Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Skeniranje negativa i printova - tips & tricks?
KlingKlang
[20. 05. 2019.]

Pozdrav svima,

nedavno sam nabavio plošni skener CanonScan 8800F koji podržava skeniranje 35mm negativa i naravno printova. Cilj mi je digitalizirati, odnosno arhivirati stare obiteljske analogne fotografije i negative. Instalirao sam Canonov softver ScanGear. Za sada sam skenirao 3 negativa i rezultati su uglavnom više-manje solidni. Moram odmah reći da od takvog skenera niti ne očekujem neke vrhunske rezultate. Skenirao sam u rezoluciji 4800dpi (moguće je i u jačoj, ali su prevelike fajle) i tiff formatu. Sve "Image Settings" u ScanGear-u sam stavio na "Off" ili "None" osim "Remove dust and Scratches" koji sam stavio na Medium. Bez obzira na postavke, na nekim skenovima prašina je i dalje jako prisutna pogotovo di su svjetlije površine (nebo, zid i sl.). Nisam vičan sofisticiranoj obradi, to tek trebam svladati, ali je očito da će biti neophodna. Zato sam i skenirao u tiff formatu i visokoj rezi jer pretpostavljam da je to podesnije za kasniju obradu. Samo skeniranje poprilično dugo traje što razna eksperimentiranja čini zamornim a sa upitnim rezultatima.

Moje pitanje je za ljude sa foruma koji su više u tome i sa sličnim skenerima - koji softveri, parametri i rezulucija su im se pokazali kao najoptimalniji za dobre rezultate i samim tim za manje kasnijih intervencija. Također, koje parametre i rezoluciju koriste za skeniranje printova? Prije skeniranja sam negative prebrisao krpicom za naočale i ispuhao pumpicom za zrak. Kako vi pripremate negative prije skeniranja?

Unaprijed hvala!


seewolf
[20. 05. 2019.]

ocisti skener s alkoholom i cistom microfiber krpom (koja ne ostavlja vlakna naravno) prije svakog scana, nakon toga prebrisi film nijezno s drugom cistom krpom i stavi ga u skener. puhalica pomaze za one komadice prasine koji padnu prilikom stavljanja u skener.

skeniraj sto vecu rezoluciju mozes a da ti ne pojede sav prostor. ja inace ugasim svu automatizaciju (tonovi, ostrinu, ciscenje prasine itd itd), te skeniram malo sire nego sto je fotka na filmu.. kasnije ju cropam i cistim od prasine, te namjestam tone curves da dobijem bolji raspon tonova (tu bi ti 16bit scan mogao pomoci).

ukratko, ako zelis lijepe rezultate iz analognih filmova na digitalnom formatu doma, ceka te mnogo, mnogo posla, pogotovo oko ciscenja prasine (tone curves mozes samo namjestiti na prvoj fotki pa vise manje protegnuti kroz ostale uz manje korekcije).

maltus
[20. 05. 2019.]

Evo ti moje postavke, uz sve gore navedeno od seewolf-a:

maltus
[20. 05. 2019.]

Ma odustajem, sa slikama u textu....

KlingKlang
[20. 05. 2019.]

thnx na odgovorima (maltus, tvoje postavke na žalost ne vidim). čitao sam po netu da bi bilo poželjno podesiti boje na 48-bita. meni ScanGear nudi tu opciju, međutim kad pokrenem skeniranje, kaže "48-bit color not suported", a po specifikacijama bi trebao..to mi nije jasno

pozdrav

maltus
[20. 05. 2019.]

48 bita koristis samo za dijace, i to ti dozvoljava. Ja skeniram sa 1200 dpi-ja negative bez ostalih opcija. Neki put imam ukljucen sharpnes... Ostalu obradu radim u PS-u.

KlingKlang
[21. 05. 2019.]

ok, thnx. Izgleda da sam na dobrom tragu. Ako ima još neki koristan savjet, molim vas podijelite.

Lijep pozdrav!

pogled_u_bb
[21. 05. 2019.]

Mislim da sam imao 8800F, provjeri koja je stvarna rezolucija skenera, kad skeniraš iznad toga dobiješ rezultate kao da napraviš upscale kasnije, a uštediš na vremenu.

Prašina je najveći problem i tu treba biti pedantan i strpljiv, nema drugog rješenja.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…