao katalog i editor, ako ti se ne da instalirati Lightroom samo zbog jednog exporta (jer dok skužiš šta i kako izgubit ćeš vremena), instaliraj FastStone. Sa njim možeš rawove pregledavati i exportati (convertati u jpeg), a da bude brzinski i bez puno učenja.

Zabac
[25. 01. 2012.]

Sorry, kakvo učenje? CMD+A i desni klick i Export. Zar FastStone ima to jednostavnije?

Lidija_Lolic
[25. 01. 2012.]

Hm, Zaba, ajde stani malo i razmisli.

Da, jednostavno je kad ga već imaš instaliranog, kad već imaš katalog, importane slike, presete, znaš što i gdje kliknuti, bla bla...

Pa svatko tko nije nikada radio u LR-u itekako zapne dok uopće skuži kako on funkcionira. Zato to govorim, a i zato jer znam kolika je gnjavaža nekome, tko LR nije nikad koristio, uopće objasniti kako on radi. Pa nije se ni tebi sam od sebe stvorio u kompu, ni on ni katalog ni export presetovi.

Ako je nekome na brzinu potrebno exportati folder slika, LR je IMHO vrlo kompliciran izbor ako se nije nikad radilo sa njim. Ako želi konačno početi raditi sa takvim softverom ili eventualno te rawove obraditi prije exporta, e onda se oko LR-a isplati pomučiti.

Jer jednom kad se sve postavi, onda je to stvarno dva klika, kako i kažeš, a i sama tako radim.

Twisted
[25. 01. 2012.]

slažem se sa Lidijom...dobar program ali nepotrebno kompliciran.

FastStone preglednik i FastStone Resizer su zakon!

Lidija_Lolic
[25. 01. 2012.]

Twisted, da, LR je kompliciran, slažem se.

Ipak, nije to ništa nepotrebno jer program sa onakvim mogućnostima i ne može biti jednostavniji.

Ja ne bi mogla zamisliti workflow bez LR-a, ali je sasvim jasno da on nije za 'na brzinu' nešto obaviti ako se već sa njim ne radi.

Lagonda
[25. 01. 2012.]

Ili DPP koji si dobila sa foticem? :)

Mrak program. :)

ervin
[25. 01. 2012.]

FastStone - pridružujem se prijedlogu

rooki
[25. 01. 2012.]

i ja glasam za FastStone,ako nema iskustva najbolji je :))

sto se LR tiće nebi mogao život bez njega zamisliti !!

plivadon
[26. 01. 2012.]

acdsee i faststone :)

zhrsan
[26. 01. 2012.]

Samo LIGHTROOM! kakav kompliciran? ma ne nego kompjutor i hdd su komblicirani :)

blue
[26. 01. 2012.]

Ako je Canon u pitanju DPP kojeg dobiješ na CD-u sa apartom ima batch convert te u dva klika mišom sve prebacis u jpg.

LeaB
[26. 01. 2012.]

hvala svima na prijedlozima.

Ne koristim LR, zapravo, ni komp nemam neko vrijeme, krepao je i čekam novi.

probat ću danas taj FastStone, da vidim jel stvarno brz :D

Lagonda, baci oko na mail :)

sir-oliver
[26. 01. 2012.]

Ja sam od Lightrooma odustao upravo zbog te njegove koncepcije s Importima i sličnim ludorijama. Iako je zbilja bio dobar alat za rad s RAW-ovima, ali što vrijedi...

Vidim da se nekima to sviđa, a meni je taj koncept najveći softverski promašaj koji sam ikad igdje vidio.

Nikad se nisam mogao pomiriti s tim da se s LR ne može raditi kao s normalnim programima, koji direktno pristupaju fotkama u folderu, i prepoznaju kad neku fotku brišem, mičem ili dodajem u folder.

ariesZG
[26. 01. 2012.]

Je, Krešo, slažem se da je u početku LR malo zbunjujuć i da treba neko vrijeme da čovjek shvati princip rada. No, meni je, od kada mi je konačno "sjeo", više nezamislivo raditi bez njega :-)

A što se tiče FastStonea i njegove jednostavnosti i svrsishodnosti > slažem se.

sir-oliver
[26. 01. 2012.]

A valjda Daniel... vidim da ima dosta zadovoljnih LR korisnika, očito ne bez razloga.

Ja sam pokušavao dosta dugo, želio sam se nagovoriti da mi se svidi jer dobro radi s RAW-ovima. Ali nije mi kliknulo pa sam morao odustati.

ariesZG
[26. 01. 2012.]

Moram biti iskren i reći da sam mu i ja davao nekoliko šansi. ALi, na kraju se rodila ljubav. :-)

epozar
[26. 01. 2012.]

ja sam odustao od LR-a.. ostao na PS-u i njegovom Bridge-u

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

sir-oliver, to je zato što je LR skroz druga vrsta softvera. On je katalog, a ne browser. npr. FastStone je browser (sa puno mogućnosti) i zato radi na istom principu kao i npr. windows explorer.

Taj princip je prirodniji svima jer tako radimo i sa ostalim fajlovima na kompu i tako smo se navikli.

ipak, iole ozbiljniji rad sa ogromnom količinom fotki najednom počne tražiti nešto više od običnog browsera. Tu onda u akciju dolaze katalozi.

Ali onda treba i vremena za prilagodbu i učenje. (i ja sam jednom zamalo odustala od LR-a i srećim nisam)

Jednom kad sam skužila LR i organizirala rad i workflow u njemu, više ni ne vidim foldere. Uopće ne znam kako moje slike izgledaju u folderima jer sve radim iz LR-a. I brisanje i seljenje, uz obradu, keyworanje i exportanje. I da, LR pristupa direktno fotkama u folderu, ne radi sa nikakvim drugim slikama. Jedino ne sejva promjene u originalni fajl (što i nije loše u biti), jer je bitno sačuvati original.

Meni je sada LR 'najnormalniji' program. Dakle, prije nego se nešto nazove promašajem treba sagledati i sa druge perspektive i sa druge vrste potreba.

LR je nevjerojatno moćan alat (kao i svi ostali slični softveri) samo ga treba naučiti koristiti. Svoj workflow više ne bi mogla zamisliti drukčije jer se u biti cijeli, sa izuzetkom eventualnog otvaranja slike u Photoshopu, odvija baš u Lightroomu.

clyde
[26. 01. 2012.]

instant jpeg from raw. najbrze. mozes cijeli folder odjednom

sir-oliver
[26. 01. 2012.]

Lidija, toliko si uvjerljiva da ćeš me možda nagovoriti da LR-u ponovo dam šansu :)

Ma ne sumnjam da princip LR-a može biti dobar, samo što meni nikad dosad nije legao. Možda i zato što fotke po folderima razmještam na način koji je meni logičan, pa ne vidim koristi od dodatnih kataloga i keyworda, nego želim identičan princip kad pristupam RAW-ovima?

Ako opet probam, možda mi kao tebi i Danielu ovaj put "klikne". (A možda ponovo shvatim da LR i ja nismo jedno za drugo....)

SMVO
[26. 01. 2012.]

FastStone je jako dobar. Ne znam koji fotić imaš, ali ako je Canon, njegov DPP iliti Digital Photo Preview ima isto to izvrsno riješeno.

epozar
[26. 01. 2012.]

ja imam isti "problem" kao sir-oliver.. logika "kataloga" mi nije legla, ja uvijek osobno premještam i slažem foldere, ne želim da to ostavim nekom programu.

Zanimljivo u Bridge-u je to upravo tako, nema kataloga.

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

Emile, Bridge je browser, a ne katalog.

Inače, katalog, odnosno LR u ovom slučaju, nikada sam ne premiješta ni foldere niti ih piše/briše. On radi samo ono što mu kažeš.

Katalog u LR-u shvati kao jedan veliki adresar. Ti mu importom samo kažeš gdje ti se neka slika/folder nalazi (njenu 'adresu'), a slika i dalje fizički na disku ostaje tamo gdje si je iskrcao.

Dakle, samim importom foldera u katalog ni folder ni slike NE SELIŠ NIGDJE. Oni ostaju gdje jesu, samo sada LR zna za njih. I to je cijela filozofija oko principa rada.

Ako sliku/folder izbrišeš u windows exploreru (a bila je importana u katalog), LR je više ne vidi, i javlja da mu je nema tamo gdje on misli da je, dakle njena adresa više nije ista. On ti ponudi opciju da mu ponovo pokažeš gdje je ili da je makneš iz kataloga.

Ako je ideš obrisati iz LR-a, pita te želiš li je maknuti iz kataloga (adresara) a da fizički ostane na disku, ili je želiš obrisati i sa diska.

Dakle, nije to ništa komplicirano u biti, samo kad se skuži princip rada, onda sve krene samo od sebe i u biti ne može biti jednostavnije.

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

@sir-oliver: drago mi je da sam te ponovo malo zaintrigirala :))

Budući da LR poznajem poprilično dobro i detaljno, bude li šta trebalo, pošalji poruku - možda mogu pomoći. Ili otvori topic pa da se svi mogu priključiti.

Zabac
[26. 01. 2012.]

Khm, LR katalog?! Mislim kako je i više od toga, ima pedigre PS-a i to punokrvnog u dijelu koji se odnosi na dotjerivanje slika. Naravno kako nema kista i olovke, ali obrada je PS-ova.

epozar
[26. 01. 2012.]

*Lidija, može li LR nekako radit "bez katalogizacije" hehe

Kužim ja što hoćeš reć, ali ne treba mi program ništa katalogizirat, ja to radim u Total komanderu sasvim dobro, a volim i dosta prebacivat, preimenovat.. mislim da je to vjerojatno zbog thumbića i sličnog, da se brže učitava i tak

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

Zaba, takva vrsta programa se naziva katalog ili photo management software. Šta ne znači da je on SAMO katalog.

Taj naziv se koristi da bi se označila razlika u namjeni.

Lightroom je nastao prvenstveno za "digital assests management" (u ovom slučaju image asset management) odnosno katalogiziranje, keywordanje, tagiranje i sređivanje nečijeg arhiva slika i otud naziv. To što je u međuvremenu dodano toliko mogućnosti da se praktički za obradu može koristiti samo on, to je već druga stvar.

Ipak, kad ideš na netu tražiti softver za tu svrhu, onda naiđeš na pojmove katalog i browser. I zna se da, ako tražiš program za management slika, moraš tražiti program koji je između ostalog i katalog, a ne samo browser (+ ostale mogućnosti, naravno).

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

@Emile: ne može :))

svatko sebi nađe najlogičniji/najlakši način, tako da, ako ti je TC ok, nastavi raditi sa njim.

blue
[26. 01. 2012.]

Lidija.. mozes nam opisat svoj workflow?

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

samo tren da sastavim... :)))

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

Evo!!!

Kad se npr. vratim sa nekog fotkanja moj workflow je sljedeći:

1. Kreiram novi folder u tekućoj godini i to: "ime-lokacije ili događaja, datum.godina" (meni uvijek prvo ide gdje pa onda kada, jer se ne želim morati prisjećati datuma kad sam negdje bila, nego nađem po nazivu mjesta - npr. Plitvička jezera 3.12.2011)

2. Iskrcam rawove sa kartica u taj folder (u ovom koraku izbjegavam LR i njegov dijalog za kreiranje foldera. ta navika datira iz vremena kad sam počinjala sa LR-om i redovito bih mu krivo zadala gdje da fotke spremi)

3. Otvaram Lightroom i u Library modu odem na 'Add folder'. Označim taj novi folder i onda se otvara Import prozor.

4. U import prozoru zadajem preset sa metapodacima koji će se upisivati u slike (ime autora, copyright notice, kontakt...) i zadajem svim slikama generalne keywordove koji su im zajednički, npr. ako sam se vratila sa plitvičkih jezera, onda sve fotke eventualno imaju nešto zajedničko npr: nature, plitvička jezera, nacionalni park, winter, summer, blabla... I te keywordove zadam odmah pri importu.

Ima jedan zgodan detalj: ako postoji neki keyword koji meni pomaže u pretrazi, a ne želim da ga se exporta sa slikom kad je konvertam u jpeg i stavljam na web, onda tom keywordu mogu zadati da se ne exporta zajedno sa slikom.

5. Kad je generalno keywordanje gotovo, kliknem Import i tada se taj folder sa slikama dodaje u katalog.

6. Kad je import gotov počinje pregledavanje slika i prva eliminacija škarta. Listam sliku po sliku (sa strelicama) i sa X-om označavam 'Rejected' slike. Nakon tog početnog filtera kliknem da mi izbriše 'rejectane' fotke i to sa diska (da mi ne zauzimaju prostor) i tako sam napravila početnu selekciju. (jedino kod vjenčanja rejectane fotke prvo privremeno zadam da mi spremi u Rejected folder, pa tek nakon što predam pir te slike brišem)

7. Uspješn(ij)e fotke onda prolazim ponovo i između 'istih' biram najbolje, i svakoj dodam P (Pick) tag.

8. Kad je gotovo označavanje onih koje su mi odmah zapele za oko kao uspješne, kliknem 'Pick' filter da mi prikaže samo njih i počinje obrada. Neke obradim samo u LR-u (ono osnovno šta treba), a neke nakon obrade u LR-u otvaram u Photoshopu za daljnju obradu. Slika ide iz LR-a direktno u PS i nakon što sejvam obradu, PSD fajl se automatski pojavi među thumbovima slika, odmah do originala. Obrade uvijek čuvam u punoj rezoluciji i sa svim layerima.

Ukoliko u LR-u želim išta petljati po toj psd obradi, samo kreiram virtualnu kopiju koja se pojavi odmah do nje i onda po tome petljam kako ne bi dirala original (iako se svejedno svi radovi u LR-u mogu resetirati po čemu god da petljam)

9. Nakon obrade najuspješnije slike označavam sa zvjezdicama (ovisno o tome jel mi idu u portfolio) a broj zvjezdica ovisi o tome koliko je fotka dobra. To mi kasnije i posluži da npr. mogu filtrirati sve fotke iz 2011. godine koje su bile za portfolio.

10. Također, najbolje fotke (koje će se exportati u jpeg za objavu i slično) prolaze dodatno individualno keywordanje kako bi ih kasnije lakše našla, a pogotovo ako idu na web (radi SEO-a).

11. Kad je sa takvim radovima kraj i sve obrađeno, onda radim export ako koja slika treba završiti na webu. Presetova za export sam napravila gomilu i svaki ima svoj zadatak.

EXPORTANJE:

12. Uz My pictures folder imam i odvojene foldere za razne web namjene gdje idu exportani jpegi koji mi eventualno trebaju. Npr. folder za Fotozine (gdje idu 800 px fotke smanjene do 300 kb) sa potpisom, folder za Facebook gdje idu fotke od 920 px sa potpisom, folder za newse gdje idu fotke 800px sa okvirom i potpisom, folder za FAA gdje idu full-res jpegi bez potpisa itd.... Za svaku namjenu imam svoj preset.

Dakle, u svakom trenu imam pristup originalima, obradama i znam gdje mi se nalaze exportovi. Sve je pretraživo unutar minute, a dovoljno je reći da u trenutnom katalogu (2008-2012) imam oko 40.000 fotki.

Taj broj je vrlo malen u usporedbi sa full time profesionalnim fotografima, ali je i 4000 fotki dovoljno za izgubiti se ako sve nije posloženo logično i pregledno.

Naravno, postoje i tagovi u boji, zvjezdice, stackovi i kolekcije u koje se mogu virtualno grupirati fotke, tako da je mogućnosti bezbroj, a sve u svrhu što manjeg gubljenja vremena zbog snalaženja.

Da zaključim: i ja sam muku mučila prvih par mjeseci sa LR-om i principom rada i nisam znala šta se točno događa niti šta će se dogoditi ako napravim to-i-to. Ali jednom kad sam ga skužila više nema natrag. Mislim da bi gubila bar dvostruko više vremena na workflow da nema tog programa.

****

P.S. Ovo je moj workflow. Ne mora biti svakome logičan ni najlakši. Ipak, praksa mi je pokazala da se ja tako mogu najlakše snaći i najbrže raditi. Savjet: ako muku mučite sa orgaizacijom i ponekad se izgubite među slikama i teško nalazite gdje vam je šta i koja verzija slike vam je gdje: STAVITE PRVO SVE NA PAPIR!

Kako bi se trebali zvati folderi, kako ih organizirati (po imenu, datumu, godini, temi...), gdje sa originalima, gdje sa jpegima, gdje sa obradama... i onda se držite toga.

Ja sam prije konačne odluke šta i kako, prvo u glavi, pa onda i na papiru, sve nacrtala i označila i vidjela kako će meni biti najlakše. Onda sam to realizirala i u praksi. Možda se to čini kao pretjerivanje, ali ipak smo svi danas suočeni sa gomilama i gomilama digitalnog sadržaja koji treba organizirati da bi uspjeli sve popratiti.

Eto, nadam se da sam bar malo pomogla zainteresiranima :))))

ariesZG
[26. 01. 2012.]

BOKTEMAZO! :-D

Lidija_Lolic
[26. 01. 2012.]

:DDDDD

SMVO
[26. 01. 2012.]

Možeš sad to prevesti na hrvatski?

sir-oliver
[14. 02. 2012.]

Lidija, svaka čast na detaljnom opisu (tek sad sam ovo vidio).

Ako opet pokušam raditi s LR, definitivno tvoj workflow uzimam kao početni koncept od kojeg ću dalje prilagođavati svoj.

Zasad mi još uvijek sasvim odgovara rad s jednim drugim softverom, ali ovo tvoje zvuči obećavajuće kad se ovako sagleda u cjelini.

ol_dirty
[14. 02. 2012.]

evo malo lightroom skole:

[url=null]http://www.photoshopuser.com/lightroom/url]

ol_dirty
[14. 02. 2012.]

ponovno ...

Lightroom

Lagonda
[14. 02. 2012.]

Isusati!!! Sori Janko, al moral sam...

Ja imam folder Canon 5dmkII i onda kreiram folder s nekim nazivom. New York 2011 recimo. I onda unutra napravim raw i jpeg folder. Raw prebacim u raw folder. Preko DPP-a prebacim sve to u jpeg u jpeg folder. kad obradjujem nesto ne najbitnije, u jpeg folderu napravim folder PS, za sve fotke koje obradim u PS-u.

I to je to.

DialF
[14. 02. 2012.]

Lidija svaka čast, pokušati ću to tako i ja organizirati. Inače kada nešto slikam isto tako prvo importiram u lightroom i tamo radim obrade, i obrađene exportiram u subfolder i na kraju imam originale i obrađene u subfolderu koje su ujedno i selekcija.

Ali volio bi sada kada si sve ovo napisala organizirati sve preko lightrooma jer mi ide na živce što imam masu neorganiziranih foldera i nekad ne mogu pronaći neke fotke po pol sata..

Lagonda
[14. 02. 2012.]

Imas masu neorganiziranih foldera? Ha?

DialF
[14. 02. 2012.]

da, sta? folderi mi nisu organizirani :)

Barbarosa
[14. 02. 2012.]

Ja za sve koristim lightroom

U lightroomu mi je podeseno da fajlove trpa u direktorij koji sam nazvao temp.

Pri uvozu lightroom sortira slike u direktorije koji imaju naziv po datumu kad je slikano.

Predjem u library G za grupni view, povecam ako mi se koja svidja, brisem koje mislim da su bezveze sa naznakom brisi sa diska, napomena da jos uvjek na kartici stoje svi orginali.

U folder viewu kreiram direktorije potematici, porodicne, odabrane, posao po klijentima, portreti, street i sta vec sve.

Slike koje nisam obrisao u library dijelu slektiram ctrl+click ili shift+click, kopiram po direktorijima i subdirektorijima unutar lightroom stabla direktorija lijevo.

kad su sortirane onda se moze poceti sa obradom ili selektiraj sve u unutar grupnog viewa i export.

Prakticno lightroom mi je za sve.

Faststone je ok ali ima sam lose iskustvo sa njegovom konverzijom, zna pokvariti jpeg.

M4RiO
[14. 02. 2012.]

Lidija svaka cast na detaljnom opisu, mogu reci da takoder koristim LR, i imam dosta slican work flow kao Lidija, s tim da ona koristi neke stvari koja ja ne koristim, a vidim da ima smisla, tako da thanks Lidija. Svakom preporučam LR. Takodjer nešto s čega se neću lako skinuti...i željno isčekujem verziju 4 :)

ibanezfrelon
[14. 02. 2012.]

Thnx Lidija!

Workflow je nešto čime imam problema oduvijek,brzoplet sam :)

Pokušat ću se disciplinirat da radim na tvoj način.

Bugenvilija
[15. 02. 2012.]

Lidija ovo ti je bil pun pogodak! Hvala na detaljnim opisima :))

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…