Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Optimalan Model Poslovanja (Obrt, Firma, Autorski Ugovor...)
Track
[20. 10. 2019.]

Pozdrav svima,

bit ce duzi post ali mislim da moze pomoci mnogima posto je ova tematika jako slabo obradena (s razlogom?).

Dakle, zivim i radim u DE, imam neke fotografske (za sad jos uvijek amaterske) afinitete prema fine art fotogrfiji, vjencanja i bilo kakve druge seanse nisu opcija uopce. Zavrsio sam srednju skolu elektrotehnicku i fakultet elektrotehnike takoder u HR (ovo sve nabrajam da kasnije eliminiramo dodatna pitanja). Planiram se uskoro vratiti nazad zivit i radit u HR, raditi kao stalno zaposlen u svojoj struci a fotografijom kao hobijem.

Moja ideja je bila otvorit svoju web stranicu gdje bi postavio svoje fotografije za prodaju, pokusati sa stock i microstock agencijama i uglavnom bez pretjeranih ocekivanja pokusati prodati nesto od svojih radova. Odlucih registrirati u HR svoje "poslovanje" jer se svakako planiram vratiti pa eto... Nakon obrt/firma istrazivanja, zakljucih da je za mene pusalni obrt uz stalni rad drugdje idealna opcija jer radim vec stalno zaposlen drugdje i nema potrebe za placanjem zdravstvenog, mirovinskog itd...

Tada dodem do informacije da fotografski obrt ne mogu otvorit jer nemam zavrsenu sredju skolu za fotografa. Radim sa ljudima iz raznih zemalja i kad im ispricam ovo, ljudi mi se uglavnom smiju.

1. OBRT DOHODAK I PAUSALNI

Je opcija koja mi savrseno odgovara ali nema fotografsku srednju (ovo mi je za rubriku "vjerovali ili ne"). Postoji li nacin da prodajem fine art fotografiju kroz obrt na neki drugi nacn?

2. D.O.O. i J.D.O.O.

Zapooslen sam drugdje i tim bi smanjio potrebne doprinose. Ono sto me buni su minimalne direktorske place i drugi porezi koje moram placati imao ja prometa ili ne. Realisticno ocekjem da cu prvu godinu siguno imati jako malo ili nista prodaje a sa ovim oblikom poslovanja moram podmirivati abnormalne mjesecne troskove koji nece bit ni blizu zarade koju ostvarujem. Kako uopce mogu poslovati kroz firmu jer ja i dalje nemam fotografsku srednju skolu (ovaj dio mi je posebno nejasan)?

3. AUTORSKI UGOVOR

Placam dosta poreza ali u pravilu mi i nije losa opcija jer ne ocekujem puno prodaje svakako u prvoj godini. Kasnije ako vidim da ostvarujem prodaju, lako mogu ootvoriti d.o.o. ili j.d.o.o.

Problem kod ovog modela poslovanja je kako provuci autorski ugovor sa stock i microstock agencijama te vlastitom web stranicom? Kakva je procedura sklapanja autorskog ugovora sa strancima na engleskom? Tu mi opet ne ide u glavu kako mogu po logici prodati fotografiju jer i dalje nemam fotografsku skolu srednju.

4. OTVORITI FIRMU DRUGDJE

Gledam Estoniju, Bugarsku i jos par popularnih opcija u IT industriji koji otvore firmu tamo i posluju normalno bez nepotrebnih iritacija od adminsitrativno-strucnog aparata RH.

Je li legalno da ja zivin u RH i svu svoju prodaju vrsim kroz estonsku firmu npr. a nasoj RH placam porez na dohodak uredno kad odlucim isplatiti sebi novce?

Hvala i isprike ako je tema prozakana 100 puta ali mislim stvano da mnogima moze pomoci ako imaju ovih par odgovora na jednom mjestu.


janimir
[20. 10. 2019.]

da ne vozam stavku po stavku idemo odmah na konačni odgovor:

4. Estonija. Da, legalno je.

janimir
[20. 10. 2019.]

A sad za one koji žele čitat malo više idem napisat kaj znam o drugim stavkama:

1: nije rješenje za “fine art”, posebice ne “kao stalno zaposlen u svojoj struci a fotografijom kao hobijem”. Ovaj je sustav još od K-und-K, drži ga i ne pušta Obrtnička komora i tu nemreš niš. Ak ti se stranci smiju, posebice tkogod iz Njemačke il’ Austrije - smiju se jer ne poznaju ni vlastite zakone. Tamo su još stroži u odnosu prema obrtu. (bar bili koncem XX. stoljeća, a nisam čuo da se išta mijenjalo).

1a: ekipa kod nas ograničenja Obrtničke komore preskače otvrajući “sestrinske” obrte - u ovakvom slučaju otvore obrt za video-snimanje (nije potrebna škola), a “still-snimke” švercaju pod glavnom djelatnosti… Navodno da država i komora planiraju skoro stat tome na kraj, al svačemu se kod nas staje na kraj pa ne staje nikad…

2: Kod otvaranja firme otvoriš za kaj očeš (jdoo) ili za sve kaj oćeš (doo) sam se jako dobro raspitaj koliki je posao i trošak zatvaranja firme. S ovime nemam nikakva iskustva tek kaj sam čul od drugih.

3: Imaš 3 “vrste” autorskog ugovora, odnosno 3 “razine” poreznih odbitaka/davanja… Tu treba jako pazit da ti tkogod ne uvali Ugovor o djelu - taj je najskuplji, mislim da su davanja oko 35-40% i taj je bez olakšica. Potom imaš Autorski ugovor - paušalne olakšice su 30%, porez na to je 24% + prirez + davanja za zdravsteno i mirovinsko. Tu je i Umjetnički ugovor no njega ne bi smio potpisivat ako nisi član koje strukovne udruge (kod nas su to ULUPUH i HDLU i “lokalni HDLU-i”), a kod nejga je paušalna olakšica 55% i potom iste visine doprinosa, ali na manju osnovicu. I na koncu Umjetnički ugovor člana HZSU-a di su debelo najmanja davanja…

Evo “tablice” temeljene na 1000 kuna bruto honorara autora iz Zagreba (18% prireza) u 2. mirovinskom stupu:

(ukupni trošak -doprinosi -porez = dohodak …sve cca!)

Ugovor od djelu: 1075 -175 -255 = 645;

Autorski ugovor: 1052 -122 -178 = 752;

Umjetnički ugovor: 1033 -78 -115 = 840;

Umjetnički ugovor HZSU: 1000 -0 -115 = 885.

Ne znam kako potpisati autorski ugovor s kakvom stock agencijom, no znam da autorski ugovor sa strancima složiš na jeziku koji te zanima, potpisuju dvije osobe (kupac i ti) i ne mora biti službeno ovjeren kod bilježnika, ovlašetnog prevoditelja il’ kaj ja znam kod koga. Bitno je samo da ti honorar uplate na devizni žiro-račun, da ti u svojoj poreznoj upravi ispuniš prokleti JOPPD obrazac i platiš porez… Državu samo to zanima.

 

To bi valjda bilo to…? :D

Achilles
[20. 10. 2019.]

Mogu dati odgovor oko d.o.o., jer imam firmu. Uglavnom, više nema otvaranja d.o.o. s 0 zaposlenih. Mora biti zaposlen barem jedan čovjek na mjestu direktora. Problem je u tome što taj direktor mora primati plaću od minimalno 5.491,20 kn bruto. Dakle, na računu svaki mjesec mora biti za tu plaću, plus sva ostala davanja koja idu uz firmu, a toga se nakupi poprilično... Kad sam ja otvarao firmu, trebalo je 20 000 kn temeljnog kapitala u što se računala i oprema, tj. namještaj, kompjuteri itd. Jedina dobra stvar kod d.o.o. je ta, što se može registrirati doslovno bilo koja djelatnost. Nažalost, država uzima gotovo polovinu zarade...

Track
[20. 10. 2019.]

janimire, pivo vrlo rado placam po Dalmaciji bilo gdje. :D

Smijali su mi se stranci iz Japana i Engleke konkretno.

Ovo oko d.o.o. znam da je komplikacija zatvaranja sveprisutna al najveci je problem, kako Achilles kaze, sto je firma sada obavezna isplacivati placu direktoru bilo zarade ili ne bilo tako da nema sanse da s tim rizikom krenem a vjerujem da ce mnoge fruge ovo odvratiti od pokusaja.

Ovo oko autorskog sa strancima takoder jako korisan info.

Za sad je onda svakako najrealnija Estonija ili Bugarska, administracije nema a troskovi relativno niski i dobro poznati unaprijed.

Zahvaljujem

janimir
[20. 10. 2019.]

nema na čemu. pamtim za pivo ;)

Goertosing
[22. 10. 2019.]

ja se ne bi složio s time da je legalno registrirati obrt (ili ekvivalent) u Estoniji ili Bugarskoj, i onda fiktivno od tamo fakturirat usluge koje se izvršavaju i naplaćuju u Hrvatskoj

janimir
[23. 10. 2019.]

@Goertosing – stara stvar i nije obrt nego tvrtka:

“Kao građanin EU-a imate pravo osnovati vlastito poduzeće (čak i kao trgovac pojedinac) u bilo kojoj zemlji EU-a…”

“Ovo je način za vođenje vašeg poslovanja dok se potpuno usredotočujete na svoj posao bez straha od propisa, zakona, inspekcija, nameta i ostale beskorisne birokracije.”

“Porezno gledano, Hrvatska je povoljnija od Estonije. Osnovni razlog zbog kojeg sam tamo otvorio firmu je izbjegavanje naše birokracije. Imam obrt u Zagrebu i svake godine muku mučim s Poreznom upravom.”

Goertosing
[23. 10. 2019.]

Na tom drugom linku piše:

E-Residency ne znači ujedno i poreznu rezidentnost i važno je razlikovati pravnu od fizičke osobe, ako si isplaćujete plaću obvezni ste si uplaćivati doprinose i plaćati porez po pravilima zemlje u kojoj živite. Osoba se smatra poreznim rezidentom u državi u kojoj provodi više od 6 mjeseci godišnje.

Track
[24. 10. 2019.]

Ok al ne bi sebi u hrvatsku isplacivao placu. Isplacivao bi sebi novac kroz pausalni obrt koji bi otvorio u hrvatskoj ili dobit van obrta na koju opet porez placam u hrvatskoj.

janimir
[24. 10. 2019.]

@Goertosing – citat kojeg si izvukao ni po kojem elementu ne ukazuje ni na kakvu ilegalnost… I niš se nigdje ne čini “fiktivno” već legalno, ali bez komplikacija. Nemoj sad ti komplicirat :D

janimir
[24. 10. 2019.]

@Track – nebum se mešal u tvoju kombinatoriku… Za tak nekaj treba ipak pitat knjigovođu. Ja sam samo jedan mali honorarac.

 

(i da, ona “matematika” gore mi ni ispala sasvim točno, no omjeri su mi OK… ;)))

Baya
[03. 11. 2019.]

Ja bih onak u sali ali i grdoj zbilji reko ne vracaj se ovdje i ne budi lud da ovdje ista takvog otvaras.

Pobos
[19. 11. 2019.]

Čemu se patit sa kojekakvim kerefekama! Otvoriš paypal ili što slično pa nek ti lova sjeda tamo koju možeš iskorist za internet kupovanje.

A kad ti jedan dan posao krene i počneš zgrtat milijune onda ćeš znat koji model ti najviše odgovara.

Lagonda
[26. 11. 2019.]

Nemoj pobrkati placu direktora sa mjestom direktora. Naime, mozes biti "samo" direktor nove firme ako si zaposlen u nekoj drugoj firmi i imas placu vecu od 5000 neto mislim (provjeri tocan iznos). Ako nemas ili nisi zaposlen tada mozes biti direktor nove firme i ne isplacivati si placu ali doprinose moras placati. Da ne pomislis da radis u jednoj firmi i da moras placati doprinose i u drugoj firmi. Obzriom da zivis u DE to moras provjeriti u njihovim zakonima i odredbama kako to funkcionira. Jer svaka zemlja moze imati svoja neka cudna pravila. Sad tek videl da se zelis vratiti. Auf. Onda bu ti bilo veselo. Ako ce ti to biti jedino zaposlenje moj savjet je da to ne radis ako nemas neki uhodani posao. Kao sto sam gore spomenuo, ako neces biti zaposlen, moral bus si placati doprinose kao direktor, a to bez ikakve zarade ti ne bu hodalo. Zatvaranje firme se nesto ubrzalo. Sam proces nije toliko tezak ali je bil dugotrajan. Oko godinu dana. Sad se to navodno ubrzalo. Sve dok se sluzbeno ne zatvori firma ti moras placati doprinose. Pa u godinu dana koliko je u prosjeku to trajalo se nakupilo. Das cca 30k, 40k kuna za nish.

Sto se tice prodaje fotki, to bu ti jako slabo islo. To ti moze biti samo slatka lova. AL moras imati neki glavni posao od kojeg zivis.

ol_dirty
[12. 12. 2019.]

Nisam dugo pisao ovdje ali eto imam relativno sjveži info na ovu temu i registracije foto djelatnosti na paušalni obrt. Moguće je uz sljedeće uvjete (nakon jedno 10-tak mailova i X tel. poziva dobio info i upute iz HGK):

1. treba se pristupiti majstorskom ispitu

2. treba dokazati da iamte barem 3 godine radnog/fotografskog iskustva koje se dokazuje javnim ispravama - ugovor o radu, potvrde, preporuke i izjave o radu na određenim poslovima i projektima. Uz to treba pripremtii i potfolio sa radovima i popisom komercijalnih projekata. Znači ne prolaze fotke rođendana, vlastite djece i slično.

3. Ispitna komisija ocjenjuje ispunjenost uvjeta i donosi odluku da li možete pristupiti majstorskom ispitu.

4. Ako je ocjena pozitivna ide se na ispit koji se sastoji od 4 dijela: izrada praktične zadaće, provjera teorijskih znanja, provjera znanja iz područja gospodarstva, poznavanje propisa o vođenju poslovnih knjiga i propisa o obavljanju obrta te provjera osnovnih znanja nužnih za poduku naučnika.

Ovo sam iskopal u HOK Varaždin, neznam kakvo mišljenje imaju ostali područni uredi. S tim da sam ja ove baš zagnjavil jako jer prvi odgovor je naravno bio "nemože se". Početkkom sljedeće godine budem skupil i predal sve "dokaze" pa javim kako je prošlo i dal budu me pustili na ispit.

Nadam se da bude kome od pomoći.

Track
[11. 02. 2020.]

Pozdrav opet,

evo nakon odluke i rjesavanja vecine infrastrukture za d.o.o. naisao sam na slijedeci problem:

Ako radim drugdje i zelim otvoriti tvrtku, mogu biti direktor i ne moram placati doprinose sam sebi jer sam u drugoj firmi u stalnom radnom odnosu i sve je pokriveno.

Ono sto su mi rekli u plavom uredu je da ja mogu biti samo direktor svoje tvrtke ali nikako ne mogu obavljati djelatnost kojom se moja tvrtka bavi. To znaci da mogu donositi posao u tvrtku ali ne mogu fotografirati jer sam onda kao "zaposlenik" tvrtke a za to mi je potreban "ugovor sa mojom tvrtkom".

Jesam li ja lud ili ova drzava radi sve da potjera glavom bez obzira preko granica svakoga tko zeli pokrenuti bilo kakav posao?

gogoya
[12. 02. 2020.]

Rad na crno, muljanje, mito i korupcija... izabereš optimalan model poslovanja i nema potrebe za bježanjem preko grane.

zoranowsky
[14. 02. 2020.]

@Track, ja sam se isto raspitivao, budući da imam j.d.o.o.

Ono što je meni knjigovotkinja (inače sudski vještak za knjigovodstvo) rekla da mogu obavljati sve one poslove koje dokazivo mogu izvesti sam. Npr. ako imaš građevinsku firmu onda moraš imati zaposlene jer ćeš teško dokazati da možeš sam "dignuti" zgradu.

Ne znam da li si našao nekog OK za vođenje knjiga, svakako se raspitaj i porazgovaraj s onim tko će ti voditi knjige.

Stavljam copy/paste iz maila koji mi je slala knjigovotkinja:

Zakon o trgovačkim društvima nigdje ne propisuje obvezu zapošljavanja, međutim moguće je da posebnim zakonima postoji obveza zapošljavanja.

Posebni zakoni, npr, Zakon o trgovačkim društvima, Opći porezni zakon i drugi su zakoni „lex generalis“, a Zakon o porezu na dobit, PDV-u i drugi su „lex specijalis“ ili posebni.

Pa tako kratko rečeno Zakon o radu, Zakon o trgovini, Zakon o građevini, Zdravstvu i drugi propisuju kad i koji profil uposlenog mora biti. Tu treba paziti da se poštivaju posebni propisi.

Moja djelatnost (dizajn, reklamna agencija) ne traži da imam položen specijalistički ispit ili da imam prijavljen poslovni prostor u Uredu za gospodarstvo ili nekoj Komori pa smatram shodno tome da ne treba biti zaposlenih.

Kad bi netko obavljao posao kojeg dokazivo (treba biti moguće dokazati) ne možemo sami obaviti, pa nam obavljaju ljudi na „crno“, onda starta zakon o radu!

housel
[14. 02. 2020.]

Otvorite paušalni obrt, prijavite videosnimanje kao primarnu djelatnost, fotografiju, obradu i pripremu za tisak kao dodatne djelatnosti. Nakon 3 godine imate uvjete za pristupanju majstorskog ispita i tada, nakon što položite majstorski, možete staviti fotografiju kao primarnu djelatnost a snimanje, obradu i pripremu kao dopunske djelatnosti. Ako niste zaposleni, možete tražiti poticaj za samozapošljavanje koji ove godine iznosi do 100k kn. U njega uvrstite 11 mjeseci doprinosa i knjigovodstva a ostatak novca utrošite na opremu. 12. mjesec i ostale 2 godine sami plaćate sve, cca 1500kn/mj.

Niste u sustavu pdv-a (mora bit napomena na računu), ne morate se fiskalizirati.

Ako ste negdje drugdje zaposleni, vrijede ista pravila osim poticaja za samozapošljavanje i doprinosa. Doprinose imate u firmi u kojoj radite. Ostaje vam paušalni porez cca 100kn/mj, izdavanja za turističku zajednicu i članarina u obrtničkoj komori

zlocesto_dijete
[24. 02. 2020.]

kako s opisanim pausalnim obrtom nakon 3 godine stices pravo za polaganje majstorskog?

teoretski to bi znacilo da si radio fotografiju na crnjaka i tako mozes zadovoljiti samo uvjete za dobiti kaznu.

ne vidim logiku preko koje radeci videosnimanje 3 godine mozes izaci na majstorski za fotografiju pa bih rado bio prosvjetljen.

housel
[25. 02. 2020.]

Možeš slobodno fotkati i prijaviti 74.20 po nkd-u samo ti primarna djelatnost ne može biti fotografija. Možeš imati obrt za usluge koji ima prijavljenu 74.20 djelatnost i to ti je dovoljno. Za majstorski ti je uvjet sss ili 3 godine radnog iskustva fotografske djelatnosti

zlocesto_dijete
[25. 02. 2020.]

ovo totalno nema smisla.

mozes imati prijavljen 74.20 za videosnimanje sto je podkategorija 74.20, pa ispada da imas prijavljen 74.20 jer na recimo fininfu u skracenom prikazu pise "74.20 -FOTOGRAFSKE DJELATNOSTI", ali niti mozes raditi fotografiju niti je naplacivati.

mislim mozes, al si u prekrsaju.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…