Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Kako se zove?
latinuska
[18. 02. 2015.]

Lijepi pozdrav svima :)

Nikako se ne mogu sjetiti kako se zove taj postupak.

Znam da smo to radili u 1.raz sš.

(mislim da ovako ide postupak)

1.umočili smo ruku u razvijač

2. stavili ruku na foto papir i držali neko vrijeme

3. makli ruku i stavili smo papir u fiksir, pa u vodu pa na sušenje :)

Kako se to zove?

Hvala


janimir
[18. 02. 2015.]

“fotografika” možda?

sam postupak koji si opisala nisam baš susretao na tečajevima jer, osim zabavnog, nema odveć smisla — pokazuje tek da je papir osjetljiv na svjetlo i da se “slika” pokazuje samo na dijelu papira koji je u doticaju s razvijačem… (a ni to baš nije 100% točno ;)) …te da se “djelo” stabilizira fiksirem.

obično je prvo što se radi u labu kakav “rayogram” — sličan postupak izrade fotografike bez fotoaparata: razni predmeti se slože na papir, osvjetle i potom se normalno obradi fotopapir. (Postupak nazvan po Man Rayu, najrazvikanijem eksperimentatoru fotografije iz Bauhausa…)

latinuska
[18. 02. 2015.]

Treba mi za zabavu :)

Nešto slično rayogram-u (ima li to još neki naziv? )

Za ovo "moje" ne treba aparat za povećavanje.

Mi smo osvjetljavali na suncu, pa stavljali razvijati itd..

No nisam 100% sigurna kako ide taj postupak i voljela bi o tome pročitati ali se ne mogu sjetiti kako se zove.

janimir
[18. 02. 2015.]

Pa ide upravo kako si ga na početku opisala :)

S time da ti nije potrebno sunce, dovoljno je bilo kakvo svjetlo, uključujući i sobnu lampicu…

S obzirom da se to radi pri otvorenom svjetlu male su ti mogućnosti manipulacija — foto papir će uvijek biti potpuno osvjetljen. Možeš eventiualno raditi s različitim koncentracijama razvijača da bi dobila više ili manje razvijenu sliku, samim time i više ili manje detalja u crninama.

Ne znam što zapravo želiš/trebaš pročitati, jer sve i sama napisala.

latinuska
[18. 02. 2015.]

Nisam sigurna da li je moj postupak dobar.

Ironično je što sam baš ja taj postupak pokazivala na Korzu prije par godina i sad se toga ne sjećam.haah

Htjela bi pročitati kako se to točno radi..i smiju li djeca?

Mi smo došli na Korzo, pripremili kadice za razvijač,fiksir i vodu.

Došla bi xy osoba i htjela ostaviti otisak na papiru.

Sad nisam sigurna kako ide postupak.

Da li je ta xy osoba samo stavila ruku na fotopapir i držala ju (Tu me zanima koliko dugo)

ili

je umočila ruku u razvijač pa stavila na papir

ili

je njezina ruka bila na papiru u razvijaču..

vugi
[18. 02. 2015.]

fotogram je kad se stavi neki predmet na foto papir, osvjetli i razvije.

bar ja tak mislim

rudla
[18. 02. 2015.]

Nedavno smo u školi imali radionicu gdje je to pokazano i radila su djeca. Imali smo fotopapir i umakali ruku u razvijač te otiskivali dlan. Ovisno o toplini tijela, drži se od minute-dvije pa do 10-ak :)

joe56
[18. 02. 2015.]

To je fotogram, postupak bilo kakvog crtanja po fotopapiru. Ovo dalje što pitaš ovisi je li osvjetljavaš ili ne pa koristi fotografsku logiku. Sve varijante su moguće. Vrijeme se može procjeniti samo kao polazno, a stvarno treba isprobati jer ovisi o 3-4 parametra.

janimir
[18. 02. 2015.]

e da — “fotogram” :)

a odgovori na tvoja podpitanja idu ovak:

1 - xy osoba samo stavi ruku na fotopapir — to može pod uvijetom da se radi u tamnoj komori i da se papir vadi pod crvenim svjetlom. tad će ostat bijela silueta na papiru. naravno, papir i ruka na njemu se osvjetljavaju, potom se papir razvija i fiksira. to bi bio “pravi” fotogram…

2 - xy osoba je umočila ruku u razvijač pa stavila na papir — papir prije toga treba biti osvjetljen i stvar se može radit na “normalnom” svjetlu (sobno svjetlo, dnevno svjetlo). preduvijet je da se papir prethodno osvjetli i da se odmah fiksira kako razvijač ne bi prešao na dio papira za koji želimo da ostane bijel. dobit ćemo crnu ruku na bijelom papiru, možda i otiske.

3 - ruka xy osobe je bila na papiru u razvijaču — može i tako, ali je komplicirano. da bi išta ostalo na papiru razvijač mora biti izrazito slab i hladan. naime, čim je u razvijaču, osvjetljeni papir će se počet razvijat i zacrnjavat. u normalnim uvijetima (nerazblaženi razvijač na 20°C) će u roku od minute sav papir bit podjednako crn. ali, ukoliko se rabi slab razvijač, i još pothlađen - može se dobiti nježno razvijanje (bijeline bi bile sive) i crna silueta tamo gdje je dlan zagrijao papir… to bi, kao i pod broj 1, trebalo raditi u tamnoj komori pod crvenim svjetlom.

Ukoliko je pak tvoja ideja dobiti crni otisak na bijelom fotopapiru, onda je to opcija “2”. A to je i ono s početka priče :)

Djeca to smiju ako se rabi normalni pozitiv razvijač (FR 16, recimo) i ako odmah mogu oprati ruke. Naravno, djeca izrazito podložna alergijama i djeca s ranicama, ogrebotinama ne bi trebala umakati ruke u razvijač. Ruke nek poslije operu u “kiseloj vodi” (prekidaču — ne u mineralnoj vodi). Dovoljno je u lavor staviti malo octa ili iscjediti jedan limun. nakon toga nek operu ruke u običnoj vodi i imajte pri ruci kakvu kremu za ruke… nivea, atrix, što takvoga.

vugi
[18. 02. 2015.]

konačno da i znam nekaj

janimir
[18. 02. 2015.]

:)

latinuska
[19. 02. 2015.]

Puno Vam hvala :D

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…