Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Neobrađena

© copyright 2018 - 2024 schumsky

Neobrađena

[kratica stranice: http://fzzo.org/f/724333 ←permalink]
Jučerašnja fotka, jpg iz fotića.
schumsky
[28. 09. 2018.]

original

Današnja fotka je original jučerašnje fotke koju sam stavio ispod radi lakše usporedbe.

Je li to pretjerana obrada? Lažno prikazivanje svjetla? Meni osobno, ovo je jaka obrada, na granici lažiranja, možda i preko granice.

spring_water
[28. 09. 2018.]

Previše buke oko ničega

PhotoBoy
[28. 09. 2018.]

Nikada senzor neće "dati" 100% ono što smo fotkali, zato mi malo "popravimo" u LR i/ili u PS-u i to NIJE zadiranje u bit fotke. Ukoliko na fotku "zalijepimo" nešto što tamo nije bilo u trenutku fotkanja - to je već "lažiranje". To je moj stav.

schumsky
[28. 09. 2018.]

@spring: to je više za "raspravu" u vezi "prigovora" da je fotka preblaga

@PhotoBoy: naravno da neće dati isto, ali gornja fotka je otprilike onako kako je to izgledalo, naoblaka tanka, nebo skoro bijelo, svjetlo hladno, sjene slabašne

jaj osobno radim razne manipulacije na fotkama, ali ovakve ne volim baš raditi...

soad
[28. 09. 2018.]

Ja sam se malo poigrala i prebacila u cb ... dobije se priča finog raspona sivih tonova i sasvim drugog ugođaja.

Ubrat
[28. 09. 2018.]

Pokušaj smanjiti hajlajtove ali onda dići bjelu malo, da se ne dobije dojam prigušenosti

schumsky
[28. 09. 2018.]

@soad, probat ću i ja...

@ubrat: al onda će bit još žešća lažiranost, jer će izgledat kao da je sunce još jače ;)

pisoj
[28. 09. 2018.]

Pa na donjoj fotki se stječe dojam da je drugo svijetlo na slici, čak i drugi period dana, godišnjeg doba. Donja fotka jednostavno izgleda punije, sa dubljim bojama i više podsjeća na jesen. Stvar je to ukusa i želje autora, ja preferiram prirodnost al ovdje je donja fotka puno bolja, čak si i drveće potkreso na rubovima, kompozicijski je isto bolje.

Ubrat
[28. 09. 2018.]

Sve ovisi kaj hoćeš plasirati, dal neku svoju viziju, ili istinu

Ali čim škljocneš, već je laž, tako da... :)

schumsky
[28. 09. 2018.]

Znam da je laž čim škljocneš, a najveća je što 3D prikažeš u 2D...

Realnost mi nije jako bitna, kloniram smetnje, premjestim neku stvar malo lijevo ili desno ako treba, na svašta sam spreman...

Ali lažiranju svjetla sam najmanje sklon. To me podjeća na moderne fotke (tipa pejzaži na 1x.com) koje su mi prije nekoliko godina bile wow, a sada imam dojam da su plastične, neuvjerljive, kao rukom naslikana scenografija za neki holivudski kič-film.

Drugo je kad ono ful promijeniš sliku pa se odmah kuži da "dodaješ nešto svoje". Ali kad se mijenja tako da bi trebalo izgledati kao realno, "bilo je ludo svjetlo", a zapravo "ravnjak" od svjetla kao ovdje u originalu, to mi se ne sviđa.

Naravno da je ovaj stav vrlo diskutabilan...

Bolonjez
[28. 09. 2018.]

Isticanje detalja kontrastom ili jačinom boje, dodavanje svjetla i sjena na fotografiji po meni je daleko od lažiranja i pretjerivanja (naravno, može vrlo lako doći do pretjerivanja, pogotovo tko ide na HDR...). Sve u granicama je super, jer kako je već gore navedeno, nijedan senzor ne može zabilježiti prizor onako kako ga naše oko vidi i mozak percipira (naravno i tu se svi razlikujemo). :)

Achilles
[28. 09. 2018.]

Nemam namjeru pokrenuti neku svađu, ali manipulacija svjetlom, kontrastom, bojama itd., nije (po meni) lažiranje fotografije, pogotovo kod RAW datoteka(znam da je tvoja JPG), kojima uvijek fali kontrasta i zasićenosti boja. Na ovoj drugoj(obrađenoj) fotki je definitivno promijenjeno svjetlo, možda malo previše smanjeni highlights i žešće nafrljene boje(meni ne smeta), ali sad kad ih gledam, nekako mi se više sviđa original...

ljiljana
[28. 09. 2018.]

glasam za drugu ,mada mi je i prva ok :))

prolaznik
[28. 09. 2018.]

Prirodna fotografija ne postoji, čim smo ju okinuli lažirali smo prizor a dalje je samo pitanje dokle će to lažiranje u daljnjoj obradi ići pa mi je iluzorno uopće i raspravljati o tome.

Sad kad vidim original mislim da si izvukao neki optimum iz nje ( pogotovo ako je u JPEG-u ) pa one moje primjedbe više ne stoje. Ovo su mi inače najgore situacije za slikanje, kad nema ni neba ni oblaka i tu nema kruha. Eventualno bi neki dobar CPL donekle izvukao stvar.

schumsky
[28. 09. 2018.]

@prolaznik: Ko što rekoh, nije mi toliko bitna ni realnost ni prirodnost.

Pitanje je dokle je ko spreman ići. Za ovaj tip obrade, meni je ovo granica, čak sam je malo prešao. Za neke druge stvari sam spreman napraviti nešto što je drugima "preko granice".

Ovo je razvijeno iz ACR-a. Inače, na svakoj mojoj fotki (koja nije starija od nekoliko godina) u imenu piše kakve obrade su rađene. Dakle, ako kreneš da ćeš napraviti SaveAs fotke, onda vidiš njeno ime i tu sve piše. Kratica ACR na početku znači da je prvo prošla kroz adobe camera raw.

mdunisk
[28. 09. 2018.]

lijepo :-)

PhotoBoy
[30. 09. 2018.]

Evo, ovo je jedna te ista fotka (lijevo samo exportirana iz RAW-a u .jpeg, a desna je doživjela neke korekcije u LR-u). Realno gledajući niti jedna nije 100%-tno stanje u naravi, ali desna je ugodnija oku promatraća (iako je i to vrlo diskutabilno). Lijeva fotka malo će kome "zapasti za oko", dok je desna više "mamac" za pogledati. Naš mozak tako funkcionira i mi ukoliko želimo da nam fotka bude "gledljiva" jednostavno moramo napraviti neke korekcije, a po meni to nije mijenjanje fotke.

Mozaik

PhotoBoy
[30. 09. 2018.]

Gore mi fotka nije prošla, nadam se da sada hoće Link

1fr
[30. 09. 2018.]

@schumsky Dam se kladiti u sve svoje novce da kada si fotografirao, da zapravo nije izgledalo tako blijedo kao na prvoj slici, uvjeren sam da je više ličilo na ovu drugu sliku. Mislim tako jer sam se uvjerio da baš svi fotoaparati postave white balance na manje kelvina, a uživo je uvijek toplije. Ja imam mali adapter koji mi dopušta da SD karticu uključim u mobitel, a mobitel ima Amoled zaslon kalibriran po sRGB standardu. Tako da kad uslikam, prebacim sliku na mobitel i gledam kako stvari stoje. Fotoaparat uvijek namjesti manje kelvina, i često doda više magenta boje, jer to generalno ljudi preferiraju. Canon osobito nabija magentu, Nikon je dosta dobar generalno. Gledajući fotografije sa Olympus uređaja na stranici www.imaging-resource.com, izgleda mi kao da Olympus ima dobar omjer magenta/zelene, ali plavlji white balance.

PhotoBoy
[30. 09. 2018.]

Inaće, zaboravio sam napisati da je realni kadar (onako kako ga oko vidi) negdje u sredini izmedju jedne i druge fotke. Fotka je inaće "nabrijana" sa ciljem da privuče pažnju gledatelja.

schumsky
[30. 09. 2018.]

@cileFilip: po sjećanju govorim, jer nisam 100% siguran nakon godinu dana

donji dio slike je tu negdje kao u stvarnosti. Nebo je bilo jako malo plavkasto, a ovdje ga je jaka ekspozicija malo pobijelila previše. Na nižoj ekspoziciji se vidi slabašna plava nijansa u nebu.

Ne znam kakav balans boje imaju pojedini fotići. Nikon mi ima ljepše narančaste od olympusa, ostalo je tu negdje slično. Uvijek sam odaberem balans, obično "sunny" ili "cloudy", a onda ako mi rezultat nije po volji, lako u ACR-u promijenim

agni
[01. 10. 2018.]

ovo ne držim "lažiranjem" ,na prvoj je nebo bijelo i rekla bih kao i soad ,rado bih vidjela c/b ,a donja mi je skroz solidna ,nije pretjeran kolorit:-)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…