Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

vijesti: godina 2009.: Prosinac: vijest br. 1015

„Vidjeti i gledati – Paris 2007.“ Slavenka Drakulić

[napisao obscuras. 1 Prosinca 2009.][vijest pročitana 1718 puta]

FGLPOZIVNICA.jpg

FOTO GALERIJA LANG Ima čast pozvati Vas na Otvorenje izložbe fotografskih slika „Vidjeti i gledati – Paris 2007.“ Slavenka Drakulić u nedjelju 06.prosinca 2009. u podne Dakle, četvrt stoljeća kasnije Slavenka boravi u lijepom gradu na Seni gdje ima priliku postati . âneur. I to onaj s kamerom. Za Susan Sontag fotograf je „naoružana verzija usamljenog šetača, koji izviđa, vreba, krstari urbanim paklom, voajeristički šetač koji otkriva grad kao krajolik putenih ekstrema. Flâneur, stručnjak za radosti gledanja, connoisseur su-osjećanja, doživljava grad kao „pitoreskan“. Uobičajena je tvrdnja da je . âneur u osnovi sramežljiva osoba, netko tko tu osobinu savladava pomoću fotografskog aparata. Za Slavenku, koja je u svom životu, kao i u svojoj književnoj i novinarskoj karijeri dokazala izuzetnu neustrašivost i borbenost, ovaj opis baš i nije najprikladniji. Već sama činjenica da se kao ugledna spisateljica odlučila predstaviti javnosti u mediju u kojem je po vlastitim riječima „amater“, dokazuje da joj još uvijek ne manjka hrabrosti. Sanja Iveković (iz kataloga)

O zamršenom odnosu slike i riječi, teksta i slike, napisane su brojne knjige, rasprave i studije. Očigledno, problem kompleksnog razumijevanja izložbe Slavenke Drakulić, predstavlja izazov jednako svakom ortodoksu koji od slike traži čistunstvo vizualnog jezika, kao i onomu koji napisane riječi čita i razumije isključivo na njihovoj tekstualnoj razini. Semiotika i hermeneutika napisale bi o tome možda i korisne rasprave, ali u tom bi slučaju izložba Slavenke Drakulić ostala i bez teksta i bez slike.

Radi se jednostavno o jednoj savršenoj impresionističkoj sintezi, blagom prožimanju slike i riječi, kojom se Slavenka Drakulić upustila u osobni dijalog s gradom koji - naravno - pored slika i teksta svakodnevno nudi i mirise, zvukove, a o dodirima da se i ne govori. Zaključila je ispravno kako pred čarolijom tog grada riječ nije dovoljna, pa se amaterski hrabro uputila u polje drugog medija. I što je tu je!

Želimir Koščević (iz kataloga)

Slavenka Drakulić hrvatska književnica i novinarka čije su knjige prevedene na mnoge strane jezike. Rođena je 1949. u Rijeci. Završila je studije komparativne književnosti i sociologije na zagrebačkom univerzitetu. Od 1982. to 1992. Radila je u magazinu Start i tjedniku Danas. Objavljuje novinarske tekstove u mnogim stranim novinama i magazinima te surađuje u listovima Süddeutsche Zeitung (Njemačka), Internazionale (Italija), Information (Danska), The Guardian (Velika Britanija), a povremeno i u mnogim drugim evropskim novinama. Urednica je u američkom političkom magazinu The Nation. Na hrvatskom je objavila romane: Hologrami straha, Mramorna koža, Božanska glad, Kao da me nema i Frida ili o boli. Objavila je i četiri publicističke knjige: Smrtni grijesi feminizma, Kako smo preživjeli, Oni ne bi ni mrava zgazili i Tijelo njenog tijela. Upravo joj je objavljena najnovija knjiga Basne o komunizmu is pera domaćih, divljih i egzotičnih životinja. U izdanju Pro. la izašla su joj Sabrana djela u dva dijela. Živi u Hrvatskoj i Švedskoj.

Foto Galerija Lang zahvaljuje se magazinu ELLE na ustupljenim fotogra. jima i tekstovima za izložbu Slavenke Drakulić.

izložba će se moći razgledati od

06. 12. 2009. do 17.01. 2009.

otvorena je subotom i nedjeljom 11- 13 + 16 - 19 sati.

Ostale dane po dogovoru na tel: 091 7300485

Djelatnost Foto Galerije Lang pomažu:

Grad Samobor, Zagrebačka Županija, Ministarstvo kulture RH

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…