Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Kričke

© copyright 2018 - 2024 mdunisk

Kričke

[kratica stranice: http://fzzo.org/f/722303 ←permalink]
grkokatolička crkva Pokrova Presvete Bogorodice u Kričkama, nedaleko Drniša, koja je srušena u 2.svijetskom ratu i dokrajčena u Domovinskom ratu, a sada u obnovi, koju su hodočastili Žumberčani..
hans_kristian
[03. 08. 2018.]

Ovo ću zapamtit...tu još nisam bio, a izgleda mi jako dobro. Hvala :)

Didokles
[04. 08. 2018.]

NAKON 70 GODINA Grkokatolici se vraćaju u Kričke

Slavit ćemo liturgiju pred crkvom, sjetiti se svih župnika koji su ovdje djelovali, naših pokojnika i moliti Bogorodicu za sve. Pridružit će nam se i rimokatolički svećenici, koji se rado odazivaju našim bogoslužjima – objašnjava otac Milan Sti

Podijeli na Facebook-u Podijeli na Twitter-u Pošalji na email

Pred ruševinama crkve Bogorodičina Pokrova u Kričkama, u subotu ujutro će se, nakon gotovo 70 godina, služiti grkokatolička liturgija, upravo u selu drniškoga kraja koje je u 19. stoljeću bilo središte katolika istočnog obreda, kojih je u svijetu nešto više od deset milijuna.

Najviše ih je u Ukrajini, a istočni kršćani u zajedništvu s rimskim Papom, specifikum su područja bivše Austro-Ugarske.

Crkve spalili četnici

Velike crkve u Kričkama, Baljcima i manju u Vrlici koje su služile grkokatolicima od 1832. godine, spalili su i djelomično razorili četnici 1942., a komunisti su kričansku koristili za skladište sijena, pa je izgorjela u požaru.

Od 878 unijata, ili injata kako su ih zvali u Dalmaciji, u popisima iz 1846. ostalo je tek petstotinjak raspršenih vjernika. Podijelili su se u krajnosti; nakon 1945. godine pisali su se ili kao Hrvati katolici ili pravoslavni Srbi.

No, novoizabrani križevački biskup msgr. Nikola Kekić uspostavio je dalmatinski vikarijat želeći obnoviti grkokatoličanstvo na Mediteranu.

- Crkve su velike, trobrodne bazilike s dva zvonika, i bit će nam potrebna državna pomoć da ih obnovimo jer su ujedno i spomenici kulture. Zasad smo uredili okoliš oko hrama i župnog dvora, a sljedeći korak bi bio čišćenje unutrašnjosti od ruševina i postavljanje krovišta – kaže otac Milan Stipić, grkokatolički vikar za Dalmaciju, koji redovito služi liturgiju u splitskoj crkvi Gospe Uskočke na Dobriću, dobivenu na korištenje od Splitsko-makarske nadbiskupije.

- Slavit ćemo liturgiju pred crkvom, sjetiti se svih župnika koji su ovdje djelovali, naših pokojnika i moliti Bogorodicu za sve.

Pridružit će nam se i rimokatolički svećenici, koji se rado odazivaju našim bogoslužjima, jer to i jest slika Kristove Crkve, bez podjela za bratskim stolom – objašnjava o. Stipić, pretpostavljajući kako domaći Srbi ne bi trebali stvarati probleme jer se među narodom sačuvalo međusobno poštovanje.

Župnici sa Žumberka

Inicijative za sjedinjenom Crkvom kršćanskog Istoka i Zapada počele su odmah nakon raskola 1054. godine, a u zapadnoj Ukrajini službena unija je potpisana 1585. godine. Grkokatolika je u Hrvatskoj oko 24 tisuće, a najviše ih živi na Žumberačkoj gori.

U Dalmaciji, tadašnjoj mletačkoj zemlji, zajednicu u jedinstvu s papom pokušao je organizirati 1648. godine vladika Epifanije Stefanović, ali to je pošlo za rukom 1832. godine trojici svećenika: Petru Krički, parohu u Kričkama, Marku Busoviću u Baljcima i Pahomiju Busoviću u Vrlici.

Tri godine poslije posvećene su crkve u klasicističkom stilu po nacrtima arhitekta Valentina Presanija, gradnju je financirala monarhija, a narod ih je zvao “roge” zbog dvostrukih zvonika.

Župnik Petar Krička ubijen je prije gradnje crkve, a vlasti su uhapsile, pa nakon istrage pustile, nekoliko lokalnih Srba i pravoslavnih svećenika. Sljedeći grkokatolički župnici većinom su dolazili sa Žumberka, bili su obrazovani, angažirani i vrlo cijenjeni među ljudima svih kršćanskih opcija.

Zadnji je grkokatolički svećenik protjeran 1942. godine, kada su uništeni njihovi objekti u svim selima, ali je uspio spasiti matice koje su čuvaju u arhivu Križevačke biskupije, i tamo ljudi podrijetlom iz drniških sela mogu vidjeti kojoj su Crkvi doista pripadali njihovi preci.

Damir Šarac Slobodna Dalmacija

Varazdin12
[04. 08. 2018.]

Milenijska,poz

klun
[04. 08. 2018.]

Edukativna!

jpogorilic
[04. 08. 2018.]

Vrlo lijepo...

nenaso
[04. 08. 2018.]

odlično

agni
[04. 08. 2018.]

poučno i lijepo:-)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…