Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

zakon,autorski ugovor itd... po x-ti put
tomi
[19. 12. 2013.]

Ovak, da ne tražim pol dana po netu i zakonima...

Nedavno potpisah autorski za "siću" od 1200kn bruto! :)

Znam da je inače bilo do naručitelja da podmiri sva davanja državi, a da ugovorom isplaćuje čistu lovu, t.j. neto.

Bez obzira na tu činjenicu koje sam bio svjestan pri potpisivanju, nije mi se dalo filozofirati (iako tu nema neke filozofije ukoliko se zakon nije mijenjao) previše pa sam uzeo cijeli bruto.

E sad, s obzirom da mi je to jedina legalno zarađena lova ove godine (t.j. ljepše i točnije će zvučati kad kažem "jedina od domaćih pravnih subjekata zabilježena dobit iliti transakcija"), moram li ja to prijavit Liniću i platit porez(dakle tu razliku bruto-neto koja iznosi nekih 248kn, ili što još već?), da bi zatim za 2 mjeseca opet zbog te gore navedene "siće" od 248kn morao hodat uokolo i ispunjavat nove porezne obrasce za povrat poreza?! Jer jelte, nedam Liniću ono što nije njegovo, već moje ;)

Dakle, s obzirom na opisanu situaciju, jesam li ja to obavezan prijaviti ili možda postoji neka cifra/iznos do kojeg nije potrebna prijava?

A zapravo sve to pitam jer nebi htjel da mi neki nadobudni poreznik pošalje kakvu čitabu na adresu gdje me za bilo kaj tereti, ili nedaj Bože nekakvu ovrhu lupi pa da mi cijeli autorski (živce da ne spominjem) ode na istu. U neke druge scenarije, a takvi su vjerujem u ovoj našoj državi vrlo mogući, ali nepredvidivi, ne želim ulaziti za sad :)

Zahvaljujem na savjetima i pomoći!


viz
[19. 12. 2013.]

Ako se radi o autorskom honoraru, ovdje ima dosta korisnih informacija.

viz
[19. 12. 2013.]

Evo me još jednom s naknadnim razmišljanjima:

je li ti naručitelj već isplatio puni bruto iznos?

Naima, praksa je da isplatitelj u trenutku isplate državi odvodi ono što joj "pripada".

dambo
[19. 12. 2013.]

Predujam poreza i prireta na dohodak se mora platiti odmah.

Pri tome se obično u ugovoru naznačava da li se ugovareni iznos neto ili bruto.

Isplatitelj obračunava predujam poreza i prireza u slučaju 1200 kn i recimo primatelj je iz ZG to je iznos od 247,80 KN.

Isplatitelj isplaćuje neto iznos primatelju (952,20 KN) i isplatitelj uplaćuje porez i prirez na odgovarajuće račune državnog proračuna (u ime primatelja).

Isplatitelj predaje državi za mjesec kada je bila ta isplata obrazac IDD te na kraju godine ID-1 (kojim držvu izvjeđtava o fizičkim osobama kojima je isplatio drugi dohodak (autorski hon. je drugi dohodak). Primatelj od isplatitelja početkom godine za prethodnu godinu dobije i "Potvrdu o isplaćenome primitku" koju koristi za prijavu poreza na dohodak.

E sada. Opisana situacija je definitivno porezni prekršaj. IMHO nije velika vjerojatnost da to porezna uhavti a opet opasnost postoji.

Svakako bi trebalo napraviti uplatu tog predujma poreza iz prireza u iznosu od 247,50.

Ovo je za slučaj kada je isplatitelj pravna osoba!

viz
[19. 12. 2013.]

Konzultiraj se ponovno s isplatiteljem, a on neka pita svoje računovodstvo. Kao što kaže Dambo, ako se radi o pravnoj osobi jer oni mogu imati problema. Možda se može napraviti storno uplate pa ponoviti sve na propisan način.

hellboy152
[19. 12. 2013.]

Mene zanima jel mogu dvije fizičke osobe poslovati preko autorskog ugovora?

tomi
[19. 12. 2013.]

izgleda da je ovako kako @dambo kaže... hvala!

kolko znam još nije niš sjelo, al ja sam shvatio da će sjest bruto. Budemo vidjeli ako ne uspijem prije dobiti nikoga u računovodstvu ...

viz
[19. 12. 2013.]

Vjerojatno će isplatu napraviti rutinski propisno.

Dio koji je odveden državi na ime poreza i prireza moraš potraživati nazad preko porezne prijave, nema drugog načina.

weberica
[19. 12. 2013.]

ko što ti je reko dambo uobičajeno je da ti dobiješ neto iznos na žirac a klijent porez pati u državni proračun. To je tebi najjednostavnije. U veljači ispuniš obrazac DOH i ako nisi zaradio više od neoporezivog iznosa onda dobiš povrat poreza.

Ovo što ste napravili da ti plati bruto nije porezni prekršaj sigurno, ali sada ti moraš otići svom referentu na poreznu upravu, predati mu taj ugovor i tražiti da ti odma izračuna koliki porez moraš platit i da ti uplatnicu. Onda odeš n poštu pa platiš.

Jedna privatna osoba može uplatiti drugoj privatnoj osobi na žiro ali isto na temelju ugovora.

tomi
[19. 12. 2013.]

je, do sad su tak i radili, pisali ugovore na neto, a zakaj se to sad promijenilo...?

Al što nije (bilo) u zakonu (zakon o porezu na dohodak?) da porez (+ prirez tamo gdje ga ima) plaća naručitelj?

Dakle po tome bi oni bili obavezni to napraviti?!

viz
[19. 12. 2013.]

Pod linkom koji sam gore navela piše

"Autorski honorari dogovaraju se u bruto iznosu, a isplata autorskih honorara vrši se isključivo na žiro-račun autora."

weberica
[19. 12. 2013.]

bez obzira što piše na tom linku u praksi se uvijek dogovara neto i na ugovoru uvijek piše neto iznos koji će klijent uplatiti na račun autora + da će porez i prirez uplatiti na račun drž. pror. . Svi autorski ugovori koje imam tako su napisani i nikad nije bilo problema.

Isto tako ne bi bilo problema niti da je napisan bruto iznos i tvoja obaveza da platiš porez. Dakle poreznoj je tak svejedno sve dok je plaćen porez, sklopljen ugovor i uplaćeno na žiro

tomi
[20. 12. 2013.]

u glavnom, da riješimo slučaj i naučimo nešto iz njega...

U autorskoj agenciji kažu da može u ugovoru biti i bruto i neto (ili/ili, naravno). Porez plaća onaj koji je naveden u ugovoru (u ovom slučaju bi to bio ja).

No, iako sam ugovor već potpisao, javio se danas naručitelj, nakon mog upita jučer kako to i zašto ta promjena, i zamolio da stari ugovor potrgamo, a potpišemo novi, s neto iznosom u njemu.

Meni u načelu tak svejedno, no razlika je ta da ne moram jurcati uokolo po poreznim upravama i ispostavama, pa na poštu, pa ovo pa ono... pa sve to onda ponoviti u veljači radi povrata.

Dakle kad je u ugovoru neto iznos, autor si ušpara vremena :))

ggoran
[21. 12. 2013.]

Jel' imao netko slučaj u praksi gdje mu je isplaćen neto iznos na račun a da naručitelj posla nije uplatio porezna davanja državi?

Zanima me kome u tom slučaju porezna pokuca na vrata - meni ili naručitelju?

Travas
[21. 12. 2013.]

Narucitelju.

Kaboom21
[21. 12. 2013.]

ggoran - ukoliko se nešto nije mijenjalo, država će to naplatiti od izvršitelja posla. been there, done that :/

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…