Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Fotografija umjetničkog djela
ervin
[27. 06. 2009.]

Pitanje za one koji su se time bavili:

kako najbolje odraditi kvalitetnu fotografiju umjetničke slike?

Radi se o sljedećem:

trebam ufotkati jednu litografiju vel. 40x52cm

mora biti u dobroj rezoluciji sa jako vjernim bojama (kasnije će ići u print)

Dakle,

koji objektiv, koja žižna duljina, koja blenda, bljeskalica da ili ne, etc etc etc

Molim pomoć i unaprijed kažem hvala


KreSica
[27. 06. 2009.]

Reproobjektiv, difuzna rasvjeta sa polarizacionim folijama, gretagova tonska karta, i nema greške :D

janimir
[27. 06. 2009.]

mala korekcija - ili difuzna rasvjeta ili oštra rasvjeta s polarizacijskim folijama. u svakom slučaju polarizacijski filter na objektivu.

idealno bi bilo mekana jednosmjerna rasvjeta s polarizacijskim folijama: difuzna rasvjeta je softbox pred lampom, oštra je "obični" reflektor, a mekana jednosmjerna je softbox s velikim saćem pred njime da rasvjetu učini "oštrijom".

softbox sam po sebi razbija oštre zrake gotvo točkastog izvora svjetla i ublažava eventualne sjene koju slike na platnu mogu imati (tekstura samog platna, tekstura namaza, tekstura kasnijih pukotina ili nabora većeg platna). no takva rasveta (difuzna) je samo "prva pomoć" jer svojom raspršenošću stvara i hrpicu reflekisja koju bilježi aparat.

idući pomak je dodavanje saća kojim bolje kontroliramo upad svjetla na platno (dasku ili na čem je već slika), a vrhunac je polarizacija ulaznog svjetla: polarizacijska folija na izvoru svjetla. No te folije se rade u širinama od 20 do 40cm i u većini slučajeva ih je teško smjestiti na sofboxove a da se zadrži "puna forma" svjetla. postoje i filmske polarizacijske folije, odnosno postojale su dok sam se time bavio 80tih godina. Dugo ih već nisam susreo.

U večini se slučajeva pak polarizacijska folija stavlja direktno pred (dovoljno udaljen) oštri reflektor, a sve pod kutem od 45° u odnosu na os snimanja. polarizacijska folija pred rasvjetom rješava polovicu neželjenih refleksija, drugu polovicu rješavamo polarizacijskim filterom na objektivu. pomoćno rješenje u slučaju da nemamo polarizacijske folije daje digitalija: dva snimka s pomakom polarizacijskog filetra na objektivu i kasnije slaganje u photoshopu (il kojem sličnom programu). može bit suvislo rješenje za jednu reprofotografiju, no bila bi muka za više njih.

Damir
[27. 06. 2009.]

KreSica (i ervin-e), nije baš nužno imati reproobjektiv, ja sam tone takvih reprodukcija odradio sa običnim Symmar-S objektivima od 150 i 240mm (ovisno o veličini slike i raspoloživom prostoru). Blenda 16-32. Sve ostalo što ste napisali ti i Janko stoji...

ervin
[28. 06. 2009.]

hvala ljudi na savjetima

posao odrađen, zadovoljni smo rezultatom

zeznuta je slika bila, litografija iz 1830., patinirala sa godinama, a kolorit joj je tako-tako mrtav

milion nekih smeđih i tamno-zelenih nijansi

ali uspjeli smo dobiti to što smo htjeli, sad će biti muka dobiti korektan ispis na širokoformatnom štampaču, ali to je priča za sebe... :)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…