Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

filteri
chinggis
[10. 01. 2006.]

Pozdrav svima!! :)

Nakon malo duže vremena evo me ponovo. Dakle moje pitanje za danas glasi, koliko su filteri važni fotografu. Ušao sam u mali raspravu s prijateljima oko toga pa me samo zanima kakva su vaša iskustva, savjeti ili mišljenja.

Puno hvala.


tomo
[10. 01. 2006.]

Neko ih koristi non stop, neko ih ne koristi nikada. Za b&w fotografiju se najvise koriste da pojacaju kontrast, prosvijetle ili zatamne neki ton, za fotografiju u bojama najvise se koriste gradacijski i polarizatori, eventualno neki filter koji ce fotki dati topliji ili hladniji ton.

Ako nista vrijedi da stavis kvalitetan UV filter jer osim sto vrsi korekciju uv zraka radi nesto mnogo vaznije, a to je da stiti prednju lecu ;)

janimir
[10. 01. 2006.]

ja filtere dijelim na tri grupe: zaštitni, korekcijski ili razumno kreativni i kvazi kreativni ili kvarni filteri. potonji su oni zvijezdasti, spot ružičasti, gradacijski u nestvarnoj ljubičastoj za kič razglednice... sve ono kaj hama, cokin i još mnogi drugi pokušavaju prodat amaterima i čija je potrošnja cvala prije pojave photoshopa. zaštitni su UV i slični filteri kojima je prvenstveni smisao zaštiti prednju leću objektiva od raznih stradavanja. to mi je stalno na objektivima i ne miče se. eventualno sa širca ak bi dodatni počel vinjetirat. I ostala je skupina doista kreativnih filtera koje je već Tomo naveo - polarizacijski i gradacijski u kolor i cb fotografiji, poneki sitno topli ili hladni filter za malu korekciju u koloru (danas već gotovo nepotreban uz sve nove oblike postprodukcije) i za cb fotku čim više tim bolje jednobojnih filtera...

chinggis
[10. 01. 2006.]

Eh da, kupio sam si ja UV koji je stalno na objektivu, polarizacijski za kojega mislim a i našao sam da je jako koristan, žuto zeleni, crveni i narančasti filter. Zadnja tri filtera su mi "tek stigla" i još se učim gdje, kada i kako ih primjeniti(za C/B fotografiju). Imam nešto i sivih filtera, koji mi nisu dali željene rezultate na C/B filmu, vjerojatno ih koristim krivo. U koloru su rezultati bolji ali baš nisam oduševljen s njima.

A kada malo bolje razmislim mislim da je moja "svađa" s frendovima bila poprilično glupa. Mislim da se tu radi o dvije različite koncepcije, jedna će staviti filter, slikati, kasnije uživati u natjeravanju komada po rivi, itd. Dok će druga slikati, kasnije provoditi vrijeme za kompom gubeči oći u photoshopu da bi kasnije uživala.

Mislim da ću im se isprićati i prekinuti svađu.

Može li sada savjet kako da koristim sive filtere na C/B filmu?

Hvala

mojoblues
[10. 01. 2006.]

Sivi filteri ili ND (neutral density) sluze samo za "zatamnjenje," ista je upotreba za cb ili boju. Dobri su za produženje expozicije, ali nećeš dobiti nikakav poseban efekt.

Inače mislim da je upotreba filtera potpuno subjektivna, ali je činjenica da bez nekih osnovnih (pol.,UV i sl) u mnogo slučajeva ne mogu dobiti ono što hoću.

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…