Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 Kazuya

GPS data 1

© copyright 2008 - 2024 obscuras

GPS data 1

[kratica stranice: http://fzzo.org/f/138909 ←permalink]
Digitalizacija fotografije počinje negdje 70-ih godina kada se analogni fotoaparati (pored ranijih elektronskih svjetlomjera) opremaju elektronskim satom i kalendarom, pa se na marginu ili na rub snimke usnimava i vrijeme nastanka snimke (nadnevak i sat, pa čak i minuta!). Time je automatski otklonjen problem datacije snimki što je fotografima oduvijek bila teška zadaća (pisanje podataka). Digitalna fotografija potpuno je otklonila sve nedostatke bilježenja podataka uz fotografske snimke, pa svaka digitalna snimke ne samo da sadrži podatke kada je nastala (godina, mjesec, dan, sat, minuta, sekunda,...), nego ima podatke i o tome kojim je aparatom snimljena, kojom expozicijom uz koji otvor blende, kojom fokusnom dužinom objektiva na koliku ISO senzibilnost i još toga što sadrže Metadata svake snimke.

Danas je zapravo moguće digitalno zabilježiti sve podatke o točki (gledištu) iz koje(g) je napravljena neka fotografska snimka!

obscuras
[09. 03. 2008.]

GSP trac-er za fotografe, jedna je od digitalnih igrački koja se stavi u džep (zakvači o vjetrovku ili ranac), a uključena (prijamom signala sa barem 3 od 12 GPS satelita) bilježi geografsko vrijeme i poziciju, svake 3 sekunde. Podaci se pohranjuju u memoriji uređaja (32Mb) tokom (trajanje baterije AA 1,5V) 14 sati!

Prikupljeni podaci se poslije, pomoću pripadajućeg software-a na PC-u, povežu sa digitanim fotografskim snimkama pa se (pored svih navedenih podataka u Metadata-ma snimke) unesu i podaci na kojoj je geografskoj dužini (E ili W) i širini (N ili S) snimka nastala (i to sa točnošću od 1/10 lučne sekunde!! što predstavlja točnost od -/+ 150 cm!!) !! Iako je uređaj kojim sam se malo igrao SONY GPS tracker, namjenjem prvenstveno za GPS(dat)iranje snimki naprevljenih kamerama ovog proizvođača, otkrio sam da postoje odgovarajući softwarei za daleko širu primjenu, pa tako mogu (manualno) GPS(dat)irati čak i snimke napravljene kamerom opskurom.

Malo sam pomnije istraživao pouzdanost GPS(track)era i Google Earth-a i došap do zanimljivih podataka (o pouzdanosti, odnosno nepouzdanosti svega).

1. Količina podataka koje GPSer prikupi svake 3 sekunde varira. Garantirani podaci su uvijek zabilježeni (geografska pozicija: dužina i širina), no uz neke je slike zabilježeno više podataka!

2. Problem je sinkronizacija sata kamere sa stvarnim vremenom (jer je povezniva podataka točno vrijeme) što se vidi na snimci sa kase u Konzumu na Vukovarskoj 1.3.2008. (u 21:27;41h nesinkroniziran sat kamere!).

3. Dalje su Meatadata podaci o kameri (SONY) i snimci, a onda navode i vrijeme (original/digitaized koje je točno!) 17:42;06 !! Pa slijede podaci o geografskoj poziciji (N 45°48'13,1", 16°00'52,2"E), ali i podatak o nadmorskoj visini (127,4m.n.m.)! GPS Timestamp 16:42;06 je vrijeme Greenwicha, a slijede podaci o satelitima (.....), nakon čega i informacija Measurment in progress (što znači da se neki podaci još obrađuju pa nisu unešeni u izvještaj, i tu je najčešće kraj GPS podataka, ali u ovaj je izvještaj unešeno više od uobičajenog a to su GPS podaci Mesurment Mode! (3D!), Degree of Precision (4,1) Speed (0,8Km/h) i još Direction Movement i Map Datum!!

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…