Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Fotografija/Umjetničko Dijelo
Inguan
[26. 09. 2009.]

Svi smo mi fotografi a dali pokazujemo umjetničko djelo ili fotografiju. Ne bili onda trebali biti umjetnici a ne fotografi....

Došao sam do toga jer s ovom hrpom nove tehnologije fotografija se gubi a ono što mi radimo su umjetnička dijela jer fotografija je što?!

A umjetničko djelo je kada neko od nečega napravi nešto.

Mi kao fotografi slikamo sliku i radimo je u photoshopu pa makar samo dodali +0,1 exp više nije fotografija(slika) nego nečiji ruku djelo(umjetnina)

Shvaćate li me?!


djuan
[26. 09. 2009.]

Ne.

fuji
[26. 09. 2009.]

jok.

ipunis
[26. 09. 2009.]

Umjetnost traži promišljanje, tj. fotografija je samo krajnji rezultat dugotrajnog promišljenja i razmišljanja o temi/motivu. Dakle, sama fotografija (snapshot) najcesce nije umjetnost, ali nacin na koji se do umjetnicke fotografije dolazi svakako moze fotografiju pretvoriti u umjetninu (ukratko, ako me razumijete :)).

djuan
[26. 09. 2009.]

Pa i snapshot može biti umjetnost ako valja :)

Dakako, da bi snapshot valjao, nije dovoljno samo pritisnuti okidač, dakle, slažem se sa ipunisom :)

kresimirzadravec
[26. 09. 2009.]

u kontekstu umjetnosti fotografija je medij, a fotografija sam po sebi nije nužno umjetnost.

Daco
[26. 09. 2009.]

mislim da nismo umjetnici u punom smislu te riječi. Za mene je umjetnik onaj koji je završio neku umjetničku školu (glazbena, likovna ili neka druga akademija)i stvara odlična djela i ima mnogo znanja iz svoga umjetničkoga polja.

To mi je isto kao što se razno razni performeri nazivaju nekim ekstra umjetnicima, a zapravo su totalno sranje.

Mislim da smo fotografi samo što su neki bolji drugih.

sholky
[26. 09. 2009.]

Cilj umjetnosti je prenijeti neku (svoju) poruku, stav, misljenje...

Vrijednost (uf, vec klasificiram umjetnost, bljak :D ) odreduje ta poruka, koliko upsjesno je prenesena, koliko je sama vrijedna...

A nacin na koji je to postignuto UOPCE nije bitan, imho.

"Pravom" fotografijom, jako photoshopiranom, ili digital artom, nebitno.

Fotografijom ili slikarstvom, kiparstvom, performansom, glazbom, kakogod, nebitno.

Sa doktoratom i clanstvom u svim mogucim udrugama, ili potpuno laicki, nebitno.

Samo rezultat je bitan, a kad bi metoda bila iti malo bitna (tj., koliko tesko je bilo doci do rezultata), najveca zbirka umjetnina bi bila Guinnesova knjiga rekorda. ;)

janimir
[26. 09. 2009.]

sholky je to sasvim dobro opisao. naravno, kudikamo je lakše predočiti svijetu svoju misao sa završenom (i)kakvom školom nego li to činiti samouk, no daleko od toga da samouki "umješnici" (oni koji su svladali tehniku) ne budu priznati i kao umjetnici (oni koji pre/iz/nose poruku). i ipunis i handsomedevil… ukratko - fotografija, ručna obrada i/ili računalna dorada su samo (i ništa više negoli) alati.

(sasvim je drugo pitanje, ali vezano uz poimanje fotografije kao umje/š/t/nosti, pak "pretjeruje" li netko s uporabom alata… s obradama i doradama. ručnim, ili računalnim - nebitno.)

I da, umjetnost, odnosno preciznije rečeno, "umjetničko ostvarenje (djelo)" se može i ponekad mora klasificirati i vrednovati, no to je strahovito široko područje s pregršt nedefiniranih granica. Uzmimo za primjer samo primjenjenu fotografiju… može biti "čisti snapshot", može biti stvarno umjetničko djelo. može biti sasma autorska, može biti rezultat rada cijele grupe…

vratimo se na početak - nisti su svi koji se late fotoaparata fotografi, niti su svi fotografi umjetnici, no svačje djelo na koncu može biti *doživljeno* kao umjetnost!

makara
[26. 09. 2009.]

Prije svakoga umjetničkog djela rađa se ideja u glavama umjetnika.

Sve one tehničke stvarčice koje većinu nas uveseljavaju (fotoaparati, objektivi, razna pomagala, softverski programi...) su samo alat u rukama umjetnika.

Jako je bitno da znamo koristiti taj alat kako bi mogli u potpunosti realizirati svoju ideju u umjetničko djelo, međutim ni svo tehničko znanje nam ne može pomoći ako nemamo "ono nešto", ono po čemu se razlikuje umjetnik od "običnih smrtnika"

E sad kako znati je li nešto umjetničko djelo ili je netko umjetnik.

Na to je teško odgovoriti, jer se umjetnost neda niti može definirati, umjetnost nije skup pravila, umjetnost jako često krši pravila.

Zato svaki "umjetnik" treba da uživa u onom što radi a vrijeme će pokazati sve ostalo.

Cookie
[26. 09. 2009.]

... ne bi znao ništa o tome (:O ...

Zoopolis
[26. 09. 2009.]

ne znam što bih pametno rekao ( a to od mene nitko niti ne traži), no dometnuo bih komad jedne rasprave s Deviantarta ( "Sumrak hrvatskog akta u Deviantartićana").

Dakle, nebil pridonio temi, citiram samog sebe

"...Nadalje (govorim o amaterima), amater si ne smije dozvoliti djelo lišeno emocije, provokacije ili patetike, nasuprot akademskom umjetniku, on (amater) mora imati obrise dodvoravanja publici ma koja ona bila. Previše se amatera navuklo na ego trip jer su mislili da su panegirici sestrične, sestrinog benda i prijatelja iz lokalne birtije dovoljni, stvarni i iskreni, kada su ih potrošili neki su se okrenuli aktu, jer sam po sebi kombajnira i perpetuira kritike, no kada je ego trip postao bad trip, aktovi se miču.

samo off topic, na kraju, jer ovdje ima i umjetnika i amatera, akademski umjetnik smije se i može lišiti instrumenata za kojima amater posiže da bi stvorio svoje djelo, sve zato jer se smatra da akademski umjetnik živi i diše svojim djelom, dakle i umjetnošću.

masu se amatera opeklo jer su se smatrali počeli smatrati institucijom, a kada im se smatranje počelo usmrđivati sklopili su pakt s aktom, no kako nisu instiucionalni umjetnici, i tu su zadužili razočaranje i skinuli akt, jer su postali svjesni da je Bezjački sram neprijatelj umjetnosti, a oni umjetnici nisu pa se imaju pravo stidjet akta , kojeg se nisu stidjeli dok su misli da polažu pravo na institucionalu umjetnost.

Jednostavno, zar ne ?...."

Boddhi
[26. 09. 2009.]

... pa, kao što je rekao Alberto Moravia: "Najgora šala koju Bog može da napravi s nekim je da ga učini umjetnikom, ali samo prosječnim umjetnikom..." ;o))

Zapravo sve ovo šta danas prevladava u današnjem društvu je teza da običan čovjek nikad ne zna sta je to umetničko u umjetnosti i niti zna da to prepozna, niti moze da to osjeti. To je kao izvan njegovih domena poimanja i on samo moze da pokuša da shvati i da prihvati nešto sto su autoriteti rekli da je umjetnost. On čak nije dostojan ni davati o tome svoje sudove i ostalo blablabla ;o))

A Problem (s velikim P) je zapravo u tome što ti tzv. stručnjaci više ne definiraju to što to oni možda smatraju da se može nazvati autonomnom umjetničkim kvalitetom. Prevladava ona teza da je svakome dozvoljeno da uživa u umjetničkom djelu na svoj način, jer svatko, kako kažu, uvijek nađe nešto u čemu će uživati. A to žalibože daje mnogo prostora žmuklerima i antitalentima i u književnim i u krugovima likovne umjetnosti (pod koju bih svrstao umjetničku fotografiju) da postanu tzv. slavni i navodno značajni u istim oblastima a da zapravo nemaju blage veze sa tim za što je zapravo potreban izuzetan stvaralački kvalitet i trud te sposobnost prenošenja svojih unutrašnjih poruka i vizija svijetu...

;o))

elvis
[26. 09. 2009.]

Jedan grafit koji mislim da pase uz ovu temu:

"Umjetnost nema alternativu"

23-D
[26. 09. 2009.]

Jao zar opet...

...nemam snage ulazi u diskusiju jer znam gdje će završit...kao i 500 prijašnjih....

...evo samo jedan link...oni koji shvate će se samo podsmjehnut...drugi, a šta da vam kažem ;) :P

YOU ARE OF NO IMPORTANCE

mexico
[26. 09. 2009.]

:)

elvis
[27. 09. 2009.]

Jedan grafit koji mislim da pase uz ovu temu:

"Umjetnost nema alternativu"

Boddhi
[27. 09. 2009.]

grafit koji je dan-dva nakon akcije Index osvanuo na zidu Ekonomskog faxa:

"Tu me cijene, tu kupujem"

;o))

rudla
[27. 09. 2009.]

:* :) kao što je ljepota u oku promatrača,tako je i umjetnost u duši umjetnika...pa tko se vidi u tome...

akregar
[27. 09. 2009.]

Uopće nije važno kako će se što okarakterizirat, jedina je istina da i najbanalnije "djelo" širi nekakvu energiju na promatrača ili korisnika i sve dok stvaratelj predaje dobru energiju, svi ste pozvani da uljepšavate svakodnevicu svojim djelima, bile to fotografije, slike, knjge, pjesme, obuća, čelične ograde ili kruh :)

mrml
[27. 09. 2009.]

UMJETNOST

janimir
[27. 09. 2009.]

ne, ne: kao što svaka "umjetnost" ne mora biti provokacija, tako ni svaka provokacija nije nužno "umjetnost".

mrml
[27. 09. 2009.]

ali koliko god da su glupe ove fotke, zamisli ih samo na monumentalnim formatima u nekoj galeriji :)))))))))))

e sad, ta provokacija po meni nije umjetnost, ali pouzdano znam kako bi neki "strucni" ljudi tu u Hrvatskoj ovo bili u stanju proglasit recentnim stvaralaštvom, žalosno, ali istina :)

janimir
[27. 09. 2009.]

o, papir trši svašta. za "nalog", ili po "službenoj dužnosti" dežurni će kritičar (ne nužno školovani povijesničar umjetnosti) dić u nebesa bilo koga. Poznati su primjeri "eksperimentalnog medijskog stvaranja umjetnika"… e ne bum sad nabrajal imena jer bi se mogel posvađat s pola svijeta, a tak je divan, miran i sunčan dan da to ne želim. točka. :)

mrml
[27. 09. 2009.]

je,je, dobro si to rekao, a ja bih jos samo dodao da ima tu i skolovanih likova...dobro dosli u Hrvatsku :)

gradaninbrojjedan
[27. 09. 2009.]

večina toga nije umjetnost. malo toga jest.

joexmas
[27. 09. 2009.]

An artist is somebody who produces things that people don't need to have.

sokol
[27. 09. 2009.]

Većina umjetnika kroz povijest obogatila se tek nakon što su umrli, dosta njih umrlo je od posljedica teškog života, jer težak je život umjetnika, umjetnici koji su se obogatili za vrijeme vlastitog života bili su u službi politike i inih uglavnom negativnih centara moći(čast iznimkama).

Stoga mislim da pravih umjetnika nema, pravi umjetnici su slobodni i mrtvi, jer umjetnost je carstvo slobode !

gradaninbrojjedan
[27. 09. 2009.]

sokol, mislim da ima dosta pravih umjetnika koji žive i rade. živimo u 2009 godini.

Jedino kaj se prije znalo tko daje svoj život za umjetnost, jer su prije doslovno umirali da bi radili ono kaj vole.

Colle
[27. 09. 2009.]

čim vidim čovjeka voziti auto od bar 100 000 eura znam da je umjetnik

gradaninbrojjedan
[27. 09. 2009.]

ja mislim da si je npr picasso mogao priuštit i par takvih automobila. ili mislim da ima dosta pisaca i glumaca ( dobrih glumaca) koji imaju garaže pune takvih automobila. Ima fotografa koji imaju par kuća stanova po svijetu.

nije ovo 19. stoljece.

Colle
[27. 09. 2009.]

pa da , velim

djuan
[27. 09. 2009.]

Ako OVO nije umjetnost, onda ne znam što jest.

Sheky
[27. 09. 2009.]

you have been told :D

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…